ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

21 Aralık Kıyamet Söylentilerinin Sosyolojik Anlamı

“21 Aralık’ta Kıyamet Kopacak” söylentileri üzerine Üniversitemiz, Fen-Edebiyat Fakültesi, Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Kayhan Delibaş önderliğinde Şirince Köyü’nde başlatılan sosyolojik araştırma...Haberin Devamı İçin Tıklayınız

“21 Aralık’ta Kıyamet Kopacak” söylentileri üzerine Üniversitemiz, Fen-Edebiyat Fakültesi, Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Kayhan Delibaş önderliğinde Şirince Köyü’nde başlatılan sosyolojik araştırma, medyanın ilgisini çekti. Birçok ulusal gazete araştırma hakkında çalışma ekibiyle röportaj yaparken, Doç. Dr. Kayhan Delibaş, CNNTürk Kanalı’nda canlı olarak yayınlanan Cüneyt Özdemir’in sunduğu 5N1K Programına 20 Aralik 2012 tarihinde katılarak çalışmanın amaçları ve bazı bulguların değerlendirilmesinin yanı sıra bu tür söylentilerin giderek yaygınlaşmasının arkasında yatan sosyokültürel değişimlere dikkat çekti.

Kıyametin kopacağı ve Şirince Köyü’nün bundan etkilenmeyeceğine ilişkin söylentiler yazılı, görsel ve sosyal medya üzerinden yaygın bir şekilde gündeme gelmiş, korkular ve söylentiler özellikle 21 Aralık tarihi yaklaşırken daha da bir yaygınlık kazanmıştı. Söylentiler sebebiyle Şirince Köyü’nün büyük bir izdihama uğrayacağı korkusu yüzünden jandarma günler öncesinden hazırlıklar, tatbikatlar yaparak da tedbirler almış, hatta günler öncesinden köye giriş çıkışlar denetlenerek özel araçla girişler yasaklanmıştı.

Kıyamet senaryosu gündemi meşgul etmeye devam ederken konu sadece ana-akım medyada yer almakla kalmadı, daha baskın bir şekilde Twitter, Facebook gibi ağlardan sosyal medya üzerinden de yoğun bir şekilde tartışıldı. Sosyolojik olarak ilginç bulunan; tüm bu tartışma, konuşma, hatta dalga geçmeler; toplumsal ruh halini, yaygın anksiyete ve kaygıyı yansıtan önemli bir semptoma işaret ediyor. Nitekim, 21 Aralığın üzerinden 24 saat geçmeden yeni bir kıyamet tarihi 2014, yani iki yıl sonrası medyada yer almaya başladı bile. Tüm bu yaşadıklarımızın sosyolojik karşılığı ve çıkarılan sonuç, risk toplumu ve belirsizliklerle dolu bir dünyada korkmaya ve korkutulmaya bu denli meyilli olmamızdır.

 21 Aralık Kıyamet söylentilerini temel alan bu çalışma, 2008-2010 yılları arasında TÜBİTAK Araştırma Projesi olarak tamamlanmış olan, “Risk Toplumu, Güven Erozyonu ve Söylentiler: Söylentilerin Sosyolojik Analizi” çalışmalarıyla paralellikler içermesi açısından da oldukça önemlidir.

HABERİ İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ


25.12.2012