ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Türk Kızılayı ile Üniversitemiz Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı

Kan acil değil, sürekli ihtiyaçtır. “Haydi Türkiye, insanımız için sürekli kan bağışçısı olmaya!” sloganı ile başlatılan “Güvenli Kan Temini” projesi için...Haberin Devamı İçin Tıklayınız

Kan acil değil, sürekli ihtiyaçtır. “Haydi Türkiye, insanımız için sürekli kan bağışçısı olmaya!” sloganı ile başlatılan  “Güvenli Kan Temini” projesi için 4 gün boyunca Üniversitemizde kan bağışı kampanyası başlatıldı. Proje kapsamda kan bağışına uygun, donanımlı bir tır, 02-05 Nisan 2012 tarihleri arasında Üniversitemizde kan bağışlarını kabul etti.

Projenin son günü olan 5 Nisan 2012 tarihinde saat 15:00’te Rektörlük Makamında Türk Kızılayı ile Üniversitemiz arasında işbirliği protokolü imzalandı. Rektörümüz ve Türk Kızılayı Ege Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr.Gökay Gök’ün imzaladığı protokolün amacı, Üniversitemiz öğrencilerine kan bağışı hakkında eğitim verilerek gençlerimizin günümüzde ve gelecekte gönüllü kan bağışçısı olmasını sağlamak. Üniversitemiz, Ege Bölgesi’nde protokolü imzalayan 12. Üniversite oldu.

Protokolün konusu, Türk Kızılayı ile Adnan Menderes Üniversitesi arasında Hedef 25 Programı kapsamında yapılacak faaliyetlerin genel ve temel esaslarının belirlenmesidir. Hedef 25, kan bağışı ile hayat kurtarmanın değerini hatırlatan bir genlik konseptidir. Çıkış noktasını, AIDS’in görülme sıklığının yüksek olduğu Zimbabwe’deki genç öğrenciler oluşturmaktadır. Uluslararası platformda Kızılhaç ve Kızılay dernekleri tarafından Club 25 adıyla yürütülmektedir. Ülkemizde ise Türk Kızılayı tarafından Hedef 25 adı altında yürütülen bir harekettir. Türk Kızılayı, potansiyel kan bağışçılarına daha kolay ulaşabilmek ve onların ihtiyaçlarına cevap verebilmek amacıyla kan toplama faaliyetlerini, kan bağışçılarının bulundukları mekanlara giderek gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Potansiyel kan bağışçılarına aynı anda ulaşabilmek amacı ile işyerleri, fabrikalar, üniversiteler, kamu, sivil toplum kurum ve kuruluşlarını kapsayan kan bağışçısı kazanım çalışmaları yürütülmektedir. Bu kapsamda son yıllarda sivil kan bağışı miktarı artmaya başlamıştır.


5.4.2012