ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın Dilinden “ATATÜRK”

Üniversitemiz 20. Yıl etkinlikleri kapsamında Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 74.Yılı dolayısıyla...

Haberin Devamı İçin Tıklayınız


Üniversitemiz 20. Yıl etkinlikleri kapsamında Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 74.Yılı dolayısıyla Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin katkılarıyla düzenlenen Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın  konuşmacı olarak katıldığı “Atatürk” konulu konferans, 9 Kasım 2012  tarihinde Üniversitemiz Atatürk Kongre Merkezi’nde  gerçekleşti.


Konferansa; Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Nakiddin Buğday,  Rektör Yardımlarımız Prof. Dr. A. Seda Saracaloğlu, Prof. Dr. Ali Belge, Prof. Dr. Cavit Bircan, Vali Yardımcıları, Muhsin Çatmadım, Halil Canavar, Belediye Başkan Yardımcısı Sümran Ünal,  İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Halil İbrahim Aktemur, MB Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat, Kültür ve Turizm İl Müdürü Nuri Aktakka, çok sayıda akademisyen, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, davetliler ve öğrenciler katıldı. 

‘‘O BÜYÜK BİR ADAM’’

Ünlü Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı konuşmasına; “Atatürk, Türk Ulusu’nun gelişime ve değişime ayak uydurmasını sağlayan, büyük adamlarından biridir, büyük adamlar üzerinde tetkik yapılır, farklı yorumlar yapılır, sorular sorulur ve cevabı aranır, fakat Mohaç zaferini kazanan birinin mareşalliği konusunda tartışılamaz.” diyerek başladı ve Atatürk’ün ebedi bir şef, bir önder olduğunu ve 74 yıl sonra bile saygı, şükran, gurur ve özlemle anıldığını belirtti.  

‘‘O BAŞKA BİR FELSEFE’’

Prof. Dr. Ortaylı ‘‘Biz Atatürk’le birlikte başka bir felsefe ve başka bir iddia gördük derken,  Atatürk’ün Cumhuriyet Döneminde opera ve  konservatuvar  kurma çalışmalarını başlattığını, arkeoloji enstitülerini kurarak geliştirdiğini ve Türk Musikisi yanında Batı Musikisi’nin de benimsenmesini sağlayarak,  kültür alanında bizlere büyük miras bıraktığını anlattı. 

“KISA SÜREDE GENİŞ BİR COĞRAFYA”

Atatürk Türkiye’sinin bozkırın ortasında yeni bir ışıltı olduğunu dile getiren Ortaylı, sözlerine şöyle devam etti;  “Türk medeniyeti kendini değiştirmeyi ve tenkit etmeyi bilen ve Türkçe’sini koruyabilen bir millettir ve geniş bir coğrafyayı kısa bir sürede etkisi altına alarak  kendi kültürünü yansıtmayı başarmıştır.” dedi.  

“TÜRK MİLLETİNİN BÖYLE BİR LÜKSÜ YOKTUR”

Eğitim kurumlarında Osmanlı ve Cumhuriyet Tarihi’nin yeterince öğretilemediğine değinen İlber Ortaylı; “Tarih genç neslin dağarcığından uzak kalmıştır; fakat Türk Milletinin tarihini bilmeme, öğrenmeme gibi bir lüksü yoktur ve  Türk Ulusu Türklüğünü bilmelidir.” diyerek sözlerine son verdi. 

1000 kişinin üzerindeki seyircinin interaktif olarak katılım sağladığı konferans sonunda, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu Prof. Dr. İlber Ortaylı’ya teşekkür plaketini takdim etti. Konferansa sağladığı katkılardan dolayı Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık’a verilmesi planlanan teşekkür plaketi, kendisinin şehir dışında olması sebebiyle Vedat Tuğrul’a takdim edildi. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdüresi Yrd. Doç. Dr. Dilşen İnce Erdoğan’ın Ortaylı’ya  çiçek takdiminde bulunmasıyla program sona erdi.

KONFERANS FİLMİNİ İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ
13.11.2012