ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Atamızı Özlemle, Şükranla ve Gururla Andık

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 74. yıldönümünde Aydın’da düzenlenen törenlerle anıldı.Haberin Devamı İçin Tıklayınız

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin  74. yıldönümünde Aydın’da düzenlenen törenlerle anıldı.

 Aydın Valiliği önünde bulunan Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulması ile başlayan tören, Atatürk’ün kendi sesinden 10. Yıl Nutku’nun dinletilmesiyle devam etti. Saat 09.05’te sirenlerin çalmasıyla tüm Türkiye’de olduğu gibi Aydın’da da hayat 2 dakika süreyle durdu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden törene; Aydın Valisi Kerem Al, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Salih Karataş,  Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Ekrem Yiğit, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, Bölge İdare Mahkesi Başkanı Nakiddin Buğday, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Halil İbrahim Aktemur, askeri yetkililer, kurum müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

 Aydın Valisi Kerem Al, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Salih Karataş ve Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun Atatürk Anıtına çelenk koymalarının ardından siyasi parti ve sivil toplum örgüt temsilcileri toplu halde Atatürk’ü selamladı. Aydın Valiliği önünde başlayan tören daha sonra Aydın Kültür Merkezi Hidayet Sayın Konferans Salonu’nda devam etti. 

 Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Dilşen İnce Erdoğan yaptığı konuşmasında; Bağımsızlık ve özgürlük savaşının önderi Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ulusumuzun kurtarıcısı büyük komutan ve devlet adamı Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 74.yılı anısına önünde saygıyla eğildiğini ifade etti ve sözlerine şöyle devam etti; “Her 10 Kasım bir defa daha Atatürk sevgisini  ve ne kadar anlayabildiğimiz meselesini tartışmamız ve düşünmemiz gereken bir gündür.”dedi.

 “Atatürk ü sevmek; onu tam olarak anlamak için yeterli değildir, onu anlamak fikirlerini ve eylemlerini aklın ve bilimin ışığında değerlendirmek demektir. Bu nedenle okumadan fikir sahibi olma ve konuşma özelliğinizi bir kenara bırakarak, büyük önder gibi durmadan okumalı ve dünyayı takip ederek ülkemizin ve milletimizin menfaatlerini, kendi menfaatlerimizin üzerinde tutmalıyız.”şeklinde konuşan Yrd.Doç.Dr.Dilşen İnce Erdoğan, “Atatürk’ü anlamak; düşünceyi anlamak düşünceyi sevmek demektir, bu düşünce ise onun kişiliğinde belirmiş, yalın bir gerçeklikle açığa vurulmuş çağdaş uygarlık düşüncesidir. Çağdaş uygarlık düşüncesi bilimin gücüne inanmayı, ileriye yönelmeyi, erdemli olmayı gerektirir. Bu inançla yürüyenler elbet bir gün amaçlarına ulaşacaklar, doğu ve batı arasındaki farkı kapatacaklardır. Atatürk akıl yoluyla ilerlendiği zaman bu farkın kalmayacağını gösteren tek liderdir.”dedi.

 Ayrıca Yrd. Doç. Dilşen İnce Erdoğan “Çağının en barışçıl lideri olan Atatürk tüm dünya uluslarını akraba kabul etmektedir, tüm ulusların refahının birlikte düşünülmesi gerektiğine inanmaktadır. Atatürk tüm insanlığı insan severlik duygusunda ve inancında birleştirmeyi amaçlamaktadır.”diyerek insanın en olumsuz yanlarını kin ve nefret duygusunun oluşturduğunu, insanlığın mutluluğu için bu duyguların yerini hoşgörüye bırakması gerektiğini ifade etti.                                                                                                                        

Erdoğan, “Milli iradeye hakim, milli kuvvetleri etken kılan, medeniyete ve geleceğe emin adımlarla alınan yol, çağdaş uygarlığa atılan adımın adı olan, yaptıkları ile biten değil her gün yeniden başlayan, büyük lider Atatürk’ü bir defa daha saygıyla anıyoruz.” diyerek sözlerine son verdi.

 Konuşmaların ardından,  Aydın Lisesi  Korosu Müzik Öğretmeni Kezban Fırtına Okşan yönetiminde Atatürk’ün sevdiği şarkılar seslendirildi.

 Aydın Kültür Merkezi Hidayet Sayın Konferans Salonu’ndaki tören, ‘Atatürk’ konulu resim sergisinin gezilmesiyle sona erdi.

 


13.11.2012