ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Üniversite-Sanayi İşbirliğinin En Önemli Yapılanmalarından Birisi Olan “Aydın İl Yenilik Platformu” Kuruluş Çalışmaları Başladı

03.03.2011 tarihinde duyurusu İlimize ulaşan, TÜBİTAK Bilimsel ve Teknolojik Ağları ve Platformları Kurma Girişimi Projeleri...Haberin Devamı İçin Tıklayınız

            03.03.2011 tarihinde duyurusu İlimize ulaşan, TÜBİTAK Bilimsel ve Teknolojik Ağları ve Platformları Kurma Girişimi Projeleri (İŞBAP) Destekleme Programı kapsamında desteklenen İl Yenilik Platformu Oluşturma Projeleri’ne yapılan müracaat sonuçlanmıştır.  

            Bu kapsamda, Aydın Valiliğimizce oluşturulan bir ekipçe hazırlanan ve yürütücülüğü Üniversitemize verilen “AYDIN İL YENİLİK PLATFORMU” TÜBİTAK’ın 23.02.2012 tarih, 3065 sayılı yazıları ile TÜBİTAK tarafından, EN YÜKSEK PUANI ALARAK, desteklenmeye değer bulunmuştur. Resmi olarak 01.05.2012 tarihinde başlayan üç yıllık bu çalışmanın amacı; İlimizin sahip olduğu ve ona rekabet gücü sağlayabilecek değer ve birikimleri, araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) ve/veya yenilik (inovasyon) ekseninde ekonomik ve sosyal faydaya dönüştürmek için, Aydın’daki sektör-üniversite-kamu kurum ve kuruluşları-sivil toplum kuruluşlarının, bireylerin bir araya gelerek ortak çalışmalar yürütmelerini sağlayan sürekli ve dinamik bir işbirliği zemini oluşturmaktır.    

            Özet olarak; benim bir fikrim var, ben yatırım yapmak istiyorum, Aydın’da ne yapılabilir, Aydın’a hangi teknoloji girmeli, ortak yarar nereden sağlanır vb. soruların yanıtlarını bulmayı ve daha hızlı adım atabilmeyi sağlayacak, daha pratik ve ekonomik bir mekanizmayı kurmaya çalışacağız.

            Bu çalışmayı Adnan Menderes Üniversitesi olarak tek başımıza yapmayacağız. Sizinle birlikte gerçekleştireceğiz. Çünkü bu çalışma sizin projeniz, siz ne kadar katkı koyarsanız, o kadar gelişecek ve size yarar sağlayacak; siz ne hayal ederseniz, o gerçekleşecek. 

            Katılımcı kuruluşlarımızın şu andaki sayısı 36 olup bu sayı, projemizin kazanılmasının temel nedenlerinden birisi olmuştur. 

KATILIMCI KURULUŞLARIMIZIN LİSTESİ VE AYDIN İL YENİLİK PLATFORMU ŞEMASI İÇİN TIKLAYINIZ 

            Projenin toplam bütçesi 457 415 TL’dir. Bu bütçenin 200 000 TL’lik kısmını siz katılımcı kuruluşlarımız nakdi katkı olarak sunmaktasınız. Bu proje, AYDIN’DA EN YÜKSEK KATILIMCI KURULUŞ NAKDİ KATKISI İLE GERÇEKLEŞTİRİLECEK BİR PROJEDİR. TÜBİTAK desteklerinin ödenmesine ilişkin esas ve usullere göre; TÜBİTAK’ın çalışmaya katkısı olan 257.415 TL.’nin Yürütücü Kuruluş’a aktarılabilmesi için öncelikle, nakdi katkınızın resmi yazımızda bildirdiğimiz hesap numarasına yatırılması gerekmektedir. Projenin bütçesi TÜBİTAK tarafından belirlenen kalemler uyarınca, sizlerle birlikte gerçekleştireceğimiz altı iş paketi altında projenin uygulanmasına yönelik toplam 138 faaliyetin gerçekleştirilmesinde kullanılacaktır. Bütçenin en kısa sürede oluşması, faaliyetlerin zaman çizelgesine göre uygulanması ve TÜBİTAK’a raporlanması hepimizin ortak sorumluluğudur.

            Projede ana çıktılarımız “AYDIN İL YENİLİK MERKEZİ”, canlı ve aktif “AYDIN İL YENİLİK PLATFORMU”, “AYDIN İL YENİLİK STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI”dır.

            Projemizde bizi destekleyecek danışmanlarımız ve dış uzmanlarımız bulunmaktadır. Bunlardan birisi; Ege Üniversitesi Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (EBİLTEM)’dir. EBİLTEM’in Platformumuza duyurusunun yapılmasını istediği iki çağrı ve Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından bildirilen bir proje çağrısı web sayfamızda yayınlanmaktadır. 

Proje İle ilgili Diğer Duyurular

1-TEKNOLOJİ TRANSFER OFİSLERİ EGİTMENLERİN EĞİTİMİ DUYURUSU İÇİN TIKLAYINIZ

2- İZMİR BÖLGESEL YENİLİK STRATEJİSİNİN OLUŞTURULMASI PROJESİ TANITIM TOPLANTISI DUYURUSU İÇİN TIKLAYINIZ


14.5.2012