ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

AYSO’dan Yabancı Uyruklu Öğrencilerimize Staj İmkânı

Üniversitemiz ile Aydın Sanayi Odası’nın organize ettiği, Üniversitemizin çeşitli bölümlerinde okuyan...

Haberin Devamı İçin Tıklayınız


Üniversitemiz ile Aydın Sanayi Odası’nın organize ettiği, Üniversitemizin çeşitli bölümlerinde okuyan Azerbaycan, Türkmenistan, Tacikistan, Litvanya, Afganistan,  İspanya, İtalya, Polonya uyruklu 30 öğrencinin katılımıyla 24 Nisan 2012 tarihinde AYSO Balık Restorant’ta bir tanışma kahvaltısı düzenlendi.

Kahvaltılı bilgilendirme toplantısına; Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Aydın Sanayi Odası Başkanı Ercan Çerçioğlu, yabancı uyruklu üniversite öğrencilerimiz ve basın mensupları katıldı.

Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu yaptığı açıklamada; “Yabancı öğrenciler, Üniversitemizin dünya ile kaynaşmasında ilk adımı teşkil ediyor, Aydın Sanayi Odası ile görüşüp hem üniversitemizi geliştireceğini, hem de ülkemiz ekonomisine uzun vadede katkı sağlayacağını düşünerek bu toplantıyı düzenliyoruz.” dedi.

‘‘YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİLER İÇİN İDEAL BÖLGE’’

Türkiye genelinde üniversitelerde 26 bin yabancı uyruklu öğrenci okuduğunu dile getiren Rektörümüz Birincioğlu;  “Türkiye'nin yurtdışında 50 bin civarında okuyan öğrencisi var. Devletimiz bu durumun tersine döndürülmesi için bir takım girişimlerde bulunuyor. Bunun için öğrencilerin sağlık sigortaları ve barınma ihtiyaçlarının karşılanması açısından bir takım tedbirler alınıyor. Aydın ve çevresinin yurt dışından gelen yabancı uyruklu öğrenciler için ideal bir eğitim alma ve yaşama bölgesi olduğunu, buradan memnun kalan her öğrencinin uzun vadede yeni öğrenciler getireceğini ümit ediyorum.’’ şeklinde konuştu. Özellikle önümüzdeki yıllarda İngilizce eğitim verecek olan Mühendislik Fakültesine talebin daha fazla olacağını dile getiren Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu; Diş Hekimliği, Tıp ve Mühendislik Fakültelerine daha fazla yabancı öğrenci başvurmasını beklediğini açıkladı.

Aydın Sanayi Odası Başkanı Ercan Çerçioğlu yaptığı açıklamasında; “Aydın Sanayi Odasının 800 tane üyesi var. Bu üyelerimiz içerisinde birçoğu sizin ülkelerinize ihracat ve ticaret yapıyor. Toplantının iki önemli gerekçesi var;  birincisi Üniversitemizin dünyada tanınır bir marka olması ve binlerce yabancı öğrencinin eğitim görmesi. İkincisi ise, Üniversitemizde 4 yıl eğitim görecek olan öğrencilerin, bu süre zarfında hem dilimizi hem de kültürümüzü öğrenmeleri vesilesiyle, ülkelerine gittiklerinde bir anlamda bizim temsilcimiz olmaları.” şeklinde konuştu.

 

‘‘TÜRK ŞİRKETLERİNDE STAJ YAPABİLİRSİNİZ’’

Çerçioğlu, ilimizde eğitim görmekte olan yabancı uyruklu öğrencilerle tanışıp bu ilişkiyi gelecekte bir kariyer imkânı haline getirebilmek için bu toplantıyı düzenlediklerini belirtti. “Sizler boş zamanlarınızda ya da yaz tatillerinde buradaki Türk şirketlerinde staj yapabilir ve çalışabilirsiniz. Bunun sonucunda belki de ülkenize döndüğünüzde o şirketlerle ilişkiyi devam ettirebilir ve kendinize bir kariyer imkânı yaratabilirsiniz. Böylece hem sizin için bir iş imkânı olur, hem de yerli firmalarımız için bir ticaret olanağı yaratılır.” dedi.

Karşılıklı sohbet havasında geçen toplantıda, öğrencilerimiz Aydın’a ve Üniversitemize olan memnuniyetlerini dile getirirlerken, sorunlarını Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu’na anlattılar. Tanışma kahvaltısı; toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.


25.4.2012