ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Müslüm Gürses Öğretim Üyemizin Kitabıyla Ölümsüzleşiyor

Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Caner Işık’ın “Arabesk ve Müslüm Gürses” kitabı, sanatçının vefatının ardından sosyal medyada geniş yer buldu. Haberin Devamı İçin Tıklayınız
 

Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Caner Işık’ın  “Arabesk ve Müslüm Gürses”  kitabı, sanatçının vefatının ardından sosyal medyada geniş yer buldu. Yrd. Doç. Dr. Caner Işık, Gürses’in hayatının, toplumdaki yerinin ve toplumdaki etkilerinin konuşulduğu CNN Türk kanalında Ahmet Hakan ile Tarafsız Bölge, Habertürk Kanalında Fatih Altaylı ile Teke Tek programlarına konuk oldu.

Toplumda yer etmiş isimlerin konuk olduğu programlarda, figür olarak “Müslüm Baba”, “Müslüm Baba Kitlesi”, arabeskin ve Müslüm Gürses’in topluma etkileri ayrıntılı olarak ele alındı. Üniversitemiz Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Caner Işık, Müslüm Gürses’in Türk toplumunu ve Türk kültürel dünyasını anlamak için temel anahtarlardan biri olduğunu ifade etti.

Yrd. Doç. Dr. Caner Işık, Müslüm Gürses’in dinleyicileriyle kurduğu sıcak temasla, sevenlerini kendine bağladığını belirtti ve “Müslüm Gürses, şarkıları o kadar içten söylüyor ki, bu dinleyicilerin anlam dünyasına oturuyor, şarkı sözleri kalbinden çıkıyor ve dinleyicilerin kalbine ulaşıyor.” dedi.

Sosyoloji, Halk Bilimi, Türk Halk Edebiyatı alanında çalışmalar yapmış olan Işık, CNN TÜRK Ana Haber Bültenine de telefon bağlantısıyla katılarak, “Müslüm Gürses Türkiye için ne ifade ediyor? Arabesk müzik içinde nasıl bir yeri var ?” sorularını da cevaplandırdı. Işık “Müslüm Gürses’in ifade ettiği anlam dünyası, özellikle Türkiye’nin kentleşme süreci içerisinde, sıkıntı çeken insanlara acılarını ve bunlara nasıl tahammül edebileceklerini aktaran sözler ve duruştan ibaretti.” şeklinde konuştu.

Yrd. Doç. Dr. Caner Işık, “Arabesk ve Müslüm Gürses Kültürel Dünyamızı Anlamak” isimli kitabında, Türkiye’nin modernleşme sürecini, yaşanan değişimleri, kültürümüzün üzerinde Müslüm Gürses ve arabeskin etkilerini anlamaya çalıştıklarını ifade ederek tüm Müslüm Gürses sevenlerine baş sağlığı diledi.

Programlardan derlenen görüntüler için tıklayınız


8.3.2013