ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Küçük Mutfaktan Çıkan Mucize Lezzetler

Üniversitemiz Didim Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı öğrencileri, küçücük mutfaklarında büyük lezzetler sunarak imkansızı başarıyorlar.Haberin Devamı İçin Tıklayınız

Üniversitemiz Didim Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı öğrencileri, küçücük mutfaklarında büyük lezzetler sunarak imkansızı başarıyorlar. İlk dönem, uygulama mutfağı olmadığı için uygulamalı dersleri teorik olarak görmek zorunda kalan öğrenciler, bu dönem başında bir dersliğin 7.000 lira gibi küçük bir bütçeyle mutfağa dönüştürülmesiyle birlikte uygulamalı derslerini burada yapmaya başladılar. Yalnızca 36 metrekare olan ve bazen 48 kişinin aynı anda çalışmak zorunda kaldığı bir mutfakta, öğrenciler birçok restoranın bile menüsünde bulunmayan çok özel yemekleri ve tatlıları hazırlıyorlar.

Öğrencilerin, yaptığı yiyecekler öğle saatlerinde satışa sunuluyor ve anında tükeniyor. Okulda öğle yemekleri çıkmadığı için bu uygulamadan öğrenciler ve personelde oldukça memnunlar. Mutfakta yapılan ürünler oldukça makul ücretlerle satışa sunulurken, elde edilen gelir mutfak malzemesi alımında kullanılıyor.


21.3.2013