ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Dilbilimciler Üniversitemizdeki Çalıştay’da Buluştu

II. Ege Bölgesi Dilcileri Sürekli Çalıştayı 27 Nisan Cuma günü Atatürk Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi.Çalıştay'a Üniversitemiz...Haberin Devamı İçin Tıklayınız
 

II. Ege Bölgesi Dilcileri Sürekli Çalıştayı 27 Nisan Cuma günü Atatürk Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Çalıştay’a Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr.Mustafa Birincioğlu, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Belge, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

         27-28 Nisan 2012 tarihlerinde gerçekleşen ÇALIŞTAY’da 100’ü aşan bilim adamı ağırlandı. İki gün boyunca 23 konferans verildi. Akşam oturumunda ise Sosyal Tesisler’le birlikte konuklarımızın güler yüzle ağırlandığı ADÜ Restorant’ta dokuz genç araştırmacı, değişik seviyelerdeki tez çalışmalarını sunup hocaların tavsiyelerini aldılar.

İstiklâl Marşı ve saygı duruşundan sonraki ilk konuşmayı yapan Yrd. Doç. Dr. Şahin Baranoğlu, sözlerine, Google’a “baba, oğul, serçe” yazarsanız izleyeceğiniz anne babaya sadakat konulu İngilizce filmin metninin Kerderli Mahmut’un eseri Nehcü’l-Ferâdis’te yer aldığını, dünyanın her yerinde konuşulan Türkçe’nin bunun için çok güçlü olduğunu anlatarak başladı. Konuşmasına, Onur Konuğumuz Prof. Dr. Ahmet B. Ercilasun’un Türk Dili Tarihi adlı eserinin sonundaki Türk tarihinin 5500 yılının kronolojisinin öğrencisi Özge Büyüklüoğlu tarafından ezberlenip sınav kağıdına yazıldığını ve bunun fotokopisinin kendisine takdim edilmek üzere yanında olduğunu belirterek son veren Şahin Baranoğlu, katılımcılara teşekkür etti.

         Düzenleme Kurulu Başkanı olarak Prof. Dr. Ayşe İlker ise ÇALIŞTAY’ın nasıl düşünüldüğünü, Prof. Dr. Gürer Gülsevin ve Yrd. Doç. Dr. Nergis Biray ile birlikte ilkinin Uşak’ta nasıl gerçekleştirdiklerini anlattı. İlkinde Vedat Yeşilçiçek ve bu ÇALIŞTAY’da da Ali İhsan Yapıcı ile birlikte Özgür Ay’ın emeklerine teşekkür etti. Aydın’daki bu görkemli açılışın ÇALIŞTAY’ın iyi yolda ilerlediğinin göstergesi olduğunu, bilim insanlarının ancak dört yılda bir gerçekleşen kurultaylarda bir araya gelebilirken bu tür etkinlikler sayesinde daha sık görüşüldüğünü ve söz konusu iletişimin özellikle genç araştırmacılar için faydalı olduğunu vurguladı. Katılan ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

         Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, konuşmasıyla izleyenleri büyüledi. Gana Cumhuriyeti’nde bir doktora ihtiyaçları olduğunu, uzun yolculuktan sonra bir doktora ulaştıklarını dertlerini İngilizceyle anlattıktan sonra zenci doktorun

-         Hallederiz abi! Durun bakalım telaşlanmayın, hoş geldiniz...

deyince dilin, anadilin ne demek olduğunu hissettiğini anlattı. Doktorların gençlik günlerinin ülser, kanser araştırmalarıyla geçtiğini dilcilerin ise şiirler, sözler, kelimelerle uğraştıklarını, bu bakımdan dilcilere ve tarihçilere imrendiğini anlattı. Etkinliklerin devamı konusunda kaynak sıkıntısının asla olmayacağını ve bu tür etkinliklerin sürekli yapılması gerektiğini ifade ederek katılımcılara hoş geldiniz dedi.

Prof. Dr. Ahmet B. Ercilasun’un  Oğuznameler ve Oğuz Kağan Destanı Üzerine” adlı konferansı, haberdar olmanın tarihiyle başladı.

Eskiden şimdiki gibi kültür vasıtaları yoktu; seyyahlar, dervişler, hancılar, tüccarlar, ozanlar ve ozanların da katıldığı kervanlar vasıtasıyla haberleşilirdi. Türk tarihi, halkın hafızasında sözlü tarih biçiminde yaşamış ve zamanla daha yazıya geçmeden destanlaşmıştır. İşte bu destanların biz Oğuzları anlatanlarına OĞUZNAME diyoruz.”

