ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Üniversitemiz, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Üniversite – Sanayi İşbirliği Bölgesel Toplantısına Ev Sahipliği Yaptı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Üniversite-Sanayi İşbirliği Bölgesel Toplantısı, Üniversitemiz Atatürk Kongre Merkezi’nde 6 Nisan 2013 tarihinde gerçekleştirildi. Haberin Devamı için tıklayınız

Üniversitemizin ev sahipliğini yaptığı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Üniversite-Sanayi İşbirliği Bölgesel Toplantısı, Üniversitemiz  Atatürk Kongre Merkezi’nde  6 Nisan 2013 tarihinde gerçekleştirildi. ‘‘2023’e 10 kala" sloganıyla yola çıkılan ve altıncısı gerçekleştirilen  Üniversite Sanayi işbirliği bölgesel toplantısında Aydın, Muğla ve Denizli’de Ar-Ge çalışmaları ele alındı.

Programa; Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan ARSLAN, Aydın Valimiz Kerem AL, Denizli Valisi ve Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir DEMİR, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa BİRİNCİOĞLU, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin BAĞCI, Aydın Vali Yardımcısı Muhsin ÇATMADIM, Rektör Yardımcılarımız Prof.Dr.A.Seda SARACALOĞLU, Prof.Dr.Cavit BİRCAN, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa IŞILOĞLU, Üniversitemiz Genel Sekreteri Nazmi Zarifi GÜRKAN ve Aydın Sanayi Odası Başkanı Ercan ÇERÇİOĞLU, Aydın Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Hakkı DOKUZLU, Aynes Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat SERİN, Söktaş Dokuma İşletmeleri Ar-Ge Müdürü Zehra KOCATÜRK, Tekobel Teknoloji Hizmetleri Sorumlusu Doğan ŞENEL, Aydın, Denizli ve Muğla illerindeki iş adamları, akademisyenler ve sivil toplum örgüt temsilcileri ve davetliler katıldı. 

Halk oyunları ekibinin Aydın yöresine ait oyunları sergilemesiyle başlayan toplantı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın tanıtım filmi ile devam etti.

"DÜNYA İNOVASYON DÜNYASI OLDU"

Tanıtım filminin akabinde, açılış konuşmasını yapan Aydın Sanayi Odası Başkanı Ercan ÇERÇİOĞLU; kişi, kurum ya da kuruluşların değişimlere karşı sürekli kendilerini yenilemek zorunda olduğunu belirterek bilginin yararlanma ömrünün yaklaşık 4.5 yıl olduğunu ifade etti. Bu anlamda bilgiye ve yeni buluşlara büyük ihtiyaç olduğunu belirten Çerçioğlu, Aydın’a Mühendislik Fakültesi kazandıran Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa BİRİNCİOĞLU’na teşekkür ederek bundan sonra Aydın’da bilimle sanayinin kaynaşması adına güzel işlerin başarılacağına inandığını vurguladı.

Ercan Çerçioğlu sözlerine şöyle devam etti: "Dünya inovasyon dünyası oldu, 20 yıl önce malın ne kadar ucuz olduğu önemliydi, sonra daha ucuzu çıktı. Bu aşamadan sonra bizden kalitesi soruldu, daha sonra malın ne zaman teslim edileceği sorulur olmaya başladı. Şu anda yeni olan ne var diye soruluyor. Artık yeniliğe ayak uyduramayanlar uluslararası arenada kendilerini kaybederler."

“YERALTI VE YERÜSTÜ ZENGİNLİKLER BAKIMINDAN TÜRKİYE’NİN EN ZENGİNİYİZ”

 Aydın, Muğla ve Denizli’nin Türkiye’nin yeraltı ve yerüstü zenginlikleri bakımından Türkiye’nin en şanslı ve en zengin bölgesi olduğunu vurgulayan Denizli Valisi ve GEKA Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir DEMİR konuşmasında; "Ülkemizde üniversite ile sanayi işbirliğini yıllardır istediğimiz duruma getiremedik. Bakanlığımızın bu yönde talepleri var. Denizli’de tüm resmi kurumların üniversite ile birlikte yürüttükleri projeleri var. GEKA sorumluluk sahası içinde yer alan Denizli, Aydın ve Muğla Türkiye’nin en fazla yer altı ve yerüstü zenginliklerine sahip iller. Bu zenginliklerin değere dönüştürülmesi için Ar-Ge çalışmalarına ağırlık vermek zorundayız.” dedi.

“BİLGİYİ TEKNOLOJİYE DÖNÜŞTÜRMEK İÇİN ÜNİVERSİTELERLE BİRLİKTE ÇALIŞMALIYIZ"

Ülkelerin kalkınmışlık düzeylerinin artık o ülkenin sanayisi ile ölçüldüğünü belirten Aydın Valimiz Kerem AL ise, sanayilerin kendi teknolojilerini üretebilmesi için mutlaka üniversitelerle iş birliği içinde olması gerektiğini söyledi. Bilginin çok hızlı eskidiğini belirten Vali AL, “Bilgiyi teknolojiye dönüştürmek için üniversitelere ihtiyaç var. Üniversiteler bilgiyi üretir, sanayide de bu bilgi uygulanırsa ülkelerin kalkınması artar. İlimizde bu yönde güzel bir işbirliği iklimi yaşanmaktadır. Bilgi talep edilmeli, bilgiye kıymet verilmeli, bilgi doğru kullanılmalıdır. Ancak bu şekilde 2023 vizyonuna ulaşabiliriz. Bunun için de elimizden geleni en iyi şekilde yapacağız.” diye konuştu.

