ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Eğitim Fakültesi Tarafından “Eğitimde ve Öğretmen Yetiştirmede Yeni Gelişmeler” Konulu Konferans Gerçekleştirildi

Üniversitemiz Eğitim Fakültesinin düzenlediği “Eğitimde ve Öğretmen Yetiştirmede Yeni Gelişmeler” konulu konferans 21 Aralık tarihinde...Haberin Devamı İçin Tıklayınız

Üniversitemiz Eğitim Fakültesinin düzenlediği “Eğitimde ve Öğretmen Yetiştirmede Yeni Gelişmeler” konulu konferans 21 Aralık tarihinde Atatürk Kongre Merkezi Miletos Salonu’nda gerçekleştirildi. YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet ŞİŞMAN’ın konuşmacı olarak yer aldığı konferansa üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa BİRİNCİOĞLU, Rektör Yardımcısı A. Seda SARACALOĞLU, Eğitim Fakültesi öğretim üyeleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Yoğun bir katılımın gerçekleştiği konferansta Prof. Dr. Şişman, dünyadaki gelişmeler ışığında eğitimde ve öğretmen yetiştirmedeki yeni gelişmelerden ve bu gelişmelerin ülkemize yansımalarından bahsetti.  Ülkemizde öğretmen ihtiyacının bazı alanlarda önemli ölçüde doyum noktasına ulaşmış olduğunu, bu nedenle öğretmen niteliğinin artırılmasına yönelik çalışmaların öncelikli konu olarak ele alınması ve öğretmen yetiştirme sürecinde kaliteyi olumsuz şekilde etkileyecek olan bir takım uygulamalardan kaçınılması gerektiğini vurguladı. Bu süreçte, kontenjanların yeniden gözden geçirilmesini, yeni Eğitim Fakültelerinin açılmaması, ihtiyaç olmayan alanlarda öğretmen yetiştirme programlarının açılması gibi uygulamalardan kaçınılması gerektiğini ifade etti. Ayrıca Prof. Dr. Şişman, eğitim sisteminin yeniden yapılanma sürecinde, eğitim sisteminin nitelikli öğretmen yetiştirme ve geliştirme ihtiyacının göz önüne alınması, öğretmen yetiştirmede birlik ve bütünlüğün sağlanması bakımından fakülte-okul işbirliğinin sağlanması gerektiğini belirtti.

              Konuşması sonrasında dinleyicilerin sorularını da cevaplandıran Prof. Dr. Mehmet ŞİŞMAN’a üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa BİRİNCİOĞLU tarafından plaket verildi.


4.1.2013