ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Öğretim Üyemize Milliyet’ten Anlamlı Ödül

Üniversitemiz Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sacit Hadi Akdede, 2012 Milliyet Ödülleri kapsamında Örsan Öymen Anısına düzenlenen Yılın İnceleme Ödülü’nü...Haberin Devamı İçin Tıklayınız
Üniversitemiz Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sacit Hadi Akdede, 2012 Milliyet Ödülleri kapsamında Örsan Öymen Anısına düzenlenen Yılın İnceleme Ödülü’nü kazanmıştır.
Prof. Hüsamettin Koçan başkanlığında, Prof. Nilüfer Ergin yazmanlığında Kenan Işık, Handan İpekçi, Altan Öymen, Tilbe Saran ve Ahmet Okyay’dan oluşan Seçici Kurul, değerlendirmeyi iki aşamada gerçekleştirdi. Toplantıya ödül yönetmeni Ayça Atikoğlu da katıldı.
Açık tartışma ve oylama sonucu yapılan değerlendirmede ikinci tura 3 kişiden biri olarak kalan Doç. Dr. Sacit Hadi Akdede, İkinci turda yapılan açık değerlendirme sonucu yapılan oylamada, “Devlet Sanat İlişkisi Sanatın Politik Ekonomisi” başlıklı incelemesiyle; oy çokluğuyla ödüle değer bulundu. İktidar ve sanat ilişkisinin ideolojik çatışma üstünden yürüdüğüne, bu çatışmanın ekonomik boyuttaki yansımalarının belirleyici olduğuna işaret etmesi ve özerk sivil yapılanma önerilerini tartışmaya açması açısından inceleme seçici kurulun son derece ilgisini çekti.
 
Sacit Akdede kimdir?
Sacit Hadi Akdede 1965 yılında İzmir’de doğdu. ODTÜ’de başladığı Elektrik Mühendisliği eğitimini birinci sınıfta bırakıp, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde Ekonomi/Maliye okudu ve 1990 yılında mezun oldu. 1996 yılında Amerika’da devlet bursuyla Middle Tennessee State University’den ekonomi alanında yüksek lisans derecesi ve 2002 yılında da Amerika’da Vanderbilt University’den ekonomi doktora derecesi aldı. Çalışma alanları kültür ve sanatın politik ekonomisi, kültürel ekonomi, politik ekonomi ve uygulamalı kamu ekonomisidir.
Kültürel ekonomi alanında uluslararası dergilerde yayınlanan bilimsel çalışmaları, bu ekonomi alt alanının Türkiye’de tanınmasına neden oldu. Kültürel çeşitlilik ve demoktatikleşme konusunda yazdığı bir makale İrlanda’da bir üniversitede zorunlu okuma olarak okutuldu. Efil yayınlarından 2011 yılında çıkan Kültür ve Sanatın Politik Ekonomisi Devlet Tiyatroları Örneği adlı bir kitabı bulunmaktadır. Bu kitabında devlet tiyatrolarının ekonomik ve politik yapısını araştırmıştır. Ayrıca 2012 yılında tamamladığı “Avrupa Kültür Başkenti İstanbul Neyi Başardı?” başlıklı bir TÜBİTAK projesi hazırlamıştır.

29.4.2013