ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Mühendislik Fakültesi, İlk Öğrencilerine “Merhaba” Dedi

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi, ilk öğrencileriyle tanışma ve kaynaşma toplantısını Atatürk Kongre Merkezi'nde 16 Kasım 2012 tarihinde gerçekleştirdi.Haberin Devamı İçin Tıklayınız

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi, ilk öğrencileriyle tanışma ve kaynaşma toplantısını Atatürk Kongre Merkezi'nde 16 Kasım 2012 tarihinde gerçekleştirdi.

Toplantıya Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, Rektör Yardımcımız ve Mühendislik Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Ali Belge, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Cavit Bircan, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Adnan Erdağ, Rektör Danışmanı Prof.Dr. Yunus Çengel, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri  Halil İbrahim Aktemur, Makine Mühendisleri Odası Aydın İl Yürütme Kurulu Başkanı Mühendis Metin Albeyoğlu, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Belge açılış konuşmasında;  Adnan Menderes Üniversitesi Mühendislik Fakültesinin 7. Fakülte olarak kurulduğunu belirtirken, Mühendislik Fakültesi bünyesinde Makine Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Gıda Mühendisliği,  Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği  bölümlerinin açıldığını ifade etti.

“MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ, YABANCI DİLLE EĞİTİM VEREN İLK FAKÜLTEDİR”                 

Rektör Yardımcımız ve Dekan Vekili Prof. Ali Belge sözlerine şöyle devam etti; “ 2012-2013 Eğitim-Öğretim yılında 3 bölüme öğrenci alımına izin çıkmıştır. Bunlardan Makine ve Gıda Mühendisliği Bölümlerine 47’ şer öğrenci alındı ve ek yerleştirme ile İnşaat Mühendisliği Bölümüne 41 öğrenci alınarak toplam öğrenci sayısı 135’e ulaştı.”Belge;  öğrencilerin tamamının hazırlık sınıfı okuduğunu,  akademik yapılanma çerçevesinde Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümlerindeki yapılanma tamamlandığında ilgili bölümler içinde gerekli girişimlerin sürdürüldüğünü ifade etti ve Mühendislik Fakültesi bünyesinde 15 akademik personelin bulunduğunu belirtti. Bununla birlikte Makine Mühendisliği Bölümünde yaklaşık 3 yıldır lisansüstü eğitim programlarının sürdürüldüğünü ve 7 adet lisansüstü eğitim gören öğrenci olduğunu açıkladı.Prof. Dr. Ali Belge ; “Adnan Menderes Üniversitesi’nde ilk yabancı dille eğitim veren program, Mühendislik Fakültesi bünyesinde hayata geçirilmiştir.” diyerek sözlerine son verdi.     

“MÜHENDİSLİK, ÜNİVERSİTENİN YILDIZ BÖLÜMLERİNDEN OLACAK”                                                                          

Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu yaptığı konuşmasında;  “Mühendislik Fakültesi’nin Üniversitemizin yıldız bölümlerinden bir tanesi olacaktır.” dedi ve öğrencilere şöyle seslendi: “Gayemiz sizin en iyi sınıflarda en iyi kalitede ve en ileri düzeyde  eğitim almanızı sağlamaktır, böylece  uzun vadede  dünyanın her yerinde çalışabilecek mühendisler olarak yetişmeniz bizim için gurur verici bir tablo olacaktır.” dedi.

Birincioğlu, akademik kadroların arttırılacağını ve yeni bölümlerin açılmaya devam edeceğini, gelecek yıllarda Adnan Menderes Üniversitesi’nin birkaç branşta söz sahibi olacağını belirtti, yeni bölümleri açmak ve geliştirmek için gayretle çalıştıklarını ekleyerek sözlerine son verdi.          

