ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Üniversitemizde “Bir Ortaçağ Liman Kalesi Kazıları: Kadıkalesi/Anaia” Konulu Konferans Gerçekleştirildi

Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nün düzenlediği konferanslardan dördüncüsü...Haberin Devamı İçin Tıklayınız

Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nün düzenlediği konferanslardan dördüncüsü “Bir Ortaçağ Liman Kalesi Kazıları: Kadıkalesi/Anaia” 23 Kasım 2012 Cuma günü Atatürk Kongre Merkezi Magnesia Salonu’nda gerçekleştirildi.

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi ve Kadıkalesi/Anaia Kazısı Başkanı Prof. Dr. Zeynep MERCANGÖZ’ün sunumuyla gerçekleştirilen konferansta Kuşadası/Kadıkalesi’nde yapılan kazı hakkında bilgiler verildi.

       Prof. Dr. Zeynep MERCANGÖZ, kazı alanında yapılan çalışmalarda, bir manastır kompleksine eklenmiş bölümler dışında, Bizans dönemine ait olduğu düşünülen işlikler, sarnıçlar hakkında bilgi verirken, ele geçen zengin buluntulardan da örnekler sundu. MERCANGÖZ; Kadıkalesi/Anaia’nın, özellikle orta Bizans döneminde, limanı denetleyen etrafı sivil konutlarla dolu bir kalekent içinde çeşitli alanlarda üretim yapılan bir ticaret merkezi ile başkent Konstantinopolis’teki ve çevresindeki piskoposluklarla yakın ilişki içerisindeki önemli bir piskoposluk merkezi olduğundan söz etti.

      Sanat Tarihi Bölümü öğrencileri ile Üniversitemiz öğretim üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen konferans, soru-cevap şeklinde sona erdi.


23.11.2012