ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

3. Oğlak ve Çoban Şenliği Coşkuyla Kutlandı

Üniversitemiz Çine Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyeleri tarafından yürütülen, “Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksekokulu Kavşit Köyü...Haberin Devamı İçin Tıklayınız

Üniversitemiz Çine Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyeleri tarafından yürütülen,  “Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksekokulu Kavşit Köyü ve Yöresi Keçicilik Projesi” kapsamında Çine Belediyesi ve Çine Gelişim Vakfı’nın katkılarıyla düzenlenen “III. Oğlak ve Çoban Şenliği” 6 Mayıs 2012 tarihinde Çine’nin Kavşit Köyü’nde gerçekleştirildi.                                       

Şenliğe Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, Çine Belediye Başkanı Enver Salih Dinçer, çeşitli kurumların idarecileri, oda ve birlik başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Anadolu kültüründe keçinin yerinin vurgulanması, keçi yetiştiriciliğinin içinde bulunduğu sorunlara dikkat çekilmesi, Çine Meslek Yüksekokulu tarafından yürütülen keçi ıslah projesinin tanıtılmasının sağlanması ve projenin yürütüldüğü köylerdeki yetiştiricilerin onurlandırılması amacıyla üçüncüsü düzenlenen şenliğe, Aydın ve çevre illerden gelen yaklaşık 5.000 kişi katıldı.

Çine Meslek Yüksekokul’u Müdürümüz Yrd. Doç. Dr. Okan Atay; Kavşit Köyü ve yöresinde 8 yıldır sürdürdükleri keçi ıslah projesini ve bu proje kapsamında düzenledikleri şenliğin amacını özetlediği konuşmasıyla başlayan şenlik, Çine Belediye Başkanı Enver Salih Dinçer’in konuşmalarıyla devam etti.  “Kavşit Köyü ve Yöresi Keçicilik Projesi” kapsamında kullanılan ırkların teke ve anaçlarının platformdan geçirilerek tanıtılması büyük ilgi gördü. Irkların tanıtılması sonrasında şenlik kapsamında “en güzel oğlak” yarışması yapıldı. Kurdelelerle süslenmiş oğlaklar sahipleri ile birlikte teker teker platformdan geçiş yaptılar. Alpin melezi, Saanen melezi ve Kıl keçisi oğlağı dallarında jüri tarafından belirlenen birincilere ödüller verildi."Kılkeçisi" cinsinde İbrahim Kavağı Köyü'nden Ercan Tekme'nin oğlağı, "Alpin" cinsinde Kavşit Köyü’nden Halil Sağlam'ın oğlağı ve "Saanen" cinsinde yine Kavşit Köyünden Mustafa Celep'in oğlağı birinci oldu. "Yılın çobanı" ise Çatak Köyü’nden Nurettin Uslu oldu. Dereceye giren çobanlara yem hediye edildi. 

Yarışmanın ardından halk oyunları grubu gösterileri yapıldı. Bir çobanın Kaval dinletisiyle daha da renklenen şenlikte, çoban türküleri söylendi. Haluk Levent konseri öncesi çıkan Grup Medcezir izleyenleri coşturdu. Bir panayır yerini andıran Kavşit Yaylası’nda köftecisinden, oyuncakçısına, kitapçısından dondurmacısına kadar çok sayıda esnaf stantlar açtı, köylüler yerel ürünlerini sattılar. Ayrıca dört ayrı kategoride bilim ve sanata katkı yapan kişilere turuncu yağlık ödülü verildi.

Şenlik ünlü sanatçı Haluk Levent’in unutulmaz bir performans sergilediği konserle sona ererken, Haluk Levent yöre halkıyla kurduğu samimi iletişim ve Çinelilere ithaf ettiği şarkıyla ilginin daha da artmasını sağladı.

Programı İzlemek İçin Tıklayınız


7.5.2012