ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Biz 34.000 Kişilik Büyük Bir Aileyiz

Üniversitemiz 2012-2013 Eğitim-Öğretim 21. Akademik Yılı açılışı 4 Ekim 2012 tarihinde düzenlenen törenle gerçekleşti.Haberin Devamı İçin Tıklayınız

Üniversitemiz 2012-2013 Eğitim-Öğretim 21. Akademik Yılı açılışı 4 Ekim 2012 tarihinde düzenlenen törenle gerçekleşti.

Üniversitemiz Merkez Kampüsünde gerçekleşen tören Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu’nun  Atatürk Anıtı’na çelenk koymasıyla başladı, Üniversitemiz Atatürk Kongre Merkezi’nde gerçekleşen programla devam etti.

Saygı duruşu, İstiklal Marşı, ADÜ Marşı ve Üniversitemiz tanıtım filminin izlenmesiyle devam eden törene; Aydın Valisi Kerem Al, Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, Bölge İdaresi Mahkemesi Başkanı Nakiddin Buğday, Üniversitemiz Rektör Yardımcıları Prof. Dr. A. Seda Saracaloğlu, Prof. Dr. Ali Belge, Prof. Dr. Cavit Bircan, MB Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat, kurum amirleri, Üniversitemiz akademik personeli, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

 Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalından Okt. Çağdaş AKINCI ile Okt. Aytekin KANDEMİR’in yönetmenliğindeki orkestramıza çok güzel bir ses eşlik etti. TRT Halk Müziği Sanatçısı Vildan Turan Akıncı, Ege bölgesine ait birbirinden güzel eserlerle izleyenleri coşturdu. Akıncı; aynı zamanda kısa bir süre önce hayata veda eden Neşet Ertaş’a ait ‘‘Ah Yalan Dünya’’ şarkısını söyleyerek Ertaş’a Allah’tan rahmet dileğinde bulundu. Okt. Elçin SAVAŞ YILDIZ ve son sınıf öğrencisi Ekrem KAÇAR da türkülere halk oyunu gösterisiyle eşlik ettiler.

 ‘‘ÜNİVERSİTEMİZ AYDIN’IN SOSYAL YAPISINA BÜYÜK KATKI SAĞLIYOR’’

Halk müziği sanatçılarına teşekkür belgesi veren; Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu açılış konuşmasında; ‘‘Üniversitemize yeni kayıt yaptıran öğrencilere hoş geldiniz derken, burada çok mutlu olacaklarını, başarılı ve verimli bir yıl geçirmeleri temennisinde bulundu ve Üniversitemizin gerçekleştirdiği çok sayıda etkinliğin, Aydın’ın sosyal yapısına büyük katkıda bulunduğunu belirtti. Üniversitemizin çalışanı ve öğrencisi olmaktan gurur duyulan, tercih edilen bir Üniversite olma yolunda başarıyla ilerlediğini vurgulayan Rektörümüz Birincioğlu; “Aydın İktisat Fakültesi, Diş Hekimliği ve İletişim Fakültesi ile toplamda 11 fakülteye yükseldik. Mevcut fakülteler, yeni kurulan fakülteler ve 4 yıllık eğitim veren yüksekokullar bünyesinde 52 yeni bölüm açılmıştır. Ayrıca 7 yüksekokulumuz mevcuttur. Meslek yüksek okullarında mevcut 2 yıllık programlara ilave olarak son iki yılda 74 yeni programın da açılışı gerçekleştirilmiştir. Bunların yanı sıra fakülte sayılarımız 11’den 16’ya çıkacaktır. Temmuz ayında senato kararı ile 5 yeni fakültenin kurulma önerisi YÖK’e gönderildi.” şeklinde konuştu.

