ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Üniversitemiz Sosyal Medyadaki Etkinliğini Arttırıyor

Üniversitemiz Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü ve Üniversitelilerarası Sosyal Yardımlaşma Derneği (ÜNİSOS) ’nin ortaklaşa düzenlediği...

Haberin Devamı İçin Tıklayınız


 

SEMİNERİ İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Üniversitemiz Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü ve Üniversitelilerarası Sosyal Yardımlaşma Derneği (ÜNİSOS) ’nin ortaklaşa düzenlediği Yönetici ve Çalışanlara Yönelik “ADÜ Sosyal Medya Analizi” konulu seminer, 20 Haziran 2012 tarihinde Üniversitemiz Kongre Merkezi Maiandros Salonu’nda gerçekleşti. Seminere, çok sayıda yönetici, akademik ve idari personel katıldı.

 Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’ndan Togay Ünlü “Üniversitemizin Sosyal Medyadaki Yeri” konulu sunumunda; Üniversitemizin sosyal medyaya ilk açılımını 22 Haziran 2011 tarihinde yaptığını ve şu anda en fazla kullandığımız sosyal medya aracının Youtube olduğunu dile getirdi.

 ÜNİVERSİTEMİZİN SOSYAL MEDYADAKİ YERİ

Youtube’da; toplam video sayısının 42, izlenme sayısının 38.449, hedefledikleri sayının 150.000 olduğunu belirten Ünlü ; Üniversitemizin  web sitesine yıllık ziyaretçi sayısının  2.5 milyon olduğunu, bunların 730 bininin üniversite içinden,  1 Milyon 770 bin ziyaretçinin üniversite dışından olduğunu açıkladı.

 AYDIN MESLEK YÜKSEKOKULU EN ÇOK ZİYARET EDİLEN BİRİM SİTESİ

Üniversitemiz Aydın Meslek Yüksek Okulu yıllık 730 bin ziyaretçisiyle en iyi tıklanma sayısına ulaşan alt  birim olarak analiz edildi.

 ÜNİSOS Derneği’nin Kurucusu ve Başkanı Yağız Yetkin Azizler, “Üniversiteler ve Sosyal Medya” konulu sunumunda;  Üniversitemizin sosyal medyadaki yerini anlatırken,

Üniversitemizin video paylaşımlarında Youtube’u çok aktif olarak kullandığını, Facebook’un bu platformlar arasında ikinci sırada yer aldığını belirtirken, Twitter konusunda yeni açılımlar yapılması gerektiğini vurguladı.

  Facebook’ un sosyal medyanın başlamasında önemli bir etken olduğunu ve önünde durulamayacak bir güç olduğunu dile getiren Azizler; Sosyal Medyanın Üniversiteler için önemli bir güç haline gelebileceğini ve bunun en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Bu platformlarda gelecekte sözlü ve yazılı sınavların yapılabileceğini, bu tür aktivitelerin, Sosyal Medya sayesinde yaygınlaşacağını izlenen videolarla yansıttı.

 YENİ YAŞAM ÇAĞI

Yağız Yetkin Azizler; Facebook, Youtube, Twitter, Foursquare, Linkedin gibi Sosyal Medya platformlarını değerlendirdi.Azizler, bu değerlendirmede; Sosyal Medya’nın gelişen  dünyaya şekil veren yeni yaşam çağı oluşturduğunu, sosyal medyanın hayatı sınırsız paylaşmanın en kısa yolu olduğunu ifade ederken, diğer ülke üniversitelerinde sosyal medyanın aktif olarak teşvik edildiğini ve ülkemiz üniversitelerinde hala sosyal medya ile ilgili politikaların bulunmadığına dikkat çekti ve ülkemizde birçok politikacının ve üniversite rektörlerinin Twitter’ın önemli bir güç olduğunun farkına vardıklarını ve kullandıklarını dile getirdi.

 Yağız Yetkin Azizler üniversitelerin Sosyal Medyayı iyi kullanabilmeleri için abone sayılarını arttırmaları, öğrencilerin ve personellerin daha aktif olmalarını sağlamak için kampanyalar düzenlemeleri gerektiğini belirterek  sözlerine son verdi.

Üniversitemiz Web sayfası üzerinden 1.490  kişi tarafından izlenen seminerimiz,  Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Eren’in  Yağız Yetkin Azizler’ e teşekkür belgesi ve hediyesini takdim etmesiyle sona erdi.


22.6.2012