ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Aydın İl Yenilik Platformu “Eğitim ve Farkındalık Yaratma” İş Paketi İlk Etkinliğini Gerçekleştirdi

TÜBİTAK 1301 Kodlu (İŞBAP) programı kapsamında desteklenen “Aydın İl Yenilik Platformu” İş Paketleri’nden birisi olan “Eğitim ve Farkındalık Yaratma” İş Paketi ilk etkinliğini düzenledi.

Haberin Devamı İçin Tıklayınız


TÜBİTAK 1301 Kodlu (İŞBAP) programı kapsamında desteklenen “Aydın İl Yenilik Platformu” İş Paketleri’nden birisi olan “Eğitim ve Farkındalık Yaratma” İş Paketi ilk etkinliğini düzenledi. “Stratejik İnovasyon Yönetimi” konulu “Eğitici Eğitimi”, 21 Aralık 2012 tarihinde Ay-Mendo tesislerinde gerçekleşti.

Platform’un üç yıllık süreçte izlemesi gereken “İş Planı” doğrultusunda; “F11-Eğitici eğitimi düzenlenmesi-ilk üç ay içinde proje yönetim biriminin eğitilmesi” hedefine yönelik olarak düzenlenen eğitimi Sabancı Üniversitesi’nden Platform’a davetli olarak gelen Ulusal İnovasyon Girişimi Koordinatörü Selçuk Karaata verdi. Eğitime,  Proje Yönetim Birimi Üyeleri, Paket Liderleri, Bursiyerler, Asistanlar, Gönüllüler ve AR-GE Uzmanları katıldı.

Inovasyon konusunda “Eğitim Modülleri”ni uygulayabilecek; iyi uygulama sahipleri, çalışma paketi sorumluları, çalışma gruplarının üyeleri gibi projenin içinde olan kişilere bilgilerini, deneyimlerini aktarabilecek; çalışma gruplarının talepleri ve katılımcı kuruluşların değerlendirmeleri sonucunda belirlenecek en az 20 eğitici ve İlin yenilik/Ar-Ge eğiticilerini  eğitebilecek düzeyde eğitilmiş bir eğitici ekibine ulaşmak üzere yola çıkan “Eğitim ve Farkındalık Yaratma” İş Paketi ilk organizasyonunu başarı ile tamamladı. Bu organizasyon “Görünürlük ve Yaygınlaştırma” İş Paketi ile işbirliğinde yürütüldü. Böylece bu iş paketinin de “canlı ve sürüdürülebilir bir mekanizmayı harekete geçirecek herkesin faaliyetlerde rol alması” ve “İldeki yenilik farkındalığının artması” gibi hedeflerine ulaşmaya başladığı görüldü. Çalışmalara platform gönüllüleri Melike Nur Tunalıoğlu, Şelale Özdemir ile Platform Sekreteri Gülay Güleşen ve Platform Anketörü Nüket Arıoğlu destek verdiler.

Eğitimde “İnovasyon Nedir? Nasıl Tanımlanır? Türleri Nelerdir? Uygulama Örnekleri Nelerdir? Biz Nasıl Uygulayabiliriz?” sorularına yanıt aranırken; ana tema, “Stratejik İnovasyon Yöntemi”, amaç “İnovasyona ait değerlerin gerektirdiği davranış değişikliğini destelemek” olarak belirlendi. TÜBİTAK’ın İŞBAP kapsamında Platform’a verdiği destekler için teşekkür eden Prof.Dr.Hatice Ertabaklar ve Gülay Gündeay eğitimlerin ve görünürlük faaliyetlerinin hızla devam edeceğini ve bu hızın Platform’a destek veren Aydın’daki kuruluşların ilgisi ve katkısı ile artacağını belirttiler.

HER KURUM İNOVASYON YAPABİLİR

Ulusal İnovasyon Girişimi Koordinatörü Selçuk Karaata gerçekleştirdiği eğitimde, İnovasyon kelimesinin Latince kökenli olduğunu, katma değer yaratan yenilik anlamını taşıdığını belirtti ve sözlerine şöyle devam etti: “Kar amacı gütmeyen kuruluşların da hizmetlerine yenilik katma ihtiyacı vardır. Kar amacı gütsün veya gütmesin her kurum inovasyon yapabilir.”

TÜRKİYE İNOVASYON MODELLERİNİ OLUŞTURABİLECEK GÜÇTE

Türkiye’nin başarılı öğretim üyelerine sahip olan bir ülke olması sebebiyle kendi inovasyon modellerini oluşturabileceğini belirten Karaata “Sahip olduğumuz öğretim üyelerimiz ile kendi kalkınma modelimizi, kendi sektörel gelişim modelimizi, kendi iyileştirme modelllerimizi oluşturabiliriz. Modeller iyi incelenmeli ,fakat birebir kopyalanmamalıdır.” dedi.

Karaata değişimin temel dinamiklerini toplumsal değişim, ekonomik değişim, teknolojik değişim, ekolojik değişim, siyasi politik değişim olarak belirledi ve dört tür inovasyon olduğunu vurguladı. Bunların; ürün inovasyonu, süreç inovasyonu, pazarlama inovasyonu ve organizasyon inovasyonu olduğunu belirten Karaata “İnovasyonun yepyeni olmasına gerek yoktur, hiç olmayanı ortaya çıkarmak gibi bir kaygı lüzumsuzdur. Önemli ölçüde iyileştirme de son derece değerli bir inovasyon ortaya koyar.” dedi. Eğitimin sabahki oturumu “Paradigma Kavramı ve Değişimi” konusundaki belgeselin izlenmesiyle sona erdi.

Aydın İl Yenilik Platformu Yürütme Kurulu Başkanı Aydın Valisi Kerem Al ve Yürütme Kurulu Eş Başkanı Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Brincioğlu’nun da katıldığı öğle yemeğinin ardından eğitime devam edildi. Eğitimin öğleden sonraki oturumlarında katılımcılar, çalışma grupları oluşturarak fikir üretimi ve projelendirme çalışması yapıldı. Grup başkanlarının proje sunumlarını yapmasıyla sunumlar değerlendirildi; hazırlanan projelere yönelik sorular soruldu ve karşılıklı fikir paylaşımına gidilerek her grubun hazırladığı projenin nasıl geliştirilebileceği üzerine tartışıldı.

Gün boyu devam eden eğitimin ardından Aydın İl Yenilik Platformu Yürütücüsü Doç. Dr.E. Didem Evci Kiraz, sunumu gerçekleştiren Ulusal İnovasyon Girişimi Koordinatörü ve Sabancı Üniversitesi Yönetim Birimleri Fakültesinde Araştırmacı olarak görev alan Selçuk Karaata’ ya teşekkür belgesini takdim etti.

Eğitime katılan katılımcılara katılım belgeleri Doç. Dr. Didem Evci Kiraz, Eğitmen Selçuk Karaata ve Prof.Dr.İsmail Böğrekçi tarafından verilirken,  günün anısına çekilen fotoğraflarla eğitim sona erdi.


25.12.2012