ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Aydın’ın Lezzetleri Yarıştı

Aydın'ın Lezzetleri Yarışmasında 2 kategoride hünerlerini sergileyen yarışmacıların puanları için tıklayınız

Üniversitemiz Sınai Haklar Destek Birimi tarafından "Değerini Tescil Et Aydın'ı İlerlet" sloganı ile yürütülen Aydın'da Yerel Ürün Koruma Kampanyası'nın 2. yıldönümü nedeniyle düzenlenen Aydın'ın Lezzetleri Yarışması, Aydın halkı ve basının büyük ilgisini çekti. 

Aydın ve Aydınlı için bir şenlik havasında geçen yarışma, 6 Nisan 2012 tarihinde Atatürk Kongre Merkezi Maiandros Salonu’nda gerçekleşti. Tüm yarışmacıların bir servis jüriye sunulmak, diğer servis sergilenmek üzere en az 15 kişilik 2 servisle hazır bulunduğu yarışmada sergilenen 32 lezzetin değerlendirilme aşamasında jüri bir hayli zorlandı. Başkanlığını Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun yaptığı jüride; Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hulusi Akşit, Aydın Ticaret Borsası Meclis Üyesi Ali Marmara, Didim Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Atilla Yüksel, Aydın'daki bazı otellerde görevli aşçılar Kemal Karatürk, Mustafa Usta, Hayati Gökçeel ve öğrencimiz Osman Mahir Balıkçı bulundu.

Yarışmada; kullanılan malzeme, pişirme ve usul yönünden Aydın'a özgü yemeklerden oluşan "Geleneksel Aydın Yemekleri" ile Aydın'da yetişen ürünlerden en az bir tanesinin ana malzeme olarak kullanıldığı yeni ve farklı lezzetler yaratılmasını amaçlayan "Yenilikçi (İnovatif) Aydın Lezzetleri" olmak üzere iki kategori yer aldı.

Yarışmanın temel amacının geleneksel Aydın yemeklerini belirleyip tescil işlemlerini başlatılması ve bu şekilde geleneğe sahip çıkılması ve Aydın'a özgü ürünlerden sanayiye ve ticarete konu edilebilecek; bu şekilde Aydın ve Aydınlıya katma değer yaratabilecek yeni ürünlerin ortaya çıkarılması olduğunu belirten Hukukçu, Marka ve Patent Vekili Peri Banu Nemutlu’nun açılış sunumundan sonra, yarışma hakkında bilgi veren Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Belge, ADÜ'nün girişimleriyle iki yıldır Aydın'da önde gelen kişi ve kurumların işbirliği içerisinde yürütülen faaliyetlerin başarılı sonuçlar verdiğini söyledi. Belge, "Kampanya başladığında tek tescilli ürün incir iken, bugün Türk Patent Enstitüsü'nde tescil süreci devam eden Aydın Zeytinyağı, Aydın Memecik Zeytini, Aydın Kestanesi, Aydın Künarı bulunmaktadır. Bu ürünlerimizin tescillenmesinde artık son aşamaya gelindiğini ve olumlu sonuçlanacağını şimdiden müjdeleyebilirim. Aydın'a özgü ürünlerin tescil işlemleri benim sorumluluğumda faaliyet gösteren Sınai Haklar Destek Birimi tarafından destek sağlanmaktadır." şeklinde konuştu.

Geleneksel Aydın Yemekleri kategorisinde Koçarlı Esnaf ve Sanatkarlar Odası adına yarışmaya katılan Arife Çetiz'in yaptığı "Keşkek" birinci oldu. Aynı kategoride yarışmanın ikincisi Aydın Belediyesi'nin "Kabak Tatlısı", üçüncüsü de Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Ekonomik ve Sosyal Dayanışma Vakfı'nın "Kuzu Etli Şevketi Bostan"ı oldu. Yenilikçi dalda ise birinciliğe Balca Gıda'nın "Damat Bohçası", ikinciliğe Kadın Eli Gıda'nın yaptığı "Kapari Reçeli" ve üçüncülüğe de Filiz Akkaya'nın yaptığı "Aşkım Lolita" tatlıları layık görüldü.

