ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Atama

YÖK'ün internet sitesinde yayınlanan resmi yazıda belirtildiği üzere Prof. Dr. Yunus Ali Çengel, Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Dekanı, Prof. Dr. Mustafa Ali Sarılı, Üniversitemiz Aydın İktisat Fakültesi Dekanı olarak atanmıştır.Haberin Devamı İçin Tıklayınız

YÖK'ün internet sitesinde yayınlanan resmi yazı da belirtildiği üzere Prof. Dr. Yunus Ali Çengel Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Dekanı, Prof. Dr. Mustafa Ali SARILI Üniversitemiz  Aydın İktisat Fakültesi Dekanı olarak atanmıştır.

Prof.Dr.Yunus Ali Çengel  

1984'den beri ABD Nevada Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü'nde görev yapan Prof.Dr. Yunus Ali Çengel, Nisan 2010'da Yıldız Teknik Üniversitesi'ne öğretim üyesi olarak katılmış, Makine Fakültesi Dekanlığı görevini yürütmüştür. Ekim 2011’den bu yana bilgi ve deneyimlerinden faydalanmak üzere Üniversitemizde Rektör Danışmanlığı görevini üstlenen Prof.Dr.Yunus Ali Çengel, ADÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı olarak atanmıştır.

Genel ilgi ve araştırma alanları yenilenebilir enerji, enerji verimliliği ve mühendislik eğitimidir. Son 4 yıldır Enerji Bakanlığı'na enerji verimliliği ve enerji teknolojileri konularında danışmanlık yapmaktadır ve Milli Eğitim Bakanlığı projelerine de danışman olarak katkı sağlamaktadır.

Profesör Çengel, Mc Graw-Hill tarafından yayınlanan ve dünyada yaygın olarak kullanılan ve Türkçe dâhil birçok dile çevrilen

- Mühendislik Yaklaşımıyla Termodinamik,

- Termodinamik ve Isı Transferine Giriş,

- Isı ve Kütle Transferi: Temeller ve Uygulamalar,

- Isıl-Akışkan Bilimlerin Temelleri,

- Akışkanlar Mekaniği: Temeller ve Uygulamalar,

- Mühendisler ve Temel Bilimciler için Diferansiyel Denklemler

kitaplarının yazarıdır. Ayrıca Eğitim, Mühendislik Eğitimi, ABET 2000 kriterleri, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği konularında çok sayıda konferanslar vermiş, raporlar hazırlamış ve makaleler yazmıştır.

Profesör Çengel, ABD Nevada Eyaleti'nde kayıtlı profesyonel mühendis olup, Amerikan Mühendislik Eğitimi Birliği tarafından verilen "Seçkin Yazar Ödülü"nü iki kez almıştır.

Her ikisi de kendi alanlarında sayısız başarıya imza atmış değerli dekanlarımızı tebrik eder, yeni görevlerinde başarılar dileriz.

Prof. Dr. Mustafa Ali SARILI

1970 yılında İzmir ilinin Tire ilçesinin Üzümler köyünde doğdu. İlköğrenimini Üzümler köyünde tamamladıktan sonra 1983 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan Devlet Parasız Yatılı Okulu sınavını kazanarak Ortaokul ve Lise eğitimini burslu olarak Çanakkale ilinin Biga ilçesinde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümü’nden 1993 yılında mezun oldu. 1994 yılında ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Yurtdışı Lisansüstü Eğitim Sınavında Maliye Anabilim dalında Türkiye birincisi olarak kazanarak hem yurtdışında burslu (YÖK Burslusu) olarak lisansüstü eğitim yapma hakkı kazandı hem de Afyon Kocatepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü Mali Hukuk Anabilim Dalına Araştırma Görevlisi olarak atandı.

Yüksek lisans eğitimini İngiltere’de Bath Üniversitesi Sosyal Bilimler Okulu Maliye programında, “Evaluation of Value Added Tax: A Case Study of Turkey” başlıklı teziyle 1996 yılında; doktora eğitimini ise Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün Maliye Anabilim dalında, “Türkiye’de Gelir Üzerinden Alınan Vergilerde Kaynakta Vergilendirme” başlıklı teziyle 2002 yılında tamamlamıştır. 2003 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü Mali Hukuk Anabilim dalında Yardımcı Doçentlik kadrosuna atandı ve 2006 yılında da “Maliye Doçenti” unvanını aldı. 2012 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Aydın İktisat Fakültesi’nde Profesör kadrosuna atandı. Kısa bir süre Adnan Menderes Üniversitesi’nde Genel Sekreter Vekilliği görevini yürütmesinin ardından, Aydın İktisat Fakültesi Dekanlık görevine atanan Prof. Dr. Mustafa Ali SARILI’nın çeşitli dergilerde çok sayıda makalesi ve aşağıda sayılan altı kitabı yayımlanmıştır.

- Türk Vergi Sistemi ve Uygulaması, 3. Baskı, Hermes Baskı Hizmetleri Ltd. Şti., Ankara, 2012

- Türk Vergi Sistemi, Ümit Ofset Matbaacılık, Ankara, 2011

- 5345 Sayılı Kanun Çerçevesinde Gelir İdaresi ile Vergi Denetiminin Yeniden Yapılandırılmasının Değerlendirilmesi ve Öneriler, Gelirler Kontrolörleri Derneği Yayını, Ankara, 2006 (Adnan GERÇEK ve Keramettin TEZCAN ile birlikte)

- Türk Vergi Hukukunda Sorumluluk, Kazancı Hukuk Yayınları, İstanbul, 2004

- Ankara Yeminli Mali Müşavirler Odası tarafından düzenlenen “Yeminli Mali Müşavirlerin Müşterek ve Müteselsil Sorumlulukları ile Buna İlişkin Uygulamaların Temel İnsan Hakları, Avrupa Birliği Hukuku, Anayasa Hukuku ve Borçlar Hukuku Yönünden Değerlendirilmesi” konulu araştırma yarışmasında 3. seçilen eser (Naci Tolga SARUÇ ile birlikte), Ankara Yeminli Mali Müşavirler Odası, Ankara, 2004

- Türkiye’de Gelir İdaresi ile Vergi Denetiminin Sorunları, Çözüm Önerileri ve Yeniden Yapılandırılması, İstanbul Ticaret Odası Yayını, Yayın No: 2003-41, İstanbul, 2003

 


28.12.2012