ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Üniversitemizde “Aydın’ın Lezzetleri” Yarışmasını Tanıtmak Amacıyla Bir Basın Toplantısı Düzenlendi

Üniversitemiz Sınai Haklar Destek Birimi tarafından ‘‘Değerini Tescil Et Aydın’ı İlerlet’’ sloganı ile 06 Nisan 2010 tarihinde başlatılan, Aydın’da yerel ürün koruma kampanyasının... Haberin Devamı İçin Tıklayınız

Üniversitemiz Sınai Haklar Destek Birimi tarafından ‘‘Değerini Tescil Et Aydın’ı İlerlet’’  sloganı ile 06 Nisan 2010 tarihinde başlatılan, Aydın’da yerel ürün koruma kampanyasının 2.yıl dönümü nedeniyle ‘‘Aydın’ın Lezzetleri’’ yarışması düzenlenmektedir. Yarışma ile ilgili tanıtım toplantısı 16 Mart 2012 tarihi’nde  Üniversitemiz Senato Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Tanıtım toplantısına; Üniversite Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Belge, Prof . Dr. Atilla Yüksel (Hukukçu-Marka&Patent Vekili) Birim sorumlusu Peri Banu Nemutlu ve basın temsilcileri katıldı.

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Belge konuşmasında; “Üniversitemizin girişimleriyle iki yıldır Aydın’ın önde gelen kişi ve kurumlarıyla işbirliği içerisinde yürütülen faaliyetlerin başarılı sonuçlar verdiğini, kampanya başlatıldığında tek tescilli ürün incir iken, bugün Türk Patent Enstitüsü’nce tescil süreci devam eden Aydın Zeytinyağı, Aydın Memecik Zeytini, Aydın Kestanesi, Aydın  Künarı bulunmaktadır” dedi.

 Aydın’ın geleneksel tatları arasında yer alan keşkekten, paşa böreğine, kabak tatlısından, ısırgan  ve kedirgen otuna kadar yöreye has birçok yemeğin yanı sıra yeni lezzetlerin de yarışacağı etkinlikte, incir, çilek, enginar, zeytin-zeytinyağı, üzüm, domates, kestane, portakal-turunç ve peynir ürünleri kullanılacağını dile getirdi.

Prof. Dr. Ali Belge; sözlerine şöyle devam etti, “Aydın’ın değerleri adına Aydın’la bütünleşmeyi ilke edinen Üniversitemiz, ilin çeşitli kuruluşlarıyla işbirliği ile çalışmaktadır. Bu etkinlik ile değerlerimize sahip çıkacağımızı, Aydın’a özgü lezzetlerin tescile konu olabilmesini, yerel markalaşma ile Aydın’a katma değer sağlanmasını ve bu alanda farkındalık yaratmayı temenni ediyoruz” dedi.

 27 Mart 2012 tarihine kadar başvuruların kabul edildiği yarışmada kullanılan malzeme, pişirme ve usul yönünden Aydın’a özgü yemeklerden oluşacak “Geleneksel Aydın Yemekleri” ile Aydın’da yetişen ürünlerden en az bir tanesinin ana malzeme olarak kullanılacağını, yeni ve farklı lezzetler yaratılmasını amaçlayan ‘‘Yenilikçi’’ (inovatif), ‘‘Aydın Lezzetleri’’ olmak üzere iki katagoride  yer aldığını ifade ederek, Üniversitemiz’in  20.yıl etkinlikleri kapsamında yarışmanın büyük ilgi gördüğünü dile getirdi.

 


16.3.2012