ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Ermeni Sorunu ile İlgili Düzenlenen Panelde Tarihe Işık Tutuldu

Üniversitemiz 20.Yıl Etkinlikleri kapsamında düzenlenen ‘‘Dünü ve Bugünü ile Ermeni Sorunu’’ konulu panel, 9 Mart 2012 tarihinde Atatürk Kongre Merkezi Maiandros Salonu’nda gerçekleştirildi.Haberin Devamı İçin Tıklayınız

Üniversitemiz 20.Yıl Etkinlikleri kapsamında düzenlenen ‘‘Dünü ve Bugünü ile Ermeni Sorunu’’ konulu panel, 9 Mart 2012 tarihinde Atatürk  Kongre Merkezi Maiandros Salonu’nda gerçekleştirildi.                                  

Panele Aydın Vali Vekili Halil Canavar, Aydın  Milletvekilleri; Ali Gültekin Kılınç, Semiha Öyüş,  Aydın Belediye Başkan Vekili Şefika Çoban, Rektör Vekilimiz Prof Dr. Ali Belge, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Asuman Seda Saracaloğlu, Vali Yardımcısı Muhsin Çatmadım, Rektör Danışmanı Mehmet Ayhan, Üniversitemiz öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Panele Oturum Başkanı olarak katılan Prof. Dr. Enver Konukçu, Ermeni Sorununu ikiye ayırdıklarını belirtirken; Fransız, İngiliz, Rus ve ABD arşivlerinde kimlerin, nasıl, nerede ve ne şekilde öldürüldüğüne dair belgelerin olduğunu, asıl Türklerin soykırıma uğradığını ve Batı’nın bunlarını görmezden geldiğini ifade etti. Ermenilerin Ortadoğu’da siyasi dalgalanmalara kurban gittiğini sözlerine ekleyen Konukçu, II. Abdülhamit ve Atatürk döneminde Ermenilerin  Teba-i Şahane ( en gözde ) halk olarak görüldüğünü anlattı. 

Türk Tarih Kurumu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Enis Şahin “Ermeni Sorununun Ortaya Çıkışı ve Tehcire Giden Yol’’ konulu sunumunda; Rusların Ermenileri güneye inmek için bir atlama taşı olarak gördüklerini, İngiltere’nin ise aynı noktada, Rusları durduran bir strateji belirlediğini, bu yüzden yaşadıkları Kafkasya Bölgesi’nde coğrafi bir çatışma alanı oluşturduklarını dile getirdi.

Türk Tarih Kurumu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Çiçek “Sevk ve İskan Kanunu ve Uygulanışı” konulu sunumunda;  Ermenilerin Osmanlı Bankasını bastığını,en önemlisi II. Abdulhamit’e Bombalı suikast düzenlediklerini bunun yanı sıra, Doğuda isyanlar çıkartıp Van şehrini kuşattıklarını ve Osmanlı ordusuna arkadan saldırdıklarını dile getirdi. Böylece Tehcir Kanunu’nun 27 Mayıs 1915’te çıkarıldığını  sözlerine ekledi.

Türk Tarih Kurumu Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Ethem Atnur ‘‘Tehcirden Dönüş Kararı ve Uygulanışı’’ konulu sunumunda; 1919 Aralık ayında dönüş talimatnamesiyle hazineye alınan malların dönen Ermenilere iade edildiğinden, kadın ve çocukların sığınma ve bakım evlerine yerleştirildiğinden bahsederken   Ermenilerin Anadolu’da yurt istediğini, bunu Ankara Hükümeti’nin kabul etmediğini,”Yaşamak istiyorsanız, gelin yaşayın!” dediğini dile getirdi.Atnur, Ermenilerin Doğuda yaptıkları katliam ve isyanların duyulmasını önlemek için basına sansür uygulandığını da ifade etti.

Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Dilşen İnce Erdoğan, ‘‘Tehcire Giden Yolda Amerikalı Protestan Misyonerler’’ konulu sunumunda; 19. Yüzyılın misyonerlerin altın çağı olduğunu ifade ederken; misyonerlerin; tarım, sağlık, eğitim ve sosyal alanlarda eğitildiğini ve bu alanlarda çalışmalarını sürdürdüklerini dile getirdi. Erdoğan, kendilerine ait bir Ermeni Ulusu yarattıkları düşüncesine sahip olan misyonerlerin Boston’dan gelen talimatlar çerçevesinde Anadolu da çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti.

Salondaki izleyicilerin dışında Üniversitemiz Web Sayfasından da 2400 kişinin canlı izlediği panel; soru cevap bölümünün ardından Rektör Vekilimiz Prof. Dr. Ali Belge’nin konuklarımıza teşekkür plaketlerini takdim etmesiyle son buldu.


12.3.2012