ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Turizm Profesyonelleri Adıyaman’da Buluştu

"Turizm Profesyonelleri Konferansları" kapsamında Adıyaman Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nun düzenlediği etkinlikte Üniversitemiz Didim Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Atilla YÜKSEL...

Haberin Devamı İçin Tıklayınız


"Turizm Profesyonelleri Konferansları" kapsamında Adıyaman Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nun düzenlediği etkinlikte Üniversitemiz Didim Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Atilla YÜKSEL, “Düz Dünya’da Müşteri Yaratmak” konulu konferans verdi.

Rektörlük Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinlikte Prof. Dr. Atilla YÜKSEL,turizm sektöründe pazarlamanın önemini anlatarak, müşteri kavramına değindi. YÜKSEL, müşteri oluşturmak için, öncelikle, müşterinin ne olduğu, kim olduğu, nasıl düşündüğü, neden tükettiği sorularının doğru cevaplanmasının önemli olduğunu vurguladı.

 Aynı etkinlikler kapsamında Didim Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Dr. Burak Mil de ‘’Yiyecek İçecek Sektöründe Aşçılık Eğitiminin Önemi’’ konulu bir konferans verdi. 

Eğitim Fakültesi Vehbi Koç Konferans Salonu'nda düzenlenen konferansa Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Suat Aşkin, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç.Dr. Abdulkadir Çorbacı, Didim Meslek Yüksekokulu Müdürü Atila Yüksel, öğretim elemanları ve çok sayıda öğrenci katıldı. 

Turizm sektöründeki son gelişmeleri öğrencilere aktarmak amacıyla düzenlenen konferansta, Dr. Burak MİL aşçılığın sektördeki önemi ve başarılı bir aşçının hangi özeliklere sahip olması gerektiğini anlattı. 

Yiyecek içecek sektörünün giderek büyüdüğünü ve bunun sonucunda başarılı aşçılara ihtiyaç duyulduğunu anlatan Dr. Burak Mil, konferansta aşçılık eğitiminin çok önemli olduğunu, bu konuda son yıllarda önemli ilerlemeler yaşandığını ifade ederek, başarılı bir aşçının sahip olması gereken özelikleri aktardı. Mil, aşçıların eğitilmesinde dünyadaki uygulamalara değinerek; "Dünyada evrensel bir aşçılık eğitimi veriliyor. Yani evrensel olarak düşünen, çeşitli ülkelerin mutfaklarına hakim aşçının yetiştirilmesi sağlanıyor. Aşçılıkta uzmanlaşma ise bu eğitimlerde yine önemli bir noktadır. Her şeyi bilen değil, bir alanda uzmanlaşan aşçı yetiştiriliyor. Ürüne dolayısıyla bireye göre çalışan, değişime açık, gerektiğinde insiyatif kullanma yeteneğine sahip, müşteri ile ilgili öngörüde bulunabilen aşçının yetiştirilmesi önemli noktalardan biri olarak öne çıkıyor." dedi.

Dr. Burak Mil, konferansta Adıyaman Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ile MYO'nun ilgili programlarındaki öğrencilerin yönelttiği soruları da cevapladı.


6.12.2012