ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Unutulmaz Bir Sempozyuma İmza Attı

Üniversitemiz Eğitim Fakültesi ev sahipliğinde Uluslararası Katılımlı XII. Ulusal Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Sempozyumu 23-25 Mayıs 2013 tarihleri arasında Kuşadası Efes Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Haberin Devamı İçin Tıklayınız

Üniversitemiz Eğitim Fakültesi ev sahipliğinde Uluslararası Katılımlı XII. Ulusal Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Sempozyumu 23-25 Mayıs 2013 tarihleri arasında Kuşadası Efes Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

Sempozyuma açılışından itibaren üst düzeyde pek çok protokol mensubu ve misafirler rağbet gösterdi. Aydın Valisi Kerem AL, Aydın Milletvekili Ali Gültekin KILINÇ, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Zübeyir YILMAZ, Kuşadası Kaymakamı Mustafa AYHAN, Kuşadası Belediye Başkan Vekili Murat SARAÇ, Üniversitemiz Rektör Vekili Prof.Dr. Ali BELGE, Sempozyum Başkanı ve  Rektör Yardımcımız Asuman Seda SARACALOĞLU, Vali Yardımcısı Halil CANAVAR, Aydın İl Milli Eğitim Müdür Pervin TÖRE, Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan EREN Sempozyum, Düzenleme Kurulu Başkanı Doç.Dr. Cumali ÖKSÜZ, Çine Belediye Başkanı Enver Salih DINÇER, Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Nuri KARASAKALOĞLU, Üniversitemiz Genel Sekreter V. Nazmi Zarifi GÜRKAN , GEKA Genel Sekreteri Gökhan DİNÇ, Aydın Ticaret Borsası Genel Sekreteri Çimen MUTLU, Göçtur Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Naile Göçen ÇUKUROVA’nın yanı sıra öğrenci ve öğretim üyeleri katıldılar.

Ünlü bestecilerin eserlerinden oluşan Quartet Müzik Dinletisinin ardından Sempozyum açılış konuşmasını yapan Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Doç.Dr. Cumali ÖKSÜZ, “Eğitim alanında büyük öneme sahip bu sempozyumda düzenleme kurulu başkanı olarak bulunmamın onur ve gurunu taşıdığımı bilmenizi isterim. Sempozyumumuzun sizler adına çok değerli bir eğitim deneyimi ve meslektaşlarla zaman geçirmek için güzel bir fırsat olmasını umut ediyorum.” dedi.

Sempozyum Başkanı ve Üniversitemiz Rektör Yardımcısı A. Seda SARACALOĞLU, “Akademik katkılarını sunmak üzere ülkemize birçok Eğitim Fakültesinden ve değişik kurumlardan gelen akademisyen, öğretmen ve yönetici tüm katılımcılarımızı aynı çatı altında buluşturmak biz eğitimciler için büyük bir şans. Akademisyenlerimizin, yöneticilerimizin ve öğretmenlerimizin bu şansı ülkemiz ve sınıf öğretmenliği adına iyi kullanılabileceklerine inancım tamdır.” şeklinde konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Zübeyir YILMAZ konuşmasında, Milli Eğitim Bakanlığı’nda gerçekleşen değişikliklerden bahsederken Vali Kerem AL, “Artık hepimiz biliyoruz ki iyi yetişmiş, teknoloji ile donatılmış, çağın gereklerine uygun eğitim görmüş bir gençlik en büyük güçtür. Tüm mesele bu gençliği hangi eğitim ile oluşturacağız. Formatımız ne olacak, nasıl bir eğitim anlayışı olacak, nasıl bir öğretmen modelimiz olacak. Milli Eğitim Bakanlığımız eğitimin daha üst düzeylere ulaşması için yoğun bir çaba içinde ve biz de bu çalışmalara elimizden gelen desteği veriyoruz. Bu sempozyumları iyi değerlendirerek eğitim modelimize katkılar sağlamalıyız.’’ şeklinde konuştu.

Plaket töreninde, Eğitimci Akademisyen Onur Ödülünü Prof. Dr. Fatma VARIS adına Prof. Dr. Adil TÜRKOĞLU, Eğitime Hizmet Onur Ödülünü Hüseyin Hüsnü TEKIŞIK adına Prof. Dr. Saim KAPTAN, Eğitimci Akademisyen Ödülünü Prof.Dr. Selahattin ERTÜRK adına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. A. Seda SARACALOĞLU, Yılın Eğitim Dergisi Editörü Ödülünü Eğitim ve Bilim Dergisi Editörü Prof. Dr. Selahattin GELBAL, Aydın İlinde Yılın Öğretmeni Ödülünü Koçarlı Lisesi Sobuca Köyü Birleştirilmiş Sınıflı İlkokul Öğretmeni Aysun AYCEN aldı. Ayrıca Van depreminde kaybettiğimiz Üniversitemiz mezunu Öğretmen Emel Bozkurt ÇATAL anısına, ailesine plaket sunuldu.

