ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

“Siz Rotanızı Bilirseniz Rüzgarlar Sizin Yelkeninizi Şişirir”

Üniversitemiz ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği Tanıtım Günlerinin açılış töreni, 29 Nisan 2013 günü Üniversitemiz Atatürk Kongre Merkezi Miletos Salonu’nda gerçekleşti.Devamı İçin Tıklayınız

Gençlerin Kararlarına Işık Tutan Proje Hayata Geçti

Üniversitemiz ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği Tanıtım Günlerinin açılış töreni, 29 Nisan 2013 günü Üniversitemiz Atatürk Kongre Merkezi Miletos Salonu’nda gerçekleşti.

İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törene, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. A. Seda Saracaloğlu,  İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre,   Üniversitemiz Dekanları, Yüksekokul Müdürleri, Öğretim Üyeleri, Fen ve Sosyal Bilimler Lisesi okul müdürleri, öğretmenleri ve öğrencileri katıldı.

“Seçeceğiniz Meslekleri İnanarak Seçmenizi İstiyorum”

Üniversitemiz tanıtım filminin izlenmesi ve Üniversitemiz Marşı’nın dinlenmesinin ardından konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, günümüz gençlerinin görerek,  yaşayarak bir şeyleri yapmaya inandıkları zaman başarılı olduklarını ifade ederek “Seçeceğiniz meslekleri inanarak seçmenizi istiyorum. Mesleğinizi severek icra etmeniz yaşamınızdaki başarınızı arttıracaktır. Biz gelecek Türkiye’sindeki gençlerin mesleklerini isteyerek seçmelerini, severek yapmalarını ve yaşam boyu o mesleği yapmanın onurunu taşımalarını istiyoruz. Bu nedenle bu projeyi başlatmış bulunuyoruz umarım Adnan Menderes Üniversitesi’nde geçireceğiniz günler sizin için anlamlı olur.” şeklinde konuştu.

Töre,  “Bu projenin gerçekleşmesinde bize kapılarını sonuna kadar açan ve çağdaş uygarlık yolunda hızlı adımlarla yürüyen Adnan Menderes Üniversitesi Rektörüne ve çalışma arkadaşlarına tüm öğretmen ve öğrencilerim adına saygılarımı iletiyorum.” diyerek konuşmasını tamamladı.

“Siz Rotanızı Bilirseniz Rüzgarlar Sizin Yelkeninizi Şişirir”

Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu konuşmasında, öğrencilerin kendilerini tanımalarının ve tanıma yolunda çaba sarf etmelerinin önlerindeki hayatı şekillendireceğini belirterek, kendilerine   “Benden ne olur ?”  “Ne yaparsam mutlu olurum ?”  “Ben nasıl bir meslek seçersem mutlu olurum ?” sorularını sormaları öğüdünde bulundu.

Birincioğlu “ Bizim maksadımız sizlere herhangi bir şeyi empoze etmek değil. Sizleri mutlu olacağınız seçimleri yapmaya yönlendirmek. 5 yıl bir lisenin olimpiyat takımını çalıştırdım. Çalıştırdığım öğrencilerin tamamı dereceyle mezun oldular. Bu çocuklara öğretmen ve aileleri kendi olamadıklarını empoze ettiler. Çocuğun ufkunu daraltmamak, onun mutluluğunu engellememek lazım. Sizlerin puanı çok yüksek olacak biliyorum ama önemli olan puan değil. Mutlu olacağınız mesleği seçin. Öğrencilerimden bir tanesiyle sınav öncesi uzun bir görüşme yaptık ardından öğrendim ki Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümünü kazanmış. Neden fizik tercihi yaptığını merak ettim. Çünkü tıp, mühendislik alanlarında Türkiye’de istediği her yere girebilirdi.  Çağırdım, sordum “Siz öyle dediniz.” dedi. Ben öyle bir şey demediğimi belirtince “Hayır hocam nerde mutlu olacaksan ve seni ne mutlu edecekse oraya git dediniz.” diyerek karşılık verdi.  Siz rotanızı bilirseniz rüzgarlar sizin yelkeninizi şişirir.” şeklinde konuştu.

Üniversitemizin Sunduğu Olanaklar Anlatıldı

Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr.İbrahim GÖKDAŞ’ın moderatörlüğünü yaptığı Üniversitemiz bilgilendirme sunumunda,  Farabi ve Mevlana Koordinatörü Prof. Dr. Didem KOZACI, Dış İlişkiler Ofisinden Uzman Zeynep ÇETİN, Öğrenci Topluluklarından Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mesut KIRMACI öğrencileri bilgilendirdiler. Sunumların ardından öğrenci ve öğretmenlerin sorularını yanıtlayarak Üniversitemizin sunduğu olanaklar ayrıntılı olarak ele alındı.

Fen ve Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri Tralleis Meydanı’na kurulan, Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, Farabi ve Dış İlişkiler Ofisi,  Öğrenci Toplulukları stantlarını ziyaret ederek bilgi aldılar ve hazırlanan gösterileri izlediler.

Gerçekleştirilen kampüs gezintisi ile Üniversitemizi daha yakından tanıma olanağı  gezerek tanıma olanağı bulan öğrenciler  Merkez Kafeteryamızda   öğle yemeklerini de yiyerek Üniversitemizden  ayrıldılar.

Tanıtım Günleri İçin Tıklayınız


30.4.2013