ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Geleneksel Türk Sanatları Üniversitemizde Buluştu

Geleneğin İzleri Kültür Sanat ve Eğitim Derneği, Üniversitemiz ve Aydın Valiliği ortaklığı ile gerçekleşen ”Geleneğin İzleri, Geleneksel Türk Sanatları Buluşması&Sergisi...Haberin Devamı İçin Tıklayınız
Geleneğin İzleri Kültür Sanat ve Eğitim Derneği, Üniversitemiz ve Aydın Valiliği ortaklığı ile gerçekleşen ”Geleneğin İzleri, Geleneksel Türk Sanatları Buluşması&Sergisi 11-16 Ekim 2012 tarihleri arasında Üniversitemiz Atatürk Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.
 Açılışa; Eski Dönem Milletvekili Recep Taner,  İl Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Belge, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Halil İbrahim Aktemur, Katı’(Kağıt Oyma) Sanatçısı Dürdane Ünver, Hüsn-ü Hat Sanatçısı Savaş Çevik, Minyatür Sanatçısı Özcan Özcan, Mozaik Sanatçısı Meyçem Ezengin, Ebru-Minyatür Sanatçısı Melis Sevilay Uludağ, Neyzen Hüseyin Aytar, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğretim üyeleri, öğrenciler ve davetliler katıldı.
 Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Üniversitemiz tanıtım filminin izlenmesinin ardından Öğretim Görevlisi Perihan Öğdüm; projenin oluşum aşamalarını anlattı, projeye destek veren kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.
 
‘‘AYDIN İLİ TARİHİ DOKULARLA BEZENMİŞ’’
Ebru-Minyatür Sanatçısı Melis Sevilay Uludağ konuşmasında; ‘‘Geleneksel Türk Sanatlarının gelenekten geleceğe uzanan bir yolculuk olduğunu ifade ederken, Kat’ı, Hüsn-ü Hat, Minyatür,  Mozaik ve Ebru  gibi bir çok sanatın ihtiyaçla başlayıp, evlerimizi süsleyen birer sanat eserine dönüştüğünü vurguladı. Sergide 92 eserin yer aldığını belirten Uludağ; Aydın ilini dört bir yanının tarihi dokularla bezenmiş, her alanında farklı kültürlerin izlerinin bulunabileceği bir şehir olarak nitelerken, projenin en önemli amacının Türk Sanatlarının yeni nesiller tarafından keşfedilmesini sağlamak ve mirasımıza sahip çıkarak Aydın ilini ulusal ve uluslararası platformda, sanat buluşmaları kenti haline getirmek olduğunu belirtti.
 
‘‘UFKUN GELİŞMESİ AÇISINDAN ÖNEMLİ’’
 İl Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka konuşmasında; güzel sanatların, insan şahsiyetinin oluşması, ruhunun şekillenmesi ve ufkunun  gelişmesi açısından önemli bir yer teşkil ettiğini vurgularken, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bu gibi projelere önem verip desteklediğini belirtti. Aktakka; uzun bir sürecin ardından oluşan ve sergilenen eserlerin, gençleri heveslendireceğini, ufuklarını açacağını söylerken, emeklerinden dolayı sanatçılarımıza teşekkür etti.
 
‘‘BU İLKLERİN BULUŞMASI’’
Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Belge konuşmasında; Bu projenin Aydın’da ve Üniversitemizde ilk defa düzenlenen bir proje olduğunu belirterek, Geleneksel Türk Sanatlarının İlimizde tanıtılmasını sağlayan sanatçılara Üniversitemiz adına teşekkür etti. Prof. Dr. Ali Belge bu sergiyle birlikte Geleneksel Türk Sanatlarının hak ettiği değeri bulacağını ifade etti ve değerli sanatçıları ağırlamaktan onur duyduklarını belirtti.
Konuşmaların ardından Neyzen Hüseyin Aytar Türk Musikisinin üstadlarından Hacı Arif Bey’in ‘‘Vücud İkliminin Sultanı Sensin’’ adındaki eserini icra ederek izleyenleri büyüledi.
Ney Dinletisinden sonra gerçekleşen sergi açılışı ve kokteyl ile program sona erdi.
 
‘‘SEMİNER VE KÜLTÜR GEZİSİ DÜZENLENDİ’’
Program çerçevesinde 11-12 Ekim tarihlerinde sanat dallarının tanıtılması amacıyla düzenlenen seminer ve atölye çalışmaları Geleneksel Türk Sanatlarının daha ayrıntılı aktarılmasına olanak verirken, değerli sanatçılarımız sanatlarına dair güzel örnekleri seyircilerle paylaştılar. Sanatçılarımıza İlimizi daha iyi tanıtmak amacıyla 14-16 Ekim tarihleri arasında Afrodisias, Nysa, Priene, Milet, Apollon Tapınağı, Kuşadası ve Aydın İli şehir turu gezileri düzenlendi.
 Misafirler 16 Ekim 2012 tarihinde Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu ve Rektör Yardımcımız Prof. Dr Asuman Seda Saracaloğlu’na makam ziyareti gerçekleştirdiler. Sanatçılar misafirperverlikten ve katkılarından dolayı Rektörümüze teşekkür ederek memnuniyetlerini dile getirirlerken, Aydın konseptli yeni projelerle tekrar bir araya gelmeyi düşündüklerini belirttiler.
 Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu misafirlere, eserlerini tanıma fırsatı sundukları için teşekkür ederek minnet duygularını ifade ederken, sanatçılara teşekkür belgesi ve plaket takdim etti.
 
  Geleneğin İzleri, Geleneksel Türk Sanatları Sergisi 20 Ekim 2012 tarihine kadar Üniversitemiz Atatürk Kongre Merkezi’nde sanatseverlerle buluşmaya devam edecek.

ETKİNLİK FİLMİNİ İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

 
 

17.10.2012