Eğitim alanında oldukça öneme sahip bu sempozyumun Aydın ilinde düzenlenmesine maddi katkı sağlayan kurum ve kuruluşlara plaketleri takdim edildi. Katkı sağlayan kurum ve kuruluşlar olarak; Kuşadası Belediye Başkanlığı, Nazilli Belediye Başkanlığı, Çine Belediye Başkanlığı, TED Ege Koleji, Güney Ege Kalkınma Ajansı, Aydın Ticaret Borsası, Pegem Akademi, Vize Yayıncılık, Kuşadası Ticaret Odası, Özçelik Ofis Mobilya ve  Göçtur Turizm’e plaketleri takdim edildi.

 Açılış konuşmalarının ardından, Aydın Valimiz Kerem AL’ın açılışını yaptığı Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Resim Sergisi gezilerek, Kongre Merkezi hakkında bilgi alındı.

Yurdun hemen her üniversitesinin Eğitim Fakültesinden akademisyenlerin katıldığı sempozyumda Amerika’dan iki davetli konuşmacı da yer aldı. , Michigan State Üniversitesi’nden gelen Prof. Douglas K.HARTMAN; “Yeni Zamanların Yeni Öğrenmesi, Dijital Teknolojiler, Amerikan Okullarındaki Okuryazarlığın Tekrar Dizaynı” konusundaki sunumlarını gerçekleştirdi ve sunumların ardından Prof. Dr. A.Seda SARACALOĞOLU Prof. Douglas K. HARTMAN’a plaketini takdim etti.

Sempozyuma katılan misafirler, gala gecesiyle de doyasıya eğlenerek unutulmaz anlar yaşadılar.

Sempozyumun son gününde, Aydın Milletvekili Ali Gültekin KILINÇ’ın da katılımıyla gerçekleşen panelde Panel Başkanı Prof. Dr. Bahattin ACAT  eşliğinde, 1. Oturumda  Doç. Dr. Oktay AKBAŞ; ” İnsanlar Arasındaki Güvensizliği Azaltmada Değerleri Eğitimin Rolü”, Prof. Dr. Tayyip DUMAN; “Değerler Eğitimi ve Küreselleşme”, Prof. Dr. Rahmi KARAKUŞ ise; “Değerler Neye Değerler?” konulu sunumlarını gerçekleştirdiler.

Sempozyum Başkanı ve Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. A. Seda SARACALOĞLU yaptığı kapanış konuşmasında;  Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen katılımcılara teşekkür ederek, 270 sözlü bildiri ve 26 tane poster bildiri ile çalışmalar gerçekleştiğini belirtti ve sempozyumun bir ilkler sempozyumu olarak nitelendirebileceğini ifade etti.

Sempozyum sonunda, Prof. Dr. Firdevs GÜNEŞ, Prof. Dr. Ali Murat SÜNBÜL ve Prof. Dr. Hayati AKYOL değerlendirmelerde bulunarak, gelecek yıl XIII. Sınıf Öğretmenliği Sempozyumunun Gaziantep Zirve Üniversitesi’nde gerçekleştirileceğini belirttiler.

Düzenlenen bu sempozyum Efes kongre merkezinde gerçekleştirilen ilk kongre olması itibariyle Aydın için ve kongre merkezi için çok önemli bir yere sahip olurken, kongre düzenlenmesi anlamında da birçok yenilikler yaşattı. Sempozyumda; Eğitimci Akademisyen Onur Ödülü, Eğitime Hizmet Onur Ödülü, Eğitimci Akademisyen Saygı Ödülü, Yılın Eğitim Dergisi Editörü Ödülü, Aydın ilinde Yılın Öğretmeni Ödülü ve Kaybettiğimiz Öğretmenlerimiz Anısına takdim edilen plaket sempozyum kapsamında ülkemizde verilen ilk ödüller olarak göze çarptı. Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Cumali ÖKSÜZ bu ödüllerin sempozyumun bir geleneği olmasını umut ettiklerini belirtti.

Geniş bir katılımla gerçekleşen sempozyum, 250 kişilik grubun Efes ve Şirince gezisi ile sona erdi.


27.5.2013