Aydın'ın Lezzetleri yarışmasının ödül töreni bölümünde İlimiz Valisi Kerem Al, yarışmada başarı elde eden yarışmacıların ödüllerini vererek tebrik ederken, Aydın’ın değerleri konusunda farkındalık yaratmak amacını güden yarışmaya başvuran ancak listede yer almayan tüm başvuru sahipleri “Aydın Yerel Ürünler Sergisi”nde ürünlerini sergilediler. Yarışma, Atatürk Kongre Merkezi Tralleis Meydanı’nda kurulan stantlarda dağıtılan yemeklerin ardından sonra erdi.

 

YENİLİKÇİ  AYDIN LEZZETLERİ YARIŞMA SONUÇLARI  

 

YARIŞMACI

YEMEK ADI

SONUÇ

1

Balca Gıda

Damat Bohçası

770

2

Kadıneli Gıda

Kapari Reçeli

760

3

Filiz Akkaya

Aşkım Lolita

740

4

Nuri Ağaçcı

Zeytinyağlı İncir

717

5

Serap Gökçimen

Sindol

715

6

Yıldız Arkun

Sıcak İncir Tatlısı

705

7

Ünel Kızılkaya

Enginarlı Pilav

702

8

MUTİAP-TİAP GURUP

İncir Unlu Ekmek

693

9

Şenay Köken

Turunç Reçeli

685

10

Nihal Erbakan

Aydın Otlarıyla Rulo Köfte

663

11

Ali Kemali Özuğur

Kestaneli Kasap Köfte

656

 

İskender Halil Karasu

Zeytin Yağlı Enginar
Yatağında Ayvalı Kuzu Eti

0

GELENEKSEL  AYDIN YEMEKLERİ YARIŞMA SONUÇLARI

 

KURUM ADI

YEMEK ADI

SONUÇ

1

KOÇARLI ESNAF VE SAN ODASI

KEŞKEK

857

2

AYDIN BELEDİYESİ

KABAK TATLISI

840

3

AYDIN ESNAF VE SAN.
EKONOMİK VE SOS. DAY. VAKFI

KUZU ETLİ ŞEVKETİ BOSTAN

803

4

AYDIN GENÇ İŞ ADAMLARI DERNEĞİ

PAŞA BÖREĞİ

768

5

NAZİLLİ KASAPLAR VE LOK. ESNAF ODASI

DALGAN DÖNDÜRME

766

6

AYDIN ESNAF VE SAN ODA. BİRLİĞİ

ZEYTİN YAĞLI ENGİNAR YEMEĞİ

740

7

AYDIN BERBERLER ESNAF VE SAN. ODASI

PAŞA BÖREĞİ

739

8

DAVUTLAR ESNAF VE SAN. ODASI

TAVUK ETLİ ŞEVKETİ BOSTAN YEMEĞİ

725

9

AYDIN DEMİR MADENİ EŞYA TES. VE SIH.
TES. ESN. SAN. ODASI

SARMAŞIKLI KEDİRGEN KAVURMASI

710

10

Çine MYO

ÇİNE TARHANASI

705

11

HORSUNLU ESNAF VE SAN. ODASI

ISIRGAN OTLU (DALGAN) GÖZLEME

700

12

PAMUKÖREN ESNAF VE SANATLARLAR
ODASI

ISIRGAN OTLU(DALGAN) EBEGÜMECİ KAVURMASI

685

13

GERMECİK ESNAF VE SAN ODASI

SARMAŞIK KAVURMASI

680

14

KARACASU MEMNUNE İNCİ MYO

SOĞAN AŞI

676

15

YENİPAZAR KAYMAKAMLIĞI

YENİPAZAR TAHİNLİ PİDESİ

666

16

YENİPAZAR ESNAF VE SAN. ODASI

KIRMIZI BİBERLİ YAVRU KAVURMASI

654

17

YENİPAZAR KADIN ÇEVRE, KÜLTÜR VE İŞL. KOOP.

HURMA

634

18

FATİH MUHTARLIĞI

SARI OT KAVURMASI

585

19

YENİPAZAR BELEDİYESİ

YENİPAZAR ÇÖREK EKMEĞİ

565

20

 AYDIN KAHVECİLER ESNAF ODASI

ISIRGAN OTLU(DALGAN) AYRANLI

560

Yarışma Videosu İçin Tıklayınız

 


9.4.2012