ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Üniversitemizde Disleksi Konferansı

Üniversitemiz Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ve Denizli Disleksi Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği “Disleksi” konulu konferans...Haberin Devamı İçin Tıklayınız

     Üniversitemiz Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ve Denizli Disleksi Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği “Disleksi” konulu konferans, 5 Mart 2012 tarihinde, Üniversitemiz Atatürk Kongre Merkezi Maiandros Salonu’nda düzenlendi.Konferansa Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği, Resim ve Müzik Öğretmenliği öğretim elemanları ve öğrencilerinin yanı sıra İlimiz Rehberlik Araştırma Merkezi öğretmenleri,  yöneticileri ve rehber öğretmenlerin yanı sıra Disleksi tanısı almış öğrenci velileri katıldı.

     Konferansa, Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Figen Şen Kösem, Psikolog  Sıdıka Çabuk, Psikolojik Danışman Serpil Bakacak, Çocuk Gelişimi Uzmanı Zeynep Demircioğlu konuşmacı olarak katıldılar.

                Konuşmacılardan Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Figen Şen Kösem,  Disleksi`nin kişinin zeka düzeyiyle ilgili bir sorun olmadığını, yalnız okuma-yazma becerilerinin kazandırılmasında engel oluşturan, temelde nörolojik bir problem olduğunu ortaya koydu. Üstün zekalılarda da bu sorunun yaşandığını belirten yetkililer, toplumun yaklaşık yüzde 10`unun bu problemi yaşadığını belirtti.  Konferansta, Disleksi`nin tedavi edilebilen ya da düzeltilebilen bir sorun olmadığı, ancak uygun destek ve müdahaleyle öğrencilerin okulda başarılı olabilecekleri de vurgulandı.

     Konferans sonunda konuşmacılara, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Cavit Bircan, Yüksekokul Müdür Yardımcıları Yrd. Doç. Dr. Mehmet  Ulukan, Öğr. Gör. Necmettin Parlak, öğretim elemanları Yrd. Doç. Dr. Murat Özşaker, Okt. Dr. Ali Güreş tarafından başarı belgeleri verildi.


6.3.2012