ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Üniversitemiz “Aydın Menderes Derslikleri” Açılış Töreni Gerçekleşti

Üniversitemiz “Aydın Menderes Derslikleri” Açılış Töreni 17 Mayıs 2013 Cuma günü Üniversitemiz Merkez Kampüsünde gerçekleştirildi.Devamı İçin Tıklayınız

Üniversitemiz “Aydın Menderes Derslikleri” Açılış Töreni 17 Mayıs 2013 Cuma günü Üniversitemiz Merkez Kampüsünde gerçekleştirildi.

Törene, Aydın Valimiz Kerem AL, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Süleyman SOYLU, Aydın Milletvekilleri Mehmet ERDEM, Ali Gültekin KILIÇ, Vali Yardımcısı Muhsin ÇATMADIM, Köşk Kaymakamı Murat Sefa DEMİRYÜREK diğer akademisyen ve idari personelimiz katıldı.

“Demokrasi Bayrağını Dalgalandıracak Gençler Yetiştireceğimize İnancım Tamdır”

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK, aziz şehitlerimiz, Merhum Adnan MENDERES ve Aydın MENDERES’İN anısına Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa BİRİNCİOĞLU, “Ülkemiz yüreği vatan sevgisiyle dolu, son nefesine kadar tıpkı merhum babası gibi demokrasi yürüyüşünü ona yakışır bir çizgide devam ettirmiş olan bir düşünürünü ve büyüğünü kaybetmiştir. Biz bu kaybı önümüzdeki yıllarda çok daha iyi anlayacağız. Onun düşüncesini anlamış bir birey ve Adnan Menderes Üniversitesi’nin Rektörü olarak Merhum Başbakanımız Adnan MENDERES ile oğlu Aydın MENDERES’in bıraktığı demokrasi bayrağını sonsuza kadar dalgalandıracak gençler yetiştireceğimize inancım tamdır. Aydın MENDERES’in aziz hatırasını yaşatmak üzere yaklaşık 3000 öğrencinin ders göreceği binamıza ismini vererek yaşatmayı uygun bulduk.” şeklinde konuştu.

BİRİNCİOĞLU konuşmasının devamında, bu çalışmaları Üniversitemiz çatısı altında gerçekleştirmiş olmaktan dolayı mutluluk duyduğunu dile getirdi. Ayrıca önümüzdeki dönemde Yükseköğretim Kurumunda Üniversitemizin bekleyen fakülte başvuruları arasında Aydın Menderes Hukuk Fakültesi, Söke Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Nazilli Güzel Sanatlar Fakültesi ve Kuşadası Denizcilik Fakültesi olduğunu, bu fakültelerin izinlerinin çıkmasıyla Üniversitemizin gelişiminin devam edeceğini belirtti.

“Aydın Menderes Hep Doğru Yönü Gösteren Şaşmaz Bir Kutup Yıldızıydı”

Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Süleyman SOYLU, Aydın MENDERES’i Türkiye’nin derinliklerini iyi bilen, ülkesini, milletini, coğrafyasını tanıyan, dünyayı ve 21.yy.’ı doğru okuyan,  kendisini çok iyi yetiştirmiş ve geliştirmiş bir hazine olarak nitelendirdiği konuşmasında, “Adnan Menderes Üniversitesi’nde “Aydın Menderes Derslikleri”nin açılışını gerçekleştiriyoruz, hem eğitim adına hayırlı bir iş yapıyoruz, hem de birbirine hasret iki ismi bir araya getiriyoruz. Umarım bizleri iç huzuruyla izliyorlardır.” şeklinde konuştu.

SOYLU, Aydın MENDERES’i demokrasimiz açışından hep doğru yönü gösteren adeta bir kutup yıldızı olarak tanımlarken, “Kendisiyle yakın çalışma fırsatı elde etmiş insanlardan birisiyim. İtiraf etmek gerekirse Aydın MENDERES yokluğunu hissettiğim, özlediğim, aradığım bir siyaset büyüğümdür. Onun analizlerini, değerlendirmelerini, öngörülerini ama her şeyden önce dostluğunu ve muhabbetini çok özlediğim anlar oldu ve halen oluyor. Keşke bu değerli hazineden daha fazla yararlanabilme imkanım olsaydı. Bu vesileyle Aydın MENDERES’i, değerli siyaset büyümü saygıyla, sevgiyle ve rahmetle anıyorum.” ifadelerini kullandı.

“Yarınlarımızdan Umutluyuz”

Aydın Valimiz Kerem AL konuşmasında, “Yarınlarımızdan umutluyuz. Bugün burada açılışını yapacağımız bu dersliğin ülkemizin bilimine, kalkınmasına demokrasisine, katkı sunmasını diliyorum. Burada hürriyetler yaşanmasını temenni ediyor, emeği geçenleri kutluyorum.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından dersliklerin açılış kurdelesini, Valimiz  Kerem AL, Adalet ve Kalkınma Partisi  Genel Başkan Yardımcısı Süleyman SOYLU,  Aydın Milletvekillerimiz Mehmet ERDEM, Ali Gültekin KILINÇ, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa BİRİNCİOĞLU ve eşi Fatma BİRİNCİOĞLU, Vali Yardımcısı Muhsin ÇATMADIM birlikte kestiler.

Kurdele kesim töreninin ardından “Aydın Menderes Derslikleri” binasının gezilmesiyle program sona erdi.

AÇILIŞ TÖRENİNİ İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ



 

 

 


17.5.2013