ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Hastanemizde 2. Geleneksel Prematüre Günü Etkinliği Gerçekleştirildi

Geçtiğimiz yıl başarılı bir etkinliğe imza atan Yeni Doğan Yoğun Bakın Ünitesi çalışanları, 2. Geleneksel Prematüre Günü etkinliğini 21 Kasım 2012 tarihinde Uygulama ve Araştırma Hastanemizde gerçekleştirdiler.Haberin Devamı İçin Tıklayınız

Geçtiğimiz yıl başarılı bir etkinliğe imza atan Yeni Doğan Yoğun Bakın Ünitesi çalışanları,  2. Geleneksel Prematüre Günü etkinliğini 21 Kasım 2012 tarihinde Uygulama ve Araştırma Hastanemizde gerçekleştirdiler.

Etkinliğe, Rektörümüz Prof.Dr. Mustafa BİRİNCİOĞLU, Aydın Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Mehmet ÖZKAN, Başhekim Yardımcımız Doç.Dr. Yüksel YILDIZ, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD, Neonatoloji BD Başkanı Prof. Dr. Münevver KAYNAK TÜRKMEN, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD Bölüm hocaları, Prematüre bebek sahibi aileler ve çocuklar katıldı.

Prof. Dr. Münevver KAYNAK TÜRKMEN konuşmasına prematüre bebeğin tanımını yaparak başladı.”37 gebelik haftasını tamamlamadan doğan bebeklere prematüre denir. Erken doğum Dünyada ve ülkemizde en önemli ölüm nedeni. Erken doğum sıklığı Avrupa’da %5.5 (Irlanda), ile %11.4 (Avusturya) arasında değişir. Tüm dünyada ise %5-18 arasındadır.

 
Türkiye’de 2010 yılında 1. 298.300 canlı bebek doğumu gerçekleşmiş olup bunun %11.97 prematüre doğumdur. Ölüm nedenlerinin ilk sırasında erken doğum yer almaktadır.” diyerek sözlerine şöyle devam etti: “Gerek teknolojinin gerekse bilimin gelişmesiyle prematüre doğan (erken doğan) bebeklerin yaşam şansı artmıştır. Ancak buna paralel olarak prematüre doğum oranı düşürülememiş, hatta yapılan çalışmalar erken doğum oranının 2 kat arttığını göstermiştir. Erken doğum nedenlerinin yarısı tespit edilememekle beraber bilinen bazı risk faktörleri vardır. Çoğul gebelikler, daha önce erken doğum yapmış olmak, enfeksiyonlar, annenin rahim bozuklukları en bilinen risk faktörleridir.

Dünya Sağlık Örgütünün 2012 yılında yayınladığı Erken Doğum Hakkında Küresel Eylem Raporu’ndan da bahseden Prof. Dr. Münevver KAYNAK TÜRKMEN; pek çok ülkede prematüre doğumlarda yükseliş olduğunu, Prematüre komplikasyonlarından 1.1 milyon bebeğin öldüğünü, yenidoğan ölümlerinin ilk ve en önemli nedeninin, 5 yaş altı çocuk ölümlerinin 2. nedeninin prematüre doğum olduğunu ifade ederek, Prematüre ölümlerin %75’inin önlenebilir olduğunu 2015 ve sonrasında ölümlerin azaltılması için prematüre doğumların azaltılmasının acil öncelikli konuyu oluşturduğu belirtti.

“Prematüreliğe Bağlı Ölümler ve Sakatlıkların Önlenmesi Eylem Planı” oluşturulması amacıyla Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve sivil toplum örgütleri işbirliği ile çalışmalar başlatıldığından bahseden TÜRKMEN ; “Bundan sonraki hedefimiz bu çalışmalara katılmak ve prematüre bebeklerimizi sağlam yaşatmaktır.” diyerek sözlerine son verdi.
        

Aydın Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Mehmet ÖZKAN yaptığı konuşmasında; Prematüre bebeklerin anne babası olmanın çok zor olduğunu fakat onlara bakan hekim olmanın, hemşire olmanın daha zor olduğunu belirtti. Hocalarımızın ve ekibinin ne kadar fedakârlık gösterdiğini 900-1000 gr. doğan bebeklerin tüm bakımıyla onların ilgilendiğini vurguladı. Bu hizmeti veren ve bu hizmeti alanların bir araya gelerek kaynaşmasının güzel bir olay olduğunu söyledi ve “Hekimlerimizin kıymetini bilelim, beraber daha iyi işlere imza atacağız.”diyerek sözlerine son verdi.

Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa BİRİNCİOĞLU yaptığı konuşmasında; “Üniversitemizde 5 yataklı Pediatrik Yoğun Bakım Ünitesi ve 20 kuvözlük Yenidoğan Ünitesi hazırlıkları var.” diyerek önümüzdeki toplantıların daha da kalabalık olacağını, hekimlerimizin kurtaracağı ve büyüteceği çocuk sayılarında artış olacağını ve kayıp oranlarında düşüş olacağını söyledi. Emeği geçen herkese teşekkürlerini sunarak konuşmasına son verdi.

Başhekim Yardımcımız Doç. Dr. Yüksel YILDIZ yaptığı konuşmasında; “Yetişkin bir insan çok tehlikeli bir duruma düştüğü zaman ona verilen sağlık yardımı çok güzeldir, çok kutsaldır. Ancak hayatın daha başlama aşamasında böyle bir sağlık hizmeti vermek daha kutsaldır. Hekimlerimiz bunu sağlamak için çok çalışıyorlar.” dedi ve herkese emeklerinden dolayı teşekkür etti.

Prematüre Günü etkinliği, Prof. Dr. Münevver KAYNAK TÜRKMEN’in slayt sunumu ile devam etti. Ailelerin de konuşmalarıyla duygusal anların yaşandığı etkinlik, hep birlikte kesilen pastanın ardından, çocuklar ve hocalarımız ile beraber toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.


22.11.2012