ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Öğretim Üyemizin Uluslararası Başarısı

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yunus Çengel’in yazdığı “Akışkanlar Mekaniği: Temeller ve Uygulamalar” kitabının 3. Baskısı Amerika’da ‘Fluid Mechanics: Foundations and Applications’ orijinal adıyla yayımlandı.Haberin Devamı İçin Tıklayınız

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yunus Çengel’in yazdığı “Akışkanlar Mekaniği: Temeller ve Uygulamalar” kitabının 3. Baskısı Amerika’da ‘Fluid Mechanics: Foundations and Applications’ orijinal adıyla yayımlandı.

Kitap, tüm dünyada mühendislik fakültelerinin temel derslerinden olan Akışkanlar Mekaniği dersinin, ilk tam renkli ders kitabı olma özelliğini taşımakta. Kitabın basımını, mühendislik alanında Amerika’nın en büyük yayınevlerinden olan ve bastığı ders kitapları başta Amerika olmak üzere Türkiye dahil tüm dünyada pazarlanan McGraw-Hill yayınevi gerçekleştirdi. Prof. Dr. Yunus Çengel’in yazmış olduğu Akışkanlar Mekaniği kitabının 3. Baskısının  tam renkli olarak yayımlaması, kitabın tüm dünyadaki yaygın kullanımının bir göstergesi ve kitabın yazarlarına olan güvenin bir ifadesi olarak kabul edilmekte. Kitabın tam renkli yeni baskısının Türkçe’ye çevirisinin bir yıl içinde piyasaya sunulması planlanmakta.

İlk baskısı 2006’da çıkan kitabın orijinal baskısı eğitimi İngilizce olan tüm dünya üniversitelerinde, yaygın olarak kullanılırken, Çince, Korece, İtalyanca, Farsça, Fransızca, İspanyolca ve Türkçe’ye çevrildi.  Kitabın Türkçe tercümesi Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) tarafından verilen en iyi tercüme eser ödülünü aldı.

Ondan  fazla dile çevrilmiş Termodinamik kitabı başata olmak olmak üzere birçok mühendislik ders kitabının yazarı olan Prof. Dr. Yunus Çengel Amerikan Mühendislik Eğitimi Birliği (ASEE) tarafından verilen ‘Seçkin Yazar’ ödülünü de  iki defa almıştır.

Prof.Dr.Yunus A. Çengel'in Özgeçmişi

1984'den beri ABD Nevada Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü'nde görev yapan Profesör Yunus Çengel, Nisan 2010'da Yıldız Teknik Üniversitesi'ne öğretim üyesi olarak katılmıştır ve Temmuz 2010'dan beri Makine Fakültesi Dekanlığı görevini yürütmektedir. Genel ilgi ve araştırma alanları yenilenebilir enerji, enerji verimliliği ve mühendislik eğitimidir. Son 4 yıldır Enerji Bakanlığı'na enerji verimliliği ve enerji teknolojileri konularında danışmanlık yapmaktadır ve Milli Eğitim Bakanlığı projelerine de danışman olarak katkı sağlamaktadır.

Profesör Çengel, Mc Graw-Hill tarafından yayınlanan ve dünyada yaygın olarak kullanılan ve Türkçe dâhil birçok dile çevrilen

- Mühendislik Yaklaşımıyla Termodinamik,
- Termodinamik ve Isı Transferine Giriş,
- Isı ve Kütle Transferi: Temeller ve Uygulamalar,
- Isıl-Akışkan Bilimlerin Temelleri,
- Akışkanlar Mekaniği: Temeller ve Uygulamalar,
- Mühendisler ve Temel Bilimciler için Diferansiyel Denklemler


kitaplarının yazarıdır. Ayrıca Eğitim, Mühendislik Eğitimi, ABET 2000 kriterleri, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği konularında çok sayıda konferanslar vermiş, raporlar hazırlamış ve makaleler yazmıştır.

Profesör Çengel, ABD Nevada Eyaleti'nde kayıtlı profesyonel mühendis olup, Amerikan Mühendislik Eğitimi Birliği tarafından verilen "Seçkin Yazar Ödülü"nü iki kez almıştır.


28.2.2013