ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Prof. Oliver Leaman Üniversitemizdeydi

University of Kentucky, Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Oliver Leaman 23 Kasım 2012 tarihinde Atatürk Kongre Merkezi’nde “Politika Dili, İslam ve Al- Farabi Testi” konulu konferans verdi.Haberin Devamı İçin Tıklayınız

University of Kentucky, Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi  Prof.Oliver Leaman 23 Kasım 2012 tarihinde Atatürk Kongre Merkezi’nde “Politika Dili, İslam ve Al- Farabi Testi” konulu konferans verdi.

Konferansa; Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, Rektör Yardımcımız Prof.Dr. Ali Belge, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adnan Erdağ, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Halil İbrahim Aktemur, Çevirmen Metin Bal,  Öncel Sencerman, öğretim üyeleri, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Etkinlik Koordinatörü Doç Dr. Talip Kabadayı’nın yaptığı açılış konuşmasında, Kabadayı“Aristotales birinci öğretmen ve Farabi  önemli bir Türk İslam Filozofudur ,mantık ve din felsefesi üzerine yaptığı çalışmalardan dolayı ikinci öğretmen ünvanını da almıştır.Yunan Felsefe düşüncesi ve mirasını İslam konteksine oturtan düşünür ve filozoftur.”dedi.

Prof. Oliver Leaman konuşmasında; “Farabiye göre tüm peygamberler politikacıdır, peygamberlik ise kuramsal hakikatleri mümkün olduğu kadar geniş dinleyici kitlesine erişilebilir kılmak için hayalgücüne dayanan ve canlı bir dil kullanma meselesidir.” dedi ve sözlerine şöyle devam etti;  “Özellikle, İslami devlet, İslami mimari ve İslami ekonomi hakkındaki düşüncelerin bir kısmını ele alacağım ve bu düşüncelerin Farabi’nin tutarlılık testinde başarılı olmadıklarını öne süreceğim. Sonuç şu olacaktır ki bin yılı aşkın süre önce Farabi tarafından kurulmuş yaklaşıma geri dönmeye ve bugün epeyce aşina olduğumuz İslam hakkındaki basit açıklamaları reddetmeye ihtiyacımız vardır.”

“BİR DEVLETİ İSLAMİ YAPAN NEDİR?”

Leaman sözlerine şöyle devam etti; “Politik İslamcılığın gerçek dinsel doğası  üzerinde çok durmayacağız. “Yanıt İslamdır” popüler bir slogandır fakat aslında hiçbir anlamı yoktur. “Yanıt İslamdır”ın aslında anlamı, cevabın İslamın özel bir yorumu olduğudur. Devletin yalnızca bu yoruma uygun bir şekilde düzenlenmiş olduğunda her şeyin yolunda gideceği fikri anlaşılması güç bir düşüncedir. Bu yalnızca gülünç bir düşünce değil aynı zamanda İslam’a karşı bir düşüncedir. Dinin iki yanı vardır; biri kamusal ve diğeri özel yan. Hükümet yalnızca kamusal tarafı yansıtabilir.

Kendilerini Allah’ın temsilcileri olarak ya da Allah’ın planlarını gerçekleştirenler olarak düşünenler için, bu düşünceyi halkın desteğine sahip ancak uygun dinsel yoldan sapmış ötekilere kabul ettirmek her zaman için kolay değildir. Böyle düşünen kimseler Farabi testinde başarısız kalırlar. Bunun nedeni onların demokrasi hakkında isteksiz olmaları değildir gelgelelim Farabi’nin kendisi de demokrat değildir  fakat İslam devletine özgü ayırtedici özelliği ve din tarafından bildirilmiş olan görüşü ortaya koymakta başarısız olmalarıdır.”

“BİR BİNAYI İSLAMİ YAPAN NEDİR?”

“Osmanlı İmparatorluğu’nun birçok cami ve benzer binaların inşasını tasarlayan ve yöneten muhteşem bir mimarı, Sinan’ı vardı ve böyle bir kişinin etkisinden uzak durmak çok zordur. Günümüzde birçok cami inşaası yapılmakta olup bunların çoğu hayal gücünden yoksun olduğunu belirten Leaman;  Kocatepe camisi Farabi testinde başarısız kalır. Bu cami, modern çağdaki fiziksel bir yapı içine dini yerleştirebilmenin uygun yollarını tasarlama konusunda başarısız olur. Tasarım zamanla değişmek zorundadır. Bu konu, kendisine seslenilen nüfusun yerel koşullarına ve zihniyetine daha iyi oturması için dinin zamanla nasıl değiştiğini tartıştırken, Farabi’nin kendisi tarafından çok sağlam bir şekilde ortaya konulmuştur.”

Prof.Oliver Leaman konuşmasının sonunda Farabi testini başarmada iki aşamanın söz konusu olduğundan bunlardan  ilkinin  ne yapmak ve neye inanmak gerektiğiyle ilgili yaratıcı ve ikna edici bir dil üretmekten geçtiğini ifade etti: “ İslami yönetim, inşaat ve ekonomiyle ilgilenen dilin büyük kısmı yalnızca bu şekilde belirlenir. Üstesinden gelinmesi gereken diğer zorluk ise, bu dilin nasıl davranmamız gerektiğiyle ilgili bir kılavuz olmasıdır, çünkü bu dil kim olduğumuz ve niçin yaratılmış olduğumuz hakkındaki hakikatler üzerine temellenmiştir. Buna rağmen, görmüş olduğumuz gibi, bu pratik ilkeler epey bulanıktır ve böylece temel bir hakikati gerçekten yansıtıyor olarak görülemezler. Farabi testi dinsel hakikatin açıklanmasında tutarlılık sağlamak amacıyla bir ölçüt kurmak için yararlıdır ve görmüş olduğumuz gibi İslam hakkında geçerli olan bugünkü söylemde aşina olunan şeylerin çoğu ölçütün altına düşmektedirler.” diyerek sözlerine son verdi.

Konferans,soru –cevap bölümünün ardından Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu’nun Prof.Oliver  Leaman’a teşekkür plaketi takdimi ve toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.


27.11.2012