 ‘‘AKADEMİK PERSONEL SAYIMIZ YÜKSELMİŞTİR’’

Üniversitemizin her anlamda büyüme kaydettiğini dile getiren Rektörümüz Birincioğlu, “Akademik personel sayımız da bu yıl itibari ile bin 298’e yükselmiştir. Ön lisans eğitimi alan öğrenci sayımız önceki yıllara oranla yaklaşık yüzde 25 oranında artarak 14 bin 49’a ulaştı. Lisans eğitimi alan öğrenci sayımız da 2010-2012 yılları arasında yüzde 40 oranında artış göstererek, 18 bin 712 oldu. Bunların dışında son iki yılda 500’den fazla öğrenci lisansüstü eğitimine başlamıştır. Lisansüstü öğrenci sayımız yüzde 75 artmıştır. 2012 yılı itibariyle bin 734 ek kontenjanımız bulunmaktadır. Ek kontenjanlarımızın dolması durumunda öğrenci sayımız 33 bin 182’e ulaşacaktır.” dedi.

Üniversitemiz 2012 yılı Eylül sonu bütçesi ve yeni projelerini de slaytlar eşliğinde paylaşan Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu yeni açılacak fakültelerin, Aydın Menderes Hukuk, Söke Mimarlık ve Tasarım, Kuşadası Denizcilik, Nazilli Güzel Sanatlar ve Teknoloji Fakültesi olduğunu açıkladı.

 Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu sözlerine, öğrencilerin ülkenin geleceği olduğunu belirterek devam etti,  akademisyenlere ve bu zamana kadar Üniversitemize desteklerini esirgemeyen herkese teşekkürlerini sunarak başarı temennilerinde bulundu. 

‘‘EN BÜYÜK SERMAYE İYİ EĞİTİLMİŞ GENÇLİK’’

Rektörümüzün konuşmasının ardından Aydın Valisi Kerem Al konuşmasında; eğitimin önemine dikkat çekerek, “Günümüzde ekonomik yaşamı, sosyal ve kültürel değerleri biçimlendiren temel faktör bilgidir. Küreselleşen dünyada bilim kültürünü özümseyen, soruların çözümünde bilime güvenen toplumlar, bilim ve teknoloji üretme yetkinliğine de sahip olmaktadırlar. Bu anlamda Üniversitelerin, bir yandan bilgi ve teknolojiyi eğitim ve öğretimde kullanırken, diğer yandan da açık ve denetlenebilen modern düşünce tekniklerini kullanarak, bilgi ve fikir araştırmaları ile topluma yol gösteriyor.” dedi. En büyük sermayenin iyi eğitilmiş bir gençlik olduğuna dikkat çeken Al; Üniversitelerin zamanın gereklerine uygun insan yetiştirmesi gerekliliğinden söz ederken, öğrencilere disiplinli çalışmalarını yeniliklere ve değişimlere açık olmalarını, anlayışlı, hoşgörülü ve sevginin değerini bilen bireyler olmaları gerektiğini vurguladı.

Al, konuşmasının sonunda Üniversitenin bilim yuvası olması yönündeki çalışmalarının devam etmesi temennilerinde bulunarak yeni Eğitim-Öğretim yılının başarılı geçmesi dileğinde bulundu. 

‘‘MUTLU İNSAN YOKTUR MUTLU ANLAR VARDIR’’

Açılış Töreninde öğrencilere ilk derslerini vermek üzere aramızda bulunan MB Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat ‘‘Başarı ve Mutluluk’’ konulu sunumunda öğrencilere şöyle seslendi; ‘‘ Mutlu insan yoktur, mutlu anlar vardır, bütün mesele bu mutlu anları çoğaltmaktır. Yanlışı müdafaa etmek zordur, bu yüzden doğruların peşinden koşarak daha mutlu ve başarılı bireyler olunabilir.”

 Üniversitemiz 21. Akademik Yılı Açılış Töreni Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu’nun MB Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat’a plaket ve çiçek takdimiyle son buldu. Aynı zamanda web sayfası üzerinden canlı yayınla verilen törenimizi 2.150 kişi izledi.

 

Üniversitemiz Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından çekimleri ve montajı gerçekleştirilen Açılış Töreni filmi için Tıklayınız

Fotoğraflar İçin Tıklayınız

 

 

 

 

 


8.10.2012