şeklinde özetlenebilecek konferansında ve sonrasındaki soru cevap bölümünde Ercilasun, Türk tarihinin özellikle 5000 yıllık bölümündeki örtüşmeleri, zıtlıkları ve paralellikleri, Altayistik konusundaki görüş ayrılıklarını veya Doğu Batı Türklüğü arasındaki çekişmelere dair soruları “Yavuz, Mısır’ı Araplardan değil Türklerden aldı.” gibi çarpıcı örneklerle açıklayıp görüş farklılıklarının olabileceğini örneklerle anlattı.

         Prof. Dr. Ahmet B. Ercilasun konuşmasına son verirken “He-Man’i çocuklarımıza çok görmeyelim; onu da sevsin Yunan’ın Hint’in bütün dünya milletlerinin destanlarını, kültürlerini bilelim, öğretelim, bunun zararı yok… Ama bütün bunları yaparken Oğuznameleri de okutalım, Oğuz Kağan’ı da tanıtalım. Çocuklarımızın kıyafetlerinde, çantalarında, kalemlerinde Oğuz Kağan’ın da resmi olsun” dedi.

         Sonrasında açılış dersleri, öğle yemeği, Yrd. Doç. Dr. Dilşen İnce Erdoğan’ın yönettiği “Evliya Çelebi Yolu Projesi: Edebî ve Tarihsel bakış Açıları” adlı panel ve altı öğretim üyesinin dersleriyle devam edildi.

         Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. M. Kemal Şahin’in rehberliğiyle Cihanoğlu Camisi ve Nasuh Paşa Külliyesi’nin gezilmesi sonrasındaki akşam yemeğinde Turkish Studies dergisinin Prof. Dr. Gürer Gülsevin için hazırlanan “Prof. Dr. Gürer Gülsevin Armağanı” adlı sayısı (2011, 6/1) kendisine Prof. Dr. Erdoğan Boz tarafından sunuldu. Aynı yemekte Doç. Dr. Talip Kabadayı ile Yrd. Doç. Dr. Dilşen İnce Erdoğan da Çalıştay Onur Konuğu Prof. Dr. Ahmet B. Ercilasun’a Adnan Menderes Sempozyumu Bildirleri’ni takdim ettiler. Yemek, genç bilim insanlarının sunumları ve Prof. Dr. Ahmet B. Ercilasun’un yaptığı değerlendirme konuşmasıyla sona erdi.

28 Nisan Cumartesi günü 09.30-19.00 arasında gerçekleşen program da oldukça etkileyiciydi; özellikle Türkçenin hep ileri gittiği, bütün çekim eklerinin hep ileriye doğru yöneldiği sadece iyelikle birlikte şahıs ekinin geriye baktığını

Yüklem komutan, diğer öğeler asker; hep ileriye doğru bitmeyen bir yürüyüş … Arada komutan geri bakıyor kaç kişiyiz diye…”

şeklinde açıklandığı anlarda salonda destansı bir hava esti. Kopuzuyla destan okuyan ozan misali Prof. Dr. Ahmet B. Ercilasun’dan gramer dinlemek tarifsizdi.

Prof. Dr. Ahmet B. Ercilasun

         Sakın ola ki hocalarınızla yetinmeyin; onları geçmeli, yeni metotlar bulmalısınız… Belli hocaların arkasındaki gruplaşmalardan kaçının; hepiniz bir olun, eserlerinizde şahsen sevmediklerinizin eserlerini de kaynak gösterin -eğer hak ediyorsa - ki ancak öyle ileri gidebilirsiniz.”

gibi tüm bilim dallarına rehberlik edebilecek hitaplarıyla ise bilimin yanında davranış dersi de veriyor, adamlığı bilim adamlığının önüne değilse bile yanına koyuyordu.

Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu’nun himayelerinde gerçekleşen ÇALIŞTAY’a, Ticaret Borsası Başkanlığı ile Halk Bankası Sanayi Şubesi maddi olarak destek verirken, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Pervin Töre, ilimizin pek çok yerinden öğretmen ve idareci katılımını sağlayarak etkinliğimize büyük destek vermişlerdir.


30.4.2012