ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

“Uygulamalı Gaz Kromatografisi Eğitimi” Kursu TARBİYOMER’de Gerçekleştirildi

“Uygulamalı Gaz Kromatografisi (GC ve GC-MS) Eğitimi” kursu 18-19 Nisan 2013 tarihlerinde Üniversitemiz Güney Yerleşkesinde bulunan ve altyapısı Kalkınma Bakanlığı (eski adıyla DPT) proje desteği ile oluşturulan...Haberin Devamı İçin Tıklayınız
 “Uygulamalı Gaz Kromatografisi (GC ve GC-MS) Eğitimi” kursu 18-19 Nisan 2013 tarihlerinde Üniversitemiz Güney Yerleşkesinde bulunan ve altyapısı Kalkınma Bakanlığı (eski adıyla DPT) proje desteği ile oluşturulan Üniversitemiz Tarımsal Biyoteknoloji ve Gıda Güvenliği Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (ADÜ-TARBİYOMER) düzenlendi. Toplam 51 kişi ile yoğun başvurunun gözlendiği kursa lisansüstü eğitim gören kişilere öncelik verilerek seçilen 20 kişi katıldı. Kurs, Merkez Müdürlüğü tarafından Kurs, Organizasyon Kurulunda görevlendirilen proje araştırıcılarından Prof. Dr. Mürsel ÖZDOĞAN, Prof. Dr. Osman EREKUL ve Yrd. Doç. Dr. A. Demet KARAMAN tarafından organize edildi.
Kursta eğitici olarak, Almanya’nın Berlin Şehrinde bulunan Humboldt Üniversitesi Ziraat Fakültesi bünyesinde yer alan Merkez Analitik Laboratuvarının Müdürü Dr. Kirsten Weiss ve anılan laboratuvarda teknik personel olan Uzman Manuela Alt ile SEM Laboratuvar Cihazları Paz. San ve Tic. A.Ş. teknik personeli Ceyhun DOLMA yer aldı. ADÜ-TARBİYOMER’in yapısı ve laboratuvar altyapısının tanıtımına yönelik Merkez Müdürü Prof.Dr. İbrahim CEMAL’in kısa bilgilendirme sunumu ile başlayan kursta, Dr. Kirsten Weiss tarafından müdürlüğünü yürüttüğü Merkez Analitik Laboratuvarı kısaca tanıtıldıktan sonra kromatografik analizler ve kromatografi cihazlarının çalışma prensipleri konusunda teorik bilgiler kursiyerlere aktarıldı. Ardından, kursun uygulama aşamasına geçilerek, TARBİYOMER bünyesindeki 11 laboratuvardan biri olan “Kromatografik Analizler Laboratuvarı”nda bulunan Gaz Kromatografisi (GC: Gas Chromatography) ve Gaz Kromatografisi – Kütle Spektrometresi (GC-MS: Gas Chromatography - Mass Spectrometry) cihazları tanıtılarak uygulamalar gerçekleştirildi.
Kursa katılanların oldukça olumlu geribildirimleri ile tamamlanan kursun sonunda Merkez Müdürü Prof. Dr. İbrahim CEMAL ve Kurs Organizasyon Kurulu Üyeleri tarafından kursiyerlere Katılım ve kursa katkıda bulunanlara Teşekkür sertifikaları verildi.
Kursun tamamlanmasının ardından 20 Nisan Cumartesi günü, Almanya’dan eğitici olarak katılan misafirlere yönelik olarak, Merkez Müdürü ve Kurs Organizasyon Kurulunun katılımı ile Selçuk (Efes Antik Kenti ve Şirince köyü) ve Kuşadası ilçelerine gezi gerçekleştirildi.

29.4.2013