ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Prof. Dr. Enver Konukçu’dan Anlamlı Ziyaret

Üniversitemizde 20.Yıl etkinlikleri kapsamında Mart ayında düzenlenen “Dünü Bugünü ile Ermeni Sorunu” başlıklı panel de oturum başkanlığı yapan, Prof. Dr.Enver Konukçu;...Haberin Devamı İçin Tıklayınız

Üniversitemizde 20.yıl etkinlikleri kapsamında Mart ayında düzenlenen “Dünü Bugünü ile Ermeni Sorunu” başlıklı panel de oturum başkanlığı yapan, Prof. Dr. Enver Konukçu; çalışmalarını desteklediği Adnan Menderes Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni 11 Aralık 2012 tarihinde ziyaret etti.

 Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü’nde gerçekleşen ziyarette, Rektör Danışmanı Yrd.Doç.Dr.Birsen Erat, Adnan Menderes Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Yrd.Doç.Dr.Dilşen İnce Erdoğan,Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr.Hüseyin Üreten ile Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürü Gülay Gündeay hazır bulundular.

 Üniversitemizce yürütülen sempozyum ve makale çalışmalarını da yakından takip ettiğini belirten Konukçu, bundan sonraki çalışmalara da destek vereceğini söyledi. Yrd.Doç.Dr.Dilşen İnce Erdoğan çalışmalarıyla desteklerini esirgemeyen Konukçu’ya  Türk Tarihinde Adnan Menderes ve “Başbakan Adnan Menderes’in Yaşamı ve Siyasal Mücadelesi” kitaplarını  takdim etti.

Ziyaret, toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

 PROF. DR. ENVER KONUKÇU KİMDİR?
1944’de Bolu’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Düzce’de tamamladı. 1962’de İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’ne girdi. “Bolu Bölgesi Türkmen Kabileleri” tezi ile Umûmi Türk Tarihi kürsüsünden mezun oldu. Kısa müddet, Sakarya Sosyal Araştırma Merkezi ve Salihli Lisesi Tarih öğretmenliğinde bulundu. 1968’de Atatürk Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi’ne Tarih Asistanı olarak tayin edildi. 1972’de “Kuşan ve Akhunlar Tarihi” ile doktor, 1978’de “Kalaç Sultanlığı” ile doçent oldu. 1988’de Profesör ünvanı aldı. Pakistan, Karaçi Üniversitesi’nin İslam Tarihi Bölümünde “Indo-Turcica” alanında araştırmalar yaptı (1972). Los Angeles Üniversitesi’nde (UCLA) bu çalışmalarını devam ettirdi. Batum, Tiflis ve Gence Üniversitelerinde de kısa müddet misafir öğretim üyeliği yaptı. Iğdır Oba; Kars, Subatan, Erzurum Alaca ve Yeşilyayla’da Ermenilerin öldürdüğü Türklere ait toplu mezarları tespit ederek ilim âlemine sundu. Bunlarla ilgili üç yayını da mevcuttur.

 Atatürk Devrimleri Enstitüsü Müdür Yardımcılığı, Tarih Bölümü Başkanlığı, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanlığı, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Enstitüsü Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Tarih Bölümü Başkanı ve Atatürk Araştırma Merkezi ve Unesco ve Milli Komite üyesidir. Yayımlanmış birçok kitabı ve makalesi bulunmaktadır.


11.12.2012