ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Rektörümüz TRT Okul Kanalı'nda Üniversitemizle İlgili Bilgiler Verdi

Rektörümüz Prof.Dr.Mustafa Birincioğlu, TRT Okul Kanalı'nda 23 Temmuz 2012 tarihinde yayınlanan Rektörler Anlatıyor Programına katıldı.Haberin Devamı İçin Tıklayınız

Programı İzlemek İçin Tıklayınız

   Rektörümüz Prof.Dr.Mustafa Birincioğlu, TRT Okul Kanalı'nda 23 Temmuz 2012 tarihinde yayınlanan Rektörler Anlatıyor Programına katıldı. 10 Üniversite Rektörünün hazır bulunduğu programda, Rektörler, Üniversiteleri hakkında bilgiler verdiler.

   Konuşmasına anne ve babalara seslenerek başlayan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, tercih döneminde büyük bir heyecanın yaşandığına işaret etti. Rektörlerin TRT ekranlarından doğru ve güzel mesajlar vererek öğrenciler ve velilerini yönlendirmeye çalıştığını belirten Rektörümüz, "Aydın Adnan Menderes Üniversitesi öncelikle yer itibariyle ve coğrafi özellikleri yönünden övgüye değer bir yer. Evliya Çelebi bölge için 'Dağların yağ, ovalarından bal akar' diyor. 22 ayrı antik kenti bünyesinde barındıran Aydın, yaşamak ve yaşlanmak için ideal bir bölgedir. Aynı zamanda okumak içinde ideal bir bölgedir. Üniversitemiz 1992 yılında kuruldu. Genç üniversiteler arasında büyüklük olarak orta boy bir üniversite. 11 fakülte ve 17 meslek yüksek okulumuzda 28 bin 200 öğrenci mevcudumuz var. Genç üniversitelerin öğrenci sayıları hemen hemen bir birine yakındır. Bu nedenle bu üniversiteleri coğrafi özellikleri ayıracak. Gerek maliyet gerekse yaşan kolaylığı bakımından herkes genelde kendi bölgesindeki üniversiteye gitmeye çalışır. Adnan Menderes Üniversitesi öğrencilerinin 3'te 1'i Ege Bölgesi'nden diğerleri ise Türkiye'nin farklı bölgelerinden. Çocuğunun peşi sıra yerleşim yerini değiştirmeyi düşünenler için Aydın büyük bir fırsat. Çocuğunuzu alın gelin, mükemmel, huzurlu ve uygun bir ortamda yaşamınıza devam edin" diye konuştu.

  Öğrencilerin neden ADÜ'yü tercih etmesi gerektiği konusunda da bilgiler veren Rektörümüz, "İlk 10 bindeki öğrencilerimize sesleniyorum. Tıp tercih edecek öğrencilerimiz puanınız yetiyorsa büyük üniversiteleri tercih edin eğer puanınız yetmiyorsa ilk tercihiz ADÜ olsun. Veterinerlik ve Ziraat Fakültelerimiz eğitim için çok uygun potansiyele sahip. Biz üniversitemizin stratejik yönetimini tespit ettik. Bir üniversite her konuda iyi olamaz. ADÜ denince akla gelecek ve başarılı olunacak bölümlerin neler olacağı konusunda tartıştık. Biz dört tane sahayı stratejik saha olarak belirledik. Diğer başarılı bölümlerimize ilave olarak belirlediğimiz bu alanlar Tarım, Turizm, Enerji ve Antik Kentlerdir. Aydın'ın tarımsal potansiyeli zaten herkesçe biliniyor. Bünyesinde 5 tane turizm okulu olan başka bir üniversite yok. Biz turizmde Adnan Menderes Üniversitesi olarak bir numara olmaya adayız. Turizme en fazla eleman yetiştiren üniversite olarak bunanla gurur duyuyoruz ve bu daha da iyi olacak. Enerji konusunda da Aydın jeotermal, güneş ve rüzgar enerjisi bakımından Türkiye'nin en iyi kaynaklarına sahip. Biz bu kaynakları geliştirecek ve kullanıma sunarak teknik elemanları yetiştirmeye gayret ediyoruz. Dünyada ve Türkiye'de 22 ayrı antik kent bir arada olan bir bölge yok. Aydın'ın bu özelliğini yazıp çizecek ve dünyaya tanıtacak bireyler yetiştiriyoruz. Özellikle Arkeoloji bölümüne destek veriyor ve yatırım yapıyoruz" şeklinde konuştu.

   Üniversitemiz bölümlerini tanıtan Rektörümüz, "Tıp, Veteriner, Ziraat ve Fen Edebiyat Fakültelerimiz aynı şekilde 3 binin üzerinde öğrencisi var ve tercihe şayan durumda. Eğitim Fakültemiz, Eğitim Fakülteleri arasında çok iyi bir noktada bulunuyor. Nazilli'de İktisat Fakültesi var. İktisat düşünen varsa Nazilli çok güzel bir seçenek. Bu yıl ilk kez Gıda ve Makine Mühendisliği sahasın öğrenci alacağız ve eğitim dilimiz İngilizce olacak. İnşaat Fakültemiz ve Söke İşletme Fakültesi ek kontenjanla öğrenci alacak. Nazilli İletişim, Güzel Sanatlar ve Diş Hekimliği yapılandırmaya çalıştığımız diğer fakültelerimiz" ifadelerini kullandı.

   Üniversitemizin kampuslarını tanıtan Rektörümüz, öğrencilere Aydın'da özel ve devlet olmak üzere çok sayıda yurt ile barınma imkanı sağlandığına değindi. "Aydın şahane bir yerdir" diyen Rektörümüz, "Aydın'ın şuan 1 milyon nüfusa sahip ve 2023 projeksiyonu ise 3 milyon. İstanbul-İzmir otobanının yapılması ve Ankara-İzmir hızlı tren hattının yapılması bu bölgeye büyük bir akım sağlayacaktır. Aydın, önümüzdeki dönemin parlayan yıldızıdır. Bu nedenle Aydın hem okumak hem de daha sonra iş sahibi olup yerleşmek için uygun bir bölgedir" diyerek sözlerine son verdi.

 

  


27.7.2012