Makine Mühendisleri Odası Aydın İl Yürütme Kurulu Başkanı Mühendis Metin Albeyoğlu konuşmasında;  ülkemizin ve ilimizin gelişmesi ile ilgili her türlü çalışmayı yürüttüğünü ve destek verdiğini belirterek, elde mevcut olan  hammaddeyi  kullanarak,  yaratma işi ile uğraşan kişilerin mühendis olarak ifade edildiğini vurgularken,  mühendisliğin ise;  matematik, fizik, kimya, biyoloji ve bunun gibi bilim konularından insanlığın yararlanmasını sağlayacak kuramsal ve uygulamalı çalışmalar  yapan  meslek türü olarak açıklanabileceğini vurguladı.

“GIDAYA DAYALI BİR SANAYİ GELİŞMELİDİR”                                                                                                   

Mühendisliğin tarihi geçmişinden söz eden Metin Albeyoğlu;  “Ülkemiz ve Aydın ilimiz için vazgeçilmez olan, verimli topraklarımızdan yetişen gıdaların işlenerek gıdaya dayalı bir sanayinin gelişmesi en büyük amacımız ve hedefimizdir. ” dedi.

Mühendislik Fakültesi ilk öğrencilerinden olan Ali Bayhan’ın öğrenciler adına yaptığı temsili konuşmasında; “Üniversitemizden alacağımız eğitimle beraber mesleğimize şekil vereceğimizi düşünüyorum. Burada gördüğümüz  ilgi, alaka ve bire bir dialoglarla aile ortamını aratmadığınız ve Mühendislik Fakültesi’nde eğitim alma fırsatı sunulduğu için tüm öğrenciler adına teşekkür ederim. Ülkemizi layık olduğu seviyeye taşıyabilmek için geleceğin birer bilim adamı,  mühendisi ve elçisi olarak sizleri selamlıyoruz.” dedi.

“MÜHENDİSLİK YENİLİKTİR”                                                                                                                             

Mühendis kimdir? Mühendislik Nedir?” sunumuyla Rektör Danışmanı ve Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yunus Çengel; Mühendisliğin ve gerçek hayatın zamanla öğrenileceğini, beraber ağlayıp beraber güleceklerini belirterek sözlerine şöyle devam etti;  “Mühendislik tek kelimeyle (inovasyon) yeniliktir. Dünya büyük bir hızla gelişiyor ve değişiyor, 10 yıl sonra birçok teknoloji bugünün çok ötesinde olacak. İnsan da değişken bir varlık olarak değişimin merkezinde yer alacaktır.”

 “ZENGİNLİKLE FAKİRLİĞİN ÖLÇÜSÜ BİLGİDİR”                                                                                                           

Mühendislik ürünleri;  bilgi, hayal gücü,  hammadde, beceri ve  bunların hepsinin de beyin gücü bileşenleri olduğuna dikkat çeken Çengel;  gelecekte en zengin ülkelerin en çok doğal kaynağa sahip olanlar değil, en yüksek beyin gücüne sahip olanlar olacağını vurguladı ve zenginlikle fakirliğin ölçüsünün bundan böyle “bilgi” olduğunu sözlerine ekledi.

“HAYAL GÜCÜ DEĞİŞİMİN ATÖLYESİDİR”                                                                                                                       

Hayal gücü değişimin atölyesidir diyen Prof. Dr. Çengel; insanların  hayalleri ile hareket ettiklerini ve hayal gücü olmayan  kişilerin gelişmemiş insanlar olacaklarını belirtti.

Başarıyı henüz öğrenciyken yakalayan birçok yaratıcı zekanın okulları aşarak, yeni  projelerle dünyada söz sahibi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Çengel, son olarak öğrencilere şöyle seslendi;  “Elinizden gelenin en iyisini yapmak için çok çalışmalı ve kendinizi geliştirerek üniversitenin sınırlarını aşmalısınız.”

Mühendislik alanında birçok bilginin paylaşıldığı toplantı, toplu fotoğraf çekimi ve kokteyl ile sona erdi. Kokteylde öğrenciler, öğretim üyeleri ve Üniversite yöneticileriyle sıcak bir ortamda sohbet etme imkanı buldular.

TOPLANTI FİLMİNİ İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ


20.11.2012