ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

“Bilinmeyen Türkler” Kitabıyla Tarihe Farklı Bir Pencere Açan Lowry’i Ağırladık

Üniversitemizin 20.Yıl Etkinlikleri Kapsamında düzenlediği Bilinmeyen Türkler konulu konferans, Prof. Dr. Heath W.Lowry’nin sunumuyla 22 Mart 2012 tarihinde...

Haberin Devamı İçin Tıklayınız


Konferansı izlemek için tıklayınız
Üniversitemizin 20.Yıl Etkinlikleri Kapsamında düzenlediği Bilinmeyen Türkler konulu konferans, Prof. Dr. Heath W.Lowry’nin sunumuyla 22 Mart 2012 tarihinde Atatürk Kongre Merkezi Miletos Salonu’nda gerçekleştirildi.
           
Konferansa; Vali Yardımcısı Muhsin Çatmadım, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. A. Seda Saracaloğlu, Fakülte Dekanları,öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.
 
Başbakanlık Osmanlı Arşivi’nde Tahrir Defterleri üzerindeki çalışmalarını uzun yıllardır sürdüren Prof. Dr. Heath W.Lowry, yayımlanmış son kitabı Bilinmeyen Türkler (The Unknown Turks)’i konu alan sunumunda, 24 yaşında genç bir Amerikalı, Clarence K.Streit’ın  1921 yılında elinde bir fotoğraf makinasıyla ülkemize gelişinden ve fotoğrafladığı karelerden bahsetti. Streit’ın, Anadolu’da savaş bölgesindeki izlenimlerini izleyicilere aktaran Lowry, 12-13 yaşlarındaki çocukların boydan boya silah kuşanarak nasıl savaşa hazırlandıklarını anlattı. Streit’ın Mustafa Kemalle tanışmasına da değinen Lowry, 1987 yılında hayatını kaybettiğini ve en büyük isteğinin Bilinmeyen Türkler kitabının İngilizce ve Türkçe yayınlanması olduğunu söyledi.
 
Uzun yıllardır Türkiye’de yaşayan, eşi Türk olan Lowry’e, Türkiye hakkındaki fikirlerinin değişip değişmediği sorulduğunda, Lowry, ülkemize ilk geldiği yıllardan bu yana herkesin kendisine son derece misafirperver yaklaştığından, ülkemizin yaşanarak çok daha iyi tanınabileceğinden bahsetti.
 
Sunumun ardından Prof.Dr. Heath W.Lowry’e, Vali Yardımcımız Muhsin Çatmadım ve Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu tarafından plaket  takdim edildi.

23.3.2012