ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

ADÜ, Horizon 2020 Programı Hakkında Bilgilendi

Üniversitemiz ve Türkiye Bilimsel Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) işbirliğiyle düzenlenen AB Horizon 2020 Programı Eğitim ve Bilgilendirme Günü...

Üniversitemiz ve  Türkiye Bilimsel Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) işbirliğiyle düzenlenen AB Horizon 2020 Programı Eğitim ve Bilgilendirme Günü, 4 Ekim 2013 tarihinde Üniversitemiz Atatürk Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

Akademisyenlere yönelik düzenlenen AB Horizon 2020 Programı Eğitim ve Bilgilendirme toplantısı; TÜBİTAK Avrupa Birliği Çerçeve Programlar Ulusal Koordinasyon Ofisin’den Pınar Çetin ve Selcen Gülsüm Aslan Özşahin’in sunumlarıyla gerçekleşti.

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Belge yaptığı açılış konuşmasında; “Horizon 2020’nin temel işlevi bilim, sanayi ve toplumsal sorunlar çözümüne yönelik yaşanılabilir bir Avrupa olması. Biz Üniversite olarak gerekli altyapı desteğini verirken, siz değerli bilim insanlarının da bu projelerden mümkün olduğu kadar çok yararlanma noktasında gayret göstereceğinize olan inancımı belirtmek isterim.” şeklinde konuştu.

TÜBİTAK Avrupa Birliği Çerçeve Programlar Ulusal Koordinasyon Ofisin’den Pınar Çetin; Avrupa Ortak Araştırma Merkezi Alanı hakkında ayrıntılı bilgi verdiği sunumunda, Avrupa Birliği ülkelerinin yanı sıra aday ülkelerin de çerçeve programlara katılım sağlayabildiğini belirtti.

 Çetin; Ar-Ge programlarının özü nedir? Neden böyle bir program tasarlanmıştır sorularının cevabını, “Avrupa’nın ekonomik ve siyasi gücüne katkı sağlamak için bilimsel ve teknolojik gücün güçlendirilmesi kaçınılmaz bir yöntemdir. Dolayısıyla böyle programlar tasarlanmıştır.” şeklinde vererek, bu programları tasarlarken;  ortak ve güçlü kaynak kullanımı, gelişmiş insan kaynağının Avrupa çapında yaygınlaştırılması ve bilim teknolojide mükemmeliyet ile uyumlaştırılmış Ar-Ge faaliyetlerinin sağlanmasının hedeflendiğini ifade etti.

TÜBİTAK Avrupa Birliği Çerçeve Programlar Ulusal Koordinasyon Ofisin’den Selcen Gülsüm Aslan Özşahin; 7. ÇP Marie Curie Alanı hakkında bilgi verdiği sunumunda,  Horizon 2020 programının çok ortaklı projeler üzerinden devam ettiğini belirterek, çok ortaklı projelere ortak veya koordinatör olmak istenmesi halinde nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini dinleyicilerle paylaştı.

Soru-cevap bölümünün ardından, Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Eren, Pınar Çetin’e ve Selcen Gülsüm Aslan Özşahin’e teşekkür belgelerini sunarak Üniversitemizde olmalarından büyük memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Pınar Çetin'in Sunumu İçin Tıklayınız

Selcen Gülsüm Aslan Özşahin’in Sunumu İçin Tıklayınız

AB Ortak Araştırma Merkezi ve Sunduğu Fırsatlar İçin Tıklayınız

 

 

 


8.10.2013