ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Balon Tedavisi Bu Kez İki Hastaya Birden Şifa Verdi

Üniversitemiz Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde, kalbinin sol kapağında romatizmaya bağlı daralma sonucu nefes darlığı problemi çeken Seçil Serin (37) ve Songül Abrinç (26) isimli iki hasta...Devamı İçin Tıklayınız
 

Üniversitemiz Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde, kalbinin sol kapağında romatizmaya bağlı daralma sonucu nefes darlığı problemi çeken Seçil Serin (37) ve Songül Abrinç (26) isimli iki hasta, Kardiyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Hasan GÜNGÖR ve Prof. Dr. Ceyhun Ceyhan tarafından yapılan değerlendirmede, balon yöntemiyle mitral kapaktaki darlığın açılabileceğine karar verilmesiyle ameliyata gerek duyulmaksızın anjiyografik olarak balon yöntemi ile sağlığına kavuşturuldu. 

Aynı seansta mitral balon valvüloplasti işlemi, Prof. Dr. Ceyhun CEYHAN, Yrd. Doç. Dr. Hasan Güngör, Prof. Dr. Alper ONBAŞILI, Yrd. Doç. Dr. Çağdaş Akgüllü ve Dr. Sefa Sural’dan oluşan ekip tarafından başarılı bir şekilde uygulanırken hastaların kalp kapağındaki daralmanın önemli ölçüde giderilmesi sağlandı. 

İşlem ile ilgili bilgiler veren Prof. Dr. Ceyhun Ceyhan mitral balon valvüloplasti işleminin özellikle genç ve kapak yapısı uygun olan hastalarda başarılı bir şekilde uygulandığını ve hastaların uygun tedavi ile ameliyata gerek olmadan en az 10-15 yıl kazandığını dile getirdi. Bu işlemin ilk defa iki hastada ardışık olarak aynı seansta uygulandığını ve hiçbir komplikasyon yaşanmadığını ifade etti.

Yrd. Doç. Dr. Hasan GÜNGÖR ise ''Üniversitemizin Kardiyoloji Bölümü olarak değerli ve tecrübeli hocalarımız Prof. Dr. Ceyhun CEYHAN, Prof. Dr. Alper ONBAŞILI ve Prof. Dr. Tarkan TEKTEN’in büyük desteği ile bu tür önemli girişimleri başarı ile yapmaktayız. Özellikle doğuştan kalp deliği olan hastalarda ve pulmoner kapak darlığı olan olgularda da ameliyatsız tedavi yöntemlerini başarıyla uygulamaktayız. Üniversitemiz Kardiyoloji Bölümü'nü bölgenin markası yapmak için tüm bilimsel yenilikleri günü gününe takip ederek var gücümüzle çalışmaktayız. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz.” şeklinde konuştu.


2.9.2013