"BİLGİ ÖNEMLİ, ANCAK KULLANILMAYAN BİLGİ ANLAMSIZDIR"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı  Prof. Dr. Ersan ASLAN konuşmasında; Ülke genelinde 15 gün ara ile 26 kalkınma ajansının bulunduğu bölgelerde bu tür toplantıları sürekli yaptıklarını dile getirdi. Konuşmasında bilginin önemine vurgu yaparak, ancak kullanılmayan bilgi anlamsızdır  diyen Prof. Dr. ASLAN, “Bakanlık olarak Kamu-Sanayi ve Üniversite işbirliğini çok önemsiyoruz. Sahip olduğu bilgi birikimini ve teknolojiyi sanayiye aktararak ülke hizmetine sunan üniversiteler bekliyoruz. Türkiye’de 171 üniversite var. Her ilimizdeki üniversite, bulunduğu şehirde sanayilerle iş birliği içinde çeşitli projeler üretirse kalkınma hızı daha da artar.Üniversite hocalarımızın odalarından çıkmalarını istiyoruz. Bakanlığımızca açıkladığımız 500 ürünün bir listesi var. İl müdürlerimiz bu ürünlerden hangisinin kendi kentinde üretileceğini belirliyor. Müdürlerimiz bu listeden üretebilecekleri belirleyip bize gönderiyorlar. Bu ürünlerden ikisini bile üretsek bu ülkenin geleceğine katkı sağlar dedi ve Üniversitedeki hocalarımızı sektöre katmamız lazım.” dedi.

Prof. Dr. Ersan ARSLAN Türkiye’nin en büyük hedefinin, dünyada ilk 10 ülke arasına girmek olduğunu ve bunu yapabilmenin yüksek teknolojik ürünlerden geçtiğini vurgulayarak sözlerini tamamladı.

"YOL HARİTASI BELİRLENMELİ"

Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Doç. Dr. Cevahir Uzkurt  sunumunda; Üniversite - Sanayi işbirliği bağlamında geleceğe ilişkin nasıl bir yol haritası belirlenmesi gerektiğini açıklarken,  "Arge ve İnovasyon kültürünün gelişmesi ve üniversitede üretilen bilgilerin sanayide ekonomik bir ticari değere dönüşmesi anlamında, bugün sayıları 49’a ulaşmış olan teknopark ve teknokentlerin kuruluş işlemlerini yürütüyoruz.’’şeklinde konuştu.
Programın ardın sıra Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı  Prof. Dr. Ersan ASLAN moderatörlüğünde , Üniversite - Sanayi işbirliğinde temel sorunların dile getirilmesi ve bu temel sorunların çözüm önerileri hakkında bir panel gerçekleştirildi.

"2023’e 10 Kala Ar-Ge ve Yenilikte Aydın, Denizli, Muğla" paneline Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa BİRİNCİOĞLU, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin BAĞCI, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa IŞILOĞLU, Aynes Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat SERİN, Söktaş Dokuma İşletmeleri Ar-Ge Müdürü Zehra KOCATÜRK ve Tekobel Teknoloji Hizmetleri Sorumlusu Doğan ŞENEL katıldı.
 
"BİZ İNSAN GÜCÜNÜ YETİŞRİMEKLE YÜKÜMLÜYÜZ"

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa BİRİNCİOĞLU panelde yapmış olduğu konuşmasında; "GEKA çerçevesinde tespit edilen 5 sektör var, bunlar; tarım, turizm, enerji, antik kentler ve sağlıktır ve  coğrafi bölge itibariyle geliştirilebilecek ve desteklenebilecek sektörlerdir. Buna istinaden, turizmde, tarımda, enerjide, sağlıkta ve antik kent alanında bir söz söylenecekse biz söylemeliyiz.  Üniversite olarak biz bölgemizin gerektirdiği insan gücünü yetiştirmekle yükümlüyüz, bu bağlamda üniversitemizi ve bölgemizi geliştirmek için çalışmalar yapıyoruz." dedi.

"YÜKSEK TEKNOLOJİK SERALARIN SARDIĞI BİR YAPI"

Rektörümüz Prof. Dr.BİRİNCİOĞLU ; sözlerinin sonunda; tarım deyince bölgesinden elde ettiği ürünleri inciri, kestaneyi, çileği, Avrupa’nın dört bir yanına en kısa sürede ulaştığı bir yapı, toprakların yüksek teknolojik seralarla sarıldığı bir yapı, sağlık tedavisi sağlayan otellerin yaygınlaştığı bir yapı, bünyesinde en az iki tane havalimanı  ve  en az iki tane üniversitesi olan, kişi başına gelir düzeyi 35 bin dolar olan bir Aydın hayal ettiğini ve bu hayalin gerçeğe dönüşebileceğini ifade etti.
Soru ve cevaplar ile devam eden panel, plaket töreni ile sona erdi.7.4.2013