ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Liderler İçin Dört Gerçek

Üniversitemiz 20.Yıl etkinlikleri kapsamında düzenlenen For Facts For Leaders ( Liderler İçin Dört Gerçek) konulu konferans, Texas State Unıversıty’de Felsefe Bölüm Başkanı...Haberin Devamı İçin Tıklayınız

Üniversitemiz 20.Yıl etkinlikleri kapsamında düzenlenen For Facts For Leaders ( Liderler İçin Dört Gerçek) konulu konferans,  Texas State Unıversıty’de Felsefe Bölüm Başkanı aynı zamanda  hakim, Güney Afrika Cumhuriyeti’nde liderlik konusu üzerine çalışmalar yapan  Prof. Vincent  Luizzi’nin sunumuyla 3 Mayıs 2012 tarihinde  Atatürk Kongre Merkezi Magnesia Salonu’nda gerçekleştirildi.Konferansa;  Rektör Vekilimiz Prof. Dr. Cavit Bircan, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri  Halil İbrahim Aktemur   çok sayıda öğretim üyesi  ve öğrenciler katıldı.

Liderliğe yönelik 4 olgu üzerinde durarak konferansını gerçekleştiren  Prof. Vincent Luizzi’ye Uzm.Öncel Sencermen çevirmenlik yaptı. 

Umutsuzluklara ve Kötülüklere Yol Açan Liderler Gerçek Lider Değildir”

Prof. Vincent birinci olguda; haksız liderler hiçbir zaman lider değildir, konusunu ele aldı.           Liderlerin kendilerini takip eden kişileri yeni bir noktaya taşımaya çalıştıklarını, böylelikle liderlik vasfını üstlenmiş olduklarını, umutsuzluklara ve kötülüklere yol açan liderlerin aslında lider olmadıklarını ifade etti. Örneğin Nelson Mandela’nın bir lider olarak halkının yanına gidip sorunlarını bire bir dinlediğini, sorunlarını masaya yatırıp, bunları tartıştığını ve çözüm bulmaya çalıştığını, böylelikle halkla kaynaşarak,  sağduyulu ve iyi bir lider olma vasfına eriştiğini belirtti.

İkinci olgu; liderlerin birer rol modeller olduğu gerçeği. Bu bölümde Luizzi; liderlerin, hitap ettiği takipçilerini anlayıp onların duygu düşünce ve fikirlerini ortak paydada birleştirebilmesiyle ortaya çıktığını anlattı.

Üçüncü olgu ise  diyalogla ilgili; yani insanlarla nasıl iletişim kurabileceğini bilmek, liderler için önem taşıyor.

Hukuk etiğinde avukatların müvekkilleriyle olan ilişkilerinin, sağlık etiğinde ise doktorların hastaları ile nasıl diyalog kurmaları gerektiğinin önemini belirten Luizzi; son olgunun da liderleri lider yapan özellikler olduğunu ifade etti. Prof. Vincent Luizzi, bu özellikleri; sistematik bir bilgi birikimine sahip olmak, iyi bir rol model olmak,takipçilerine ve çevresine karşı iyi bir diyalog içerisinde olmak, güçlükler karşısında duygusal zekâsını kullanabilmek, mütevazi ve sağduyu sahibi olmak olarak sıraladı.

Luizzi; edebiyat alanında liderlikle ilgili 150 kadar tanımın bulunabileceğini fakat esas olanın kişilerin içindeki liderlik vasıflarının olduğunu ve birçok insanın kendilerine belirledikleri lider statüsünde gördükleri bireyleri  rol model aldıklarını dile getirdi.

Sunumun ardından; Rektör Vekilimiz Prof. Dr. Cavit Bircan misafirimize plaket ve hediyesini takdim etti.

Programı İzlemek İçin Tıklayınız


4.5.2012