ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Demokratikleşme Paketi Nedeniyle TRT Haber Kanalı Kampüsümüzden Canlı Yayın Gerçekleştirdi

TRT Haber Kanalı, Üniversitemiz Romanlar Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. E. Didem Evci Kiraz ile Demokratikleşme Paketi içerisinde var olan; ‘Roman Dili ve Kültür Enstitüsü’ kurulmasıyla ilgili olarak...

TRT Haber Kanalı, Üniversitemiz Romanlar Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. E. Didem Evci Kiraz ile Demokratikleşme Paketi içerisinde var olan; ‘Roman Dili ve Kültür Enstitüsü’ kurulmasıyla ilgili olarak 1 Ekim 2013 tarihinde Üniversitemiz Merkez Kampüsünde bir röportaj gerçekleştirdi.

TRT Haber Gündem Programında canlı olarak yayınlanan röportajda Yusuf Eser’in sorularını yanıtlayan Prof. Dr. E. Didem Evci Kiraz; Türkiye de ilk ve tek olma özelliğini taşıyan Üniversitemiz Romanlar Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin faaliyetlerini anlatarak “Romanların önceliklerine göre akademik hayatın yönlenmesi gerektiğine inandık. Bunun için araştırma uygulama merkezi kurmaya karar verdik ve Nisan 2011 itibari ile çalışmalarımızı yürütüyoruz.” dedi.

Prof. Dr. E. Didem Evci Kiraz; Merkezin çalışma ekibi ve toplantıları hakkında bilgi vererek, uygulamanın tüm Türkiye’yi kapsayan bir araştırma olduğunu vurguladı.

Romanların kültürleri hakkında bilgi veren Prof. Dr. E. Didem Evci Kiraz; 2010’dan beri gerçekleştirdikleri çalışmalarda Romanların en büyük problemlerinin istihdam, eğitim, barınma ve sağlık hizmetlerine ulaşım olduğunun ortaya çıktığını belirtti ve dillerine ve kültürlerine yönelik temel çalışmaların yapılmasına büyük ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. E. Didem Evci Kiraz; “Adnan Menderes Üniversitesi olarak, Dil ve Kültür Enstitüsüne talibiz ama farklı il ve üniversitede kurulacak olursa destek vermeye de hazırız.” sözleriyle konuşmasına son verdi.

Canlı Yayın Görüntüleri İçin Tıklayınız

 


1.10.2013