ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Aydın’da Yerel Ürün Koruma Kampanyası’na Uluslararası Destek

Aydın’da Yerel Ürün Koruma Kampanyası 3. Yıldönümü Etkinlikleri Üniversitemiz ve Aydın Ticaret Borsası işbirliğiyle 4 Nisan 2013 Perşembe günü Atatürk Kongre Merkezi Miletos Salonu’nda gerçekleştirildi.Devamı İçin Tıklayınız

Aydın’da Yerel Ürün Koruma Kampanyası 3. Yıldönümü Etkinlikleri Üniversitemiz ve Aydın Ticaret Borsası işbirliğiyle 4 Nisan 2013 Perşembe günü Atatürk Kongre Merkezi Miletos Salonu’nda gerçekleştirildi.

Üniversitemiz Atatürk Kongre Merkezi’nde düzenlenen Aydın’da Yerel Ürün Koruma Kampanyası 3. Yıldönümü Etkinliklerine Vali Yardımcısı Hayrettin Çiftçi,  Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Şefika Çoban, Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Bosnalı, Aydın Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Hakkı Dokuzlu, Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Hulisi Akşit, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütü temsilcileri ve Aydın’ın yerel üreticileri katıldı.

Coğrafi işaretlerler konusunda farkındalığın artması, yöresel ürünlerin değer kazanması amacıyla Üniversitemiz Sınai Haklar Birimi tarafından başlatılan Yerel Ürün Koruma Kampanyası 2013 yılı etkinliklerine, Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Araştırma Ağı üyelerinin katılımı ile Aydın’da pilot uygulamanın diğer illerde de uygulanması ve Türkiye’ye duyurulması amaçlandı.

Üniversitemiz Sınai Haklar Sorumlusu Peri Banu Nemutlu’nun “Aydın’da Markalaşma Potansiyeline Sahip Yerel Ürünler” sunumuyla başlayan program UNESCO Sürdürülebilir Gıda Çalışmaları Başkanı Prof. Dr. Jean Louris Raston’un “Coğrafi İşaretler”, Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu’nun “Türkiye’de Coğrafi İşaretler, Fırsat ve Tehditler”, Akdeniz Tarım Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selma Tozanlı’nın “Türkiye ve Akdeniz Ülkeleri Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Araştırma Ağı Ortak Çalışma Alanları” konulu sunum gerçekleştirdiler.

Geleneksel hale getirilen Aydın Yerel Ürünler Sergisi ve kokteyl ile sona eren programa uluslararası katılım ve destek sağlandı.


10.4.2013