ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Araştırma Görevlimiz Yüksek Lisans Teziyle Ödüle Layık Görüldü

Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nde Arş. Gör. Mehmet Bölükbaş’ın yüksek lisans tezi İktisadi Araştırmalar Vakfı (İAV) tarafından bu yıl 8'incisi düzenlenen...Haberin Devamı İçin Tıklayınız

Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nde Arş. Gör. Mehmet Bölükbaş’ın yüksek lisans tezi İktisadi Araştırmalar Vakfı (İAV) tarafından bu yıl 8'incisi düzenlenen “Ünal Aysal Doktora Ve Yüksek Lisans Tez Yarışması”nda dereceye girdi. "Türkiye'de Dışa Açılmanın Dış Borçlanma Üzerindeki Etkisi: Ekonometrik Bir Analiz" konulu yüksek lisans tezi ile ödül kazanan Arş. Gör. Mehmet Bölükbaş ödülünü İstanbul'da düzenlenen törende, yarışmanın sponsoru olan Galatasaray Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Aysal'ın elinden aldı. 
İktisadi Araştırmalar Vakfı’na 28 Eylül 2012 tarihine kadar yapılan başvurularla gerçekleşen, yarışmada Maliye, İktisat, İşletme, İktisadi Hukuk, Uluslararası İktisat, Avrupa Birliği gibi alanlarda yazılmış tezler de yer aldı. Yarışmada ödül kazanan tezler İktisadi Araştırmalar Vakfı tarafından kitap olarak bastırılarak, üniversitelere ve diğer bilim kurulları kütüphanelerine gönderildi.
Arş. Gör. Mehmet Bölükbaş  tez çalışmasını, Türkiye'de dışa açılmanın dış borçlanma üzerindeki etkisini ekonometrik olarak incelemek ve buna yönelik politika önermeleri sunmak amacıyla belirlediğini ifade etti ve sonuçları şöyle özetledi; "Türkiye'de dışa açılma ve dış borçlanma arasında güçlü bir ilişki olduğu görülmekte ve dışa açıklık oranındaki % 1'lik bir artış dış borçlanma oranında yaklaşık iki katlık bir artışa yol açmaktadır. Bu ekonomik yapıyla Türkiye'de dışa açılmanın oldukça maliyetli odluğu görülmektedir. Öncelikle ithalat yapısının değiştirilmesine bağlı olarak ekonomik modelin yeniden tanımlanması ve buradan bir kalkınma modelinin türetilmesi gerekmektedir. Türkiye bunu yapabildiği ölçüde makroekonomik dengeleri kriz üretmeyecek şekilde kuracak ve toplumsal refahı sürdürebilir duruma getirecektir."

Tez çalışmasında verdiği desteklerden dolayı Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Osman Peker'e teşekkürlerini sunan Mehmet Bölükbaş, Doç.Dr.Osman Peker ve Doç.Dr.Fatma Neval Genç ile birlikte Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu’nu 12 Mart 2013 tarihinde makamında ziyaret etti. Rektörümüz, Üniversitemizi en iyi şekilde temsil eden Arş. Gör. Mehmet Bölükbaş’ı tebrik ederek bundan sonraki çalışmalarında başarılar diledi.


13.3.2013