ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Hastanemizde Çocuk Allerji ve Astım Etkinliği Düzenlendi

Üniversitemizin kuruluşunun 20.Yıl etkinlikleri çerçevesinde 7 Haziran 2012 tarihinde 3. UNİCEF Çocuklara Yardım Fonu Aydın Şubesi...Haberin Devamı İçin Tıklayınız

Üniversitemizin  kuruluşunun 20.Yıl etkinlikleri çerçevesinde  7 Haziran 2012 tarihinde  3. UNİCEF Çocuklara Yardım Fonu Aydın Şubesi  ve Hastanemiz Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD, Çocuk  İmmunoloji  ve Allerji Bilim Dalı tarafından   Çocuk Allerji ve  Astım  Etkinliği  düzenlendi.

Çocuk  İmmunoloji ve Alleji Bilim Dalı  Polikliniğinde  ev tozu akarı, ot polenleri, zeytin ağaç ve ağaç polenine karşı yapılan   allerji deri testi sonucu 3 + saptanan  astımlı; allerjik rinitli; ekzema + allerjik rinit,ekzema + astım , astım+allerjik rinit tanılı hastalara alerji aşıları yapılmaktadır. Allerji aşısı ( İmmunoterapi) 4yıl yapılmaktadır. Birinci yıl haftada bir, İkinci yıl 15 günde bir ve 3. ve 4. yllar ayda bir koldan subkutan yapılmaktadır. Ayrıca aşıların dil altı uygulamalı  ağızdan verilen preparatları vardır.

Allerji ve  astım  etkinliğine Hastane Başhekimi Doç Dr. Mustafa Oğurlu ve Doç. Dr. Bakiye Uğur, hastane müdürlerimiz, düzenleme kurulumuz(Prof. Dr. Ayşe Yenigün, Prof. Dr. Ferah Sönmez, Uzm. Dr. Özlem Sancaklı, Hemş. Nazmiye Özdemir, Hemş.Fadime Uzun), asistan doktorlarımız, hemşirelerimiz ve  aileleriyle beraber Allerji Polikliniğinde alerji aşısı yapılan çocuklar katıldı.

Etkinlik programı kapsamında Başhekimimiz Doç.Dr Mustafa Oğurlu ve Çocuk  İmmunoloji ve Alleji Bilim Dalı  Başkanı Prof Dr. Ayşe Yenigün  günün anlam ve önemiyle ilgili konuşmalar yaptı.Prof.Dr. Ayşe Yenigün konuşmasında astım ve alerjik hastalıkların tüm dünyada olduğu gibi ülkemizin bütün bölgelerinde ve Aydın’da da giderek yaygınlığının arttığını ve toplumsal sorun oluşturduğunu belirtti.

Etkinlik sonunda çocuklara hediyeler verildi,  resim ve kompozisyon sergisi yapıldı.

 


14.6.2012