ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Üniversitemizde 14 Mart Tıp Bayramı Kutlandı

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Dekanlığı ile Aydın Sağlık Müdürlüğü ve Aydın Tabipler Odası’nın ortaklaşa düzenlediği, 14 Mart Tıp Bayramı, Atatürk Kongre Merkezi Miletos Salonu’nda saat 14.00’te düzenlenen törenle kutlandı.Haberin Devamı İçin Tıklayınız

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Dekanlığı ile Aydın Sağlık Müdürlüğü ve Aydın Tabipler Odası’nın ortaklaşa düzenlediği, 14 Mart Tıp Bayramı, Atatürk Kongre Merkezi Miletos Salonu’nda saat 14.00’te düzenlenen törenle kutlandı.

Törene; Aydın Valimiz Kerem Al, Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, Aydın Baro Başkanı Sümer Germen, Aydın Tabipler Odası Başkanı Dr. Eralp Atay, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hulusi Akşit, Tıp Fakültesi Öğretim Üyeleri ve Tıp Fakültesi öğrencileri katıldı.

Üniversitemiz Tıp Fakültesi öğrencisi İbrahim Orhon öğrencileri temsilen yaptığı konuşmasında; 14 Mart 1919’da ilk Tıp Bayramı’nın işgalci güçlere tepki ve direniş hareketi olarak kutlandığını söyledi. Hekimlerin hekimlik sanatını, topluma en iyi şekilde hizmet vermek amacıyla kullandıklarını, bunu yaparken de sağlıklarından ve iş güvencelerinden vazgeçmeden çalışarak, gelecek kaygısı duymadan yaşamak istediklerini ifade etti.

Aydın Tabipler Odası Başkanı Dr. Eralp Atay konuşmasında; sağlıkta dönüşüm projelerinin hayata geçirildiğini, bu dönüşümlerden biri olan performans uygulamasının, hekimlik mesleğini olumsuz etkilediğini, dürüst çalışmayı azalttığını, hekimlerin topluma daha iyi sağlık hizmetleri verme durumunun azaldığını ifade etti.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu; sadece il sınırları içerisinde değil, bütün bölgeye yönelik sağlık hizmetlerinde, hızlı, kaliteli ve teknolojik olanakları kullanarak daha iyi hizmet vermeyi amaçladıklarını belirterek sözlerine şöyle devam etti: “ 14 Mart Tıp Bayramı sadece hekimlere ve hastalara yönelik bir bayram değildir, aynı zamanda insan varlığına yönelik bir bayramdır. Tüm sağlık birimlerinin ve çalışanlarının Tıp Bayramı’nı kutlarım.”

Aydın Valimiz Kerem Al gerçekleştirdiği konuşmasında; kalkınan bir ülke olduğumuzu, bu nedenle birçok alanda çeşitli sorunlarla karşılaşılabileceğini dile getirerek, sağlık sektörünün günden güne hızla iyileştiğini ifade etti.  Al; performans uygulaması için, ‘‘En kötü ölçü ölçüsüzlükten iyidir.’’diyerek tüm sağlık çalışanlarının bayramlarını kutladı.

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Murat Aksu; ‘‘Neden 14 Mart?’’ konulu sunumunda,  Tıp Bayramı’nın tarihine değinerek, modernite değeri üzerinden konuşmalarını sürdürdü ve tüm tıbbiyelilerin bayramını kutladı.

Organize edilen kokteyl ile toplantı sona erdi.

Rektörümüzün Konuşma Metni için Tıklayınız


16.3.2012