ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Üniversitemizde “Çocuk Hakları, Çocuklara Yönelik Şiddet Taciz ve Tecavüzün Önlenmesi” Paneli Düzenlendi

Üniversitemiz 20. Yıl Etkinlikleri kapsamında, Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından organize edilen “Çocuk Hakları, Çocuklara Yönelik Her Türlü Taciz ve Tecavüzün Önlenmesi” konulu Panel...Haberin Devamı İçin Tıklayınız

Üniversitemiz 20. Yıl Etkinlikleri kapsamında, Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından organize edilen “Çocuk Hakları, Çocuklara Yönelik Her Türlü Taciz ve Tecavüzün Önlenmesi” konulu Panel, 29 Şubat 2012 tarihinde Atatürk Kongre Merkezi Magnesia Salonu’nda  gerçekleştirildi.

 

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Münevver KAYNAK TÜRKMEN başkanlığında gerçekleştirilen panele, aşağıda kurumları ve konuşma konuları belirtilen kişiler konuşmacı olarak katıldılar.

 

Av. Huriye MORAL, Av. Elvan VATANSEVEN TIKIR

(Aydın Barosu Çocuk Hakları Komisyonu

 “Çocuk Hakları ve Sorumluklarımız”

 

Rehber Öğretmen Fatma CEREN

Aydın Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü Hacı Kadriye Arslan Rehberlik Araştırma Merkezi

 “ Okullarda Şiddet Uygulayan ve Şiddet Mağduru Çocuklarla Yapılan Çalışmalar”

 

Sosyal Hizmet Uzmanı Dicle AYDEMİR

Aydın İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü

 “Suça Sürüklenen Çocuklar Tarafından ve Çocuklara Yönelik İşlenen Suçlar,  Bu Suçların Tespiti ve Gerekli Tedbirlerin Alınması Sürecinde Emniyet Teşkilatının Rolü ve Görevleri”

 

Cumhuriyet Savcısı Zeki POLAT

Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı

“ Çocuklar Tarafından ve Çocuklara Yönelik Olarak İşlenen Suçlar ve Bu Suçların Tespiti, Kovuşturma ve Tedbir Süreci”

 

 Pedagog İsmail ÇEKİN

Aydın Çocuk Mahkemesi Reisliği

“Çocuklar Tarafından ve Çocuklara Yönelik İşlenen Suçlar ve Yargılanma Süreçleri”

 

Psikolog Yasemin ARSLAN

Aydın Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü

 “ Şiddete Sürüklenen ve Şiddet Mağduru Çocukların Rehabilitasyon Sürecinde Sağlık Müdürlüklerinin Rolü”

 

Prof. Dr. Mustafa Selim ÖZKÖK

Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi

“Şiddete Multidisipliner Yaklaşım ve Şiddetin Tıbben Belirlenmesi ve Dökümante