ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Sınırları Aşan Seyyah Evliya Çelebi ve Shakespeare Üniversitemizde Yaşatıldı

Üniversitemizin Kuruluşunun 20.yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen ‘’Evliya Çelebi Yolu Projesi : Edebi ve Tarihsel Bakış Açıları’’ konulu panel...Haberin Devamı İçin Tıklayınız

Üniversitemizin Kuruluşunun 20.yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen ‘’Evliya Çelebi  Yolu Projesi : Edebi ve Tarihsel Bakış Açıları’’ konulu  panel 27 Nisan 2012 tarihinde Üniversitemiz Kongre Merkezinde gerçekleştirildi.   

Panele Vali Yardımcısı Muhsin Çatmadım, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, öğretim  üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Yrd. Doç. Dr. Dilşen İnce Erdoğan’ın oturum başkanlığını yaptığı panelde,  açılış konuşmasını  yapan Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu; tarihçilere özendiğini  belirterek, ilginç konular dinleyeceklerini,  anlatılanlardan faydalanılması gerektiğini ve panel öncesi duyduğu heyecanı dile getirdi.

Prof. Dr. Gerald MacLean '’Evliya Celebi ve William Shakespeare’’ konulu sunumunda;  Evliya Çelebi ve Shakespeare’ın dünyanın sayılı yazarlar içinde yer aldıklarını, bunu kendi edebi geleneklerine, jeneriklerine ve de yaratıcı güçlerine bağlamanın doğru olacağını ifade ederken, her iki yazarın da içinde bulunduğu toplumu zekice analiz etme yetisine sahip olmanın yanı sıra, yaşadıkları çağda kendilerine özgü, zekâ ve zarafet ile zenginleştirilmiş bir dil geliştirmeyi başardıklarını, yaşadıkları toplumu farklı perspektiflerden değerlendirmeyi  tercih ettiklerini belirterek, Evliya Çelebi’nin dünya algısının farklılığın ve çeşitliliğinin önemini  vurguladı.

Prof. Dr. Donna Landry  ‘’Evliya Çelebi ve Osmanlı Aydınlanması’’ konulu sunumunda;  Evliya Çelebi ve beraberindekilerin yaptığı, modern zamanlarda gerçekleştirilen bu yolculuğun amacının zamanda bir pencere açmak olduğunu, bu pencereden Osmanlı dönemindeki hoşgörüye ve insancıllığa uzanmak olduğunu ifade etti. Landry, dönemin seyyahlarının Osmanlı coğrafyalarına uğradıklarında Osmanlı’nın azınlık ve diğer tüm bireylere karşı gösterdiği hoşgörü ve insancıllığın aynı zamanda tarih, bitki ve hayvanlar üzerine de olduğunu gördüklerinde çok şaşırdıklarını ifade etti.

Prof. Dr. Donna Landry,  Evliya Çelebi’nin yazdığı kitaplarında;  1671 yılında Aydın’a uğradığını, Aydın’dan güzel şehir olarak bahsettiğini, misafirperverliğin ve hayırseverliğin çok estetik olduğunu bundan dolayı duyduğu minnettarlığı belirttiğini anlattı. Landry, Evliya Çelebi Yolu Projesi’nin Türkiye de UNESCO tarafından onaylandığını , Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kabul edilen en uzun yürüyüş ve atlı rota olduğunu ifade ederken, Evliya Çelebi’nin sınırları kaldırması ve Osmanlı’nın kosmopolitliğinden öğreneceğimiz çok şey olduğunu dile getirdi.

Sunumların ardından Vali Yardımcısı Muhsin Çatmadım ve Rektörümüz  Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu konuklarımıza hediye plaketlerini takdim ettiler.

Programı İzlemek İçin Tıklayınız


30.4.2012