ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Üniversitemizde “Okullardaki Enerji Verimliliği” Konulu Bir Panel Düzenlendi

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi tarafından düzenlenen “Okullardaki Enerji Verimliliği” konulu panel, 9 Ocak 2013 tarihinde Atatürk Kongre Merkezi Maiandros Salonu’nda gerçekleştirildi.Haberin Devamı İçin Tıklayınız

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi tarafından düzenlenen “Okullardaki Enerji Verimliliği” konulu panel, 9 Ocak 2013 tarihinde Atatürk Kongre Merkezi Maiandros Salonu’nda gerçekleştirildi.

Üniversitemiz internet sitesinden canlı olarak yayınlanan panele, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, Mühendislik Fakültesi Dekanı ve Rektör Danışmanı Prof. Dr. Yunus Çengel, Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Böğrekci, Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcı Prof. Dr. Yunus Çerçi, Üniversitemiz Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Pınar Demircioğlu, Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Akçıl ve kurum yöneticileri katıldı.

Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu yaptığı açılış konuşmasında, “Maliyeti azaltarak verimliliği nasıl sağlayabiliriz? Bunların düzenlemeleri nasıl olacak? Bugün ülkemizin bu konuyla ilgili üç uzmanı sizleri bilgilendirecek, çok şanslıyız. Hepsi çok kıymetli hocalarımız ve bu konudaki uzman kişiler, güzel bir panel olması dileğiyle hepinizi sevgiyle selamlıyorum.” dedi.

Panele konuşmacı olarak katılan Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yunus Çengel “Neden Enerji Verimliliği”, Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanlığı/Enerji Verimliliği Daire Başkanı Dilek Öznur “Enerji Verimli Binalara Doğru:Politikalar ve Uygulamalar” ve Yaşar Üniversitesi Enerji Sistemleri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Arif Hepbaşlı “Okullarda Enerji Verimliliği ve Yönetimi Uygulamaları” konulu konuşmalarıyla katılımcıları bilgilendirdiler.

AMAÇ KALİTEYİ DÜŞÜRMEDEN AZ ENERJİ AZ MALİYET SAĞLAMAK

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yunus Çengel “Neden Enerji Verimliliği” başlıklı konuşmasında, enerji verimliliğini en büyük, en düşük maliyetli enerji kaynağı olarak tanımlayarak  “Enerji verimliliği seçeneği varsa tartışmasız birinci seçenek olmalı, çünkü en ucuzu en temizi bu.  Amaç; üretim yapıyorsak üretim kalitesini,  bir yerde yaşıyorsak yaşam kalitesini, bu kaliteyi daha da geliştirerek konforu, üretim kalitesini ve karlılığı hiç düşürmeden en az enerjiyi kullanmak.  Hiç bir şekilde konfordan fedakarlık yapmayacağız, aynı konforu daha az enerjiyle daha düşük maliyetle sağlayacağız, maliyeti yarı yarıya indirmekte mümkün.” dedi

2017’YE KADAR BİNALARA ENERJİ KİMLİK BELGESİ

Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanlığı/Enerji Verimliliği Daire Başkanı Dilek Öznur “Enerji Verimli Binalara Doğru: Politikalar ve Uygulamalar” başlıklı konuşmasında; sıfır enerjili binaları, bir yıl içerisinde tükettiği kadar enerjiyi üreten binalar olarak tanımladı ve farklı ülkelerde farklı uygulamaların işlediğini, en çok kullanılan tanımların pasif evler veya düşük enerjili evler olduğunu belirtti.  Öznur, 2017 yılına kadar mevcut binalar için enerji kimlik belgesi alınması gerektiğini vurgulayarak Enerji Kaynaklarının ve Enerji Kullanımında Verimliliğinin Arttırılmasına İlişkin Yönetmeliği katılımcılarla paylaştı.

FATURALAR TAKİP EDİLMELİ

Yaşar Üniversitesi Enerji Sistemleri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Arif Hepbaşlı “Okullarda Enerji Verimliliği ve Yönetimi Uygulamaları” konulu konuşmasında; “Tasarruf teknolojileri basit ve denenmiştir. Bunların uygulamaya nasıl döküleceği öğrenilmeli.” diyerek enerji yönetimi sistemi standardı kapsamında çeşitli çalışmalar yapıldığını,  bir işletmede enerji verimliliği sistemi nasıl kurulduğunun detaylı olarak anlatıldığını belirtti. Hepbaşlı, yöneticilere faturaları takip etmeleri ve okullarda enerji duyuruları köşeleri oluşturmaları önerisinde bulundu.

Kurum yöneticilerinin hazır bulunduğu paneli, salondan yaklaşık 800 kişi, internet sayfamız üzerinden 2 824 kişi izledi.

Panel, Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yunus Çengel’in katılımcılara plaket ve teşekkür belgesi takdimi ve toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Prof.Dr.Yunus Çengel'in Sunumu İçin Tıklayınız

Dilek Öznur'un Sunumu İçin Tıklayınız

Prof.Dr.Arif Hepbaşlı'nın Sunumu İçin Tıklayınız


10.1.2013