ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Üniversitemiz Merkez Yerleşkesi İle İlgili Tarihi Karar

Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu 11.05.2012 Tarihinde Rektörlük Binası Senato Odasında düzenlediği basın toplantısında Üniversitemiz Merkez Yerleşkesi’nin...Haberin Devamı İçin Tıklayınız

Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu 11.05.2012 Tarihinde Rektörlük Binası Senato Odasında düzenlediği basın toplantısında Üniversitemiz Merkez Yerleşkesi’nin sit alanı olmaktan çıkarılmasıyla ilgili bir açıklama yaptı.

Toplantıya; Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Cavit Bircan , Genel Sekreter Vekili Yusuf  Kök, Rektör Danışmanı Dr. Birsen Erat, Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı Sıraç GÖK ve basın mensupları katıldı.

Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu yaptığı açıklamada; ‘‘Üniversitemiz kurulmadan önce II. Derece Arkeolojik sit alanı olarak tescil edilen Merkez Yerleşkemiz, 1997 yılında III: Derece Arkeolojik Sit alanı olarak değiştirilmiştir. Çok sayıda yapılan binadan dolayı revizyonların yapıldığını ve her inşaata başlandığında Koruma Kurulu izni ile Müze Müdürlüğü elemanlarının denetimiyle sondaj kazılarının yapıldığını, 17.12.2009 tarihinde Merkez Yerleşkenin Arkeolojik sit alanından çıkarılması gerektiği düşüncesiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvurulmuştur. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ da konunun Tabiat varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nca incelenmesini istemiştir. Aydın ve Kültür ve Tabiat varlıkları Koruma Bölge Kurulu konunun yeniden değerlendirilmesi amacıyla Merkez Yerleşkemizde yaklaşık 1300 sondajın açılması kararını almış ve bu sondajların yapılmasını Üniversitemizden talep etmiştir. Bu sondajlar yapılarak 2010 ve 2011 yıllarında Müze Müdürlüğü elemanlarının denetiminde açılmış ve herhangi bir arkeolojik bulguya rastlanmamıştır.

‘‘Koruma Kurulu üyelerinin sondaj yapılan yerlerde herhangi bir bulguya rastlamadıklarından dolayı da 10 Mayıs 2012 tarihinde Koruma Kurulunda alınan karar ile Merkez Yerleşkemiz, Sit Alanı olmaktan çıkarılmıştır’’ dedi. Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu; bundan sonraki dönemde üniversitemizin alt yapısını geliştirme ve yeni inşaatlar yapma çalışmasının, ağaçlandırma ve peyzaj çalışmalarında çok daha hızlı gelişmeler sağlanabileceğini ümit ettiğini dile getirdi.

Rektörümüz; Merkez Kampüsün 2000 dönüm arazi üzerinde yer aldığını ve bu alanda sadece % 5 yapılanma olduğunu, yakın dönemde de merkezi dersliklerin tamamlanarak hizmete açılacağını, ayrıca hastane ek binası inşaatının ihalesinin tamamlandığını ve çok kısa bir süre sonrada faaliyete geçeceğini belirtti. Kapalı tribün inşaatı ile, 3 bina inşaatının Merkez Kampüsümüzde devam ettiğini söyleyen Rektörümüz, bu binalar için toplam ¨32.000.000 bütçe ayrıldığını ifade etti.

 Rektörümüz Prof. Dr. Birincioğlu konuşmasının sonunda Üniversitemizin daha hızlı gelişmesine ve ilerlemesine yardımcı olacak bu kararın alınmasında destek olan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ettiğini belirtti.

BASIN TOPLANTISINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ


11.5.2012