ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Aydın İl Yenilik Platformu "Katılımcı Kuruluşlar Genel Toplantısı" Yeni Dersliklerde Yapıldı

Tübitak Bilimsel ve Teknolojik Ağları ve Platformları Kurma Girişimleri Projeleri (İŞBAP) Destekleme Programı kapsamında desteklenen “AYDIN İL YENİLİK PLATFORMU” Projesi Haberin Devamı İçin Tıklayınız

Tübitak Bilimsel ve Teknolojik Ağları ve Platformları Kurma Girişimleri Projeleri (İŞBAP) Destekleme Programı kapsamında desteklenen “AYDIN İL YENİLİK PLATFORMU” Projesi “Katılımcı Kuruluşlar Genel Toplantısı”nı gerçekleştirdi.

Yürütme Kurulu Başkanlığını Aydın Valiliği ve eş başkanlığı ile yürütücülüğü Adnan Menderes Üniversitesi’nce sürdürülen platform kapsamında yer alan faaliyetlerden birisi olan “Katılımcı Kuruluşlar Genel Toplantısı”, 26 Kasım 2012 tarihinde, Adnan Menderes Üniversitesi Merkezi Derslikler Binası’nda gerçekleştirildi.

Toplantıya Vali Yadımcısı Mustafa Yıldız, Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Halil İbrahim Aktemur, Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Dekanı Ömer Faruk Durdu, Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. İsmail Böğrekçi ve Aydın İl Yenilik Platformu Katılımcı Kuruluşları temsilcileri katıldı.

 “BİR HAYALLE BAŞLADIK”

Aydın İl Yenlik Platformu Yürütücüsü Doç. Dr. Didem Evci Kiraz konuşmasında, katılımcı kurum temsilcilerine şöyle seslendi ; “Bir hayalle başladık ve bu hayalin gerçeğe dönüşebilmesi için, sizlerin var gücünüzle yer almanız gerekiyor, bu projede asıl olan sizsiniz, Aydın’ın yenilik ihtiyacı yoksa bizim de var olmamamıza gerek yoktur, siz ve biz birlikte bu mekanlarda yeni fikirleri gerçeğe dönüştürmek için çalışmalıyız.” dedi.

Doç. Dr. Didem Evci Kiraz; Aydın İl Yenilik Platformu oluşum,  gelişim aşamalarını ve bu yolda karşılaşılani zorlukları  dile getirdi. 1 Mayıs 2012’de başlayan projenin 1 Mayıs 2015 tarihinde tamamlanacağını belirtirken, 36 kuruluşun projeye destek verdiğini, Aydın İli’nin birincilikle desteklenme hakkı kazandığı bir yönetimsel yapının geliştirilmesine başladıklarını yineleyen Kiraz; “Valilik, Üniversite, İl Özel İdaresi, Ticaret Odası, Sanayi Odası, GEKA, Ticaret Borsası, Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın projenin oluşumunda  olmazsa olmaz kuruluşlar olduğunu belirten Kiraz “Platform katılımcı kurum ve kuruluşların yapacak oldukları ayni ve nakdi yardımlarına eşdeğer ölçüde TÜBİTAK’ın verdiği destekle sürdürülecektir. Ayni ve nakdi katkılar devam etmezse yenilik  hayalimizi ve Aydınımız’ın hayallerini gerçekleştirmede zaman kaybedebiliriz” dedi.

 

“SÜREKLİ VE DİNAMİK İŞBİRLİĞİ ZEMİNİ OLUŞTURULMALIDIR”      

Platformun tanıtımı sonrasında soru cevap bölümüne geçildi. Gelen sorular genellikle Platform’ua nasıl katkı sunulacağı ve sürüdürlebilmesi için kuruluşlara düşen roller üzerine yoğunlaştı.  Doç. Dr. Didem Evci Kiraz; “ İl Yenilik Platformu”nun amacı;
İlimizin sahip olduğu, dünya çapında rekabet gücü sağlayabilecek değer ve birikimleri, araştırma ve geliştirme (Ar-Ge)  veya yenilik (inovasyon) ekseninde ekonomik ve sosyal faydaya dönüştürmek üzere yerel kurum ve kuruluşların bir araya gelerek ortak çalışmalar yürütmelerini sağlamak sürekli ve dinamik bir işbirliği zemini oluşturmaktır. Böylece nitelikli insan gücü artırılacak, eğitimler düzenlenecek, daha çok işbirliği ve iletişimle gelişim sağlanacaktır.” dedi.

3 yıllık bir süreci kapsayan projenin,  planlanmış 134 faaliyeti bulunduğunu dile getiren Kiraz; “Aydın’ın gelişimi ve değişimi için benim bir fikrim var diyen herkese bu Platform’da bir yer var” dedi. Aydın’da bir fikrim var diyen herkesin anahtarına sahip olduğu, kendine ait ofis ve toplantı salonlarının yer alacağı “ADÜ Yenilik Merkezi” için Katılımcı Kuruluşların katkı ve görüşleri soruldu.

“BEKLENTİMİZ ÜÇ MADDEDEN İBARETTİR”

Platform’un  Katılımcı kurum ve kuruluşlardan beklentileri 3 maddede toplandı:

  1. Her katılımcı kurum ve kuruluş, kendi görev ve sorumluluk kapsamında yer alabilecek çalışmalara destek versin.
  2. Her katılımcı kurum ve kuruluş,  inovasyon ve AR-GE eğitim desteği versin.
  3. Her katılımcı kurum ve kuruluş, kendi bölgesinde yapılacak olan etkinliklerin koordinasyonu konusunda destek versin.

Toplantı sonunda ayni katkılarından dolayı çeşitli kurum ve kuruluşlara teşekkür edildi. İnsan odaklı bu çalışmanın insanlık yararına işler yapabilmesi için desteklenmesi gerektiği tüm katılımcılar tarafından onaylandı.

Birçok katılımcı kuruluş temsilcilerinin söz aldığı ve görüşlerinin alındığı toplantı kokteyl ve toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

AYDIN İL YENİLİK PLATFORMU WEB SİTESİ İÇİN TIKLAYINIZ


29.11.2012