ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Didim MYO Türkiye’nin İlk Aşçılık Okulu’nun CEO’sunu Ağırladı

Türkiye’nin ilk Aşçılık Okulu olan Mutfak Sanatları Akademisi’nin (MSA) kurucusu ve CEO’su Mehmet K.AKSEL, 25 Nisan 2013 Perşembe günü Didim Meslek Yüksekokulu’nda bir konferans verdi. Devamı İçin Tıklayınız

Türkiye’nin ilk Aşçılık Okulu olan Mutfak Sanatları Akademisi’nin (MSA) kurucusu ve CEO’su Mehmet K.AKSEL, 25 Nisan 2013 Perşembe günü Didim Meslek Yüksekokulu’nda bir konferans verdi.  Kültür ve Kongre Salonu’nda gerçekleşen konferansa,   Didim MYO Müdürü Prof. Dr. Atila YÜKSEL, akademik ve idari personel ile Aşçılık Programı öğrencileri katıldı.

Mutfak Sanatları Akademisi hakkında bilgiler veren Mehmet K. AKSEL,  akademinin kuruluş sürecini, faaliyetlerini ve yeni projelerini anlattı.

Okullarında Profesyonel Aşçılık, Pasta ve Ekmekçilik, Barmenlik, Uzman Restoran Yöneticiliği ve Yiyecek İçecek İşletmeciliği Eğitimi verdiklerini anlatan AKSEL, bugüne kadar 3800 mezun verdiklerini, bunlardan 3400’ünün halen sektörde çalıştığını, bunun da kendilerine büyük güç kattığını söyledi.  Türk mutfağını dünyaya yaymayı amaçladıklarını belirten AKSEL, ‘’Türk mutfağı eğitimini, dünyadaki aşçılık okullarının müfredatına sokmalıyız, ancak bu şekilde Türk mutfağının dünyadaki tanınırlığı artar.’’ dedi.


29.4.2013