ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Üniversitemiz ve Gediz Üniversitesi Aydınlı Gençlerin Geleceğini Planlayacak

Aydın’da 11 ve 12’inci sınıfta okuyan öğrencilerin geleceklerini planlaması açısından üç kurum arasında ‘Eğitim, Bilim ve Kültür İşbirliği Protokolü’ imzalandı.Haberin Devamı İçin Tıklayınız

Aydın’da 11 ve 12’inci sınıfta okuyan öğrencilerin geleceklerini planlaması açısından üç kurum arasında ‘Eğitim, Bilim ve Kültür İşbirliği Protokolü’ imzalandı.

Adnan Menderes Üniversitesi, Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gediz Üniversitesi arasında Aydın genelinde eğitim gören 11 ve 12’inci sınıfta okuyan öğrencilerin geleceklerini planlaması açısından ‘Eğitim, Bilim ve Kültür İşbirliği Protokolü’ imzalandı. Aydın Kültür Merkezi’nde gerçekleşen protokol törenine Aydın Milletvekili Ali Gültekin Kılıç ve Semiha Öyüş, Aydın Valisi Kerem Al, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, Gediz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyfullah Çevik, İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre ve davetliler katıldı.

Şu anda öğrencilerin bilgi ve teknolojiye ulaşma noktasında eksiye nazaran çok daha iyi bir noktada olduğunun altını çizen Üniversitemiz  Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu  şunları söyledi: “Bizler öğrenciliğimizde bilgisayarla çok geç tanıştık. Çok düşük teknolojileri kullanabilmek için büyük bedeller ödedik. Çok şükür ülkemiz ve dünyamız o günlerden bu günlere geldi. Şimdi gençlerimiz bilgi ve teknolojiye daha kolay ulaşabiliyor hatta onlara bu imkanlar devlet eliyle sağlanıyor. Bugüne kadar meslek seçimi konusunda görüştüğümüz kişilerden hiç doğru bilgiler alamıyorduk. Herkes isteyip de olmadığı mesleği çocuğuna empoze ediyordu. Şimdi her şey değişti. Teknoloji, danışmanlar ve üniversiteler var. Bu sağladığımız işbirliği sayesinde hangi mesleklere ilgi duyuyorsanız uzmanlarıyla bir araya gelip tartışacaksınız. Bu gelişmeler sayesinde geleceğimizin çok daha iyi olacağına inanıyorum” dedi.


Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Aydın ve Ege Bölgesi’nin iki güzide üniversitesi ile işbirliği yaparak bir proje hazırlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, “Eğitim, Bilim ve Kültür İşbirliği Protokolü ile Aydın il ve ilçelerinde öğrenim gören lise öğrencilerinin kendi mesleki eğilim ve yönelimlerini belirlemeleri, kariyerlerinde daha isabetli kararlar almaları ve kendilerine uygun meslekleri seçme konusunda ortak mesleki rehberlik çalışmalarının yapılmasını amaçlıyoruz. Bununla birlikte sosyal, kültürel ve bilimsel işbirliğinin gerçekleştirilmesini önemsiyoruz. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından talep edilmesi ve üniversitelerimizin rektörlükleri tarafından uygun görülmesi halinde liselerde görev yapan öğretmenlere yönelik olarak üniversite öğretim üyelerince değişik konularda seminerler verilmesini hedefliyoruz. Şimdiden bize bu projede destek veren Adnan Menderes ve Gediz Üniversitesi Rektörlerimize ve tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.


Türkiye’de eğitim alanında hayata geçirilen Fatih Projesi’nin nitelikli nesillerin yetişmesinde önemli bir adım olduğuna vurgu yapan Gediz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyfullah Çevik de, “Gençlerimizin geleceğini sadece onlara imkanlar sunarak sağlayamayız. Üniversiteler öğrenci yetiştirme ve bilimsel araştırmalar yapmanın yanında özellikle iş dünyası, orta öğretim kurumları ve toplumun diğer katmanlarına inerek projeler üretiyor. Bizde hazırladığımız bu protokolle Aydınlı öğrencilerimizin kendi mesleki eğilim ve yönelimlerini belirlemeleri, kariyerlerinde daha isabetli kararlar almaları ve kendilerine uygun meslekleri seçme konusunda danışmanlık desteği sağlamak istedik. Bu projeyle gençlerimiz öğrenci gibi üniversiteye gelerek meslekleri tanıma fırsatı bulduk. Biz bunu İzmir’de bazı okullarla başlatmıştık. Gençlerimizin sadece meslek seçmelerine yardımcı olmak yeterli olmaz. Bizim gençlerimizi el birliği ile geleceğe hazırlamamız lazım. Dünyanın en güçlü 10 ülkesi arasına girme hedefinde ülkemizin mimarı olacak gençlerimizi geleceğe hazırlamalıyız” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Aydın genelinde eğitim gören 11 ve 12’inci sınıfta okuyan öğrencilerin geleceklerini planlaması açısından işbirliğini öngören ‘Eğitim, Bilim ve Kültür İşbirliği Protokolü’ Vali Kerem Al ve taraflar arasında imza altına alındı ve öğrencilere tablet dağıtımı gerçekleştirildi.


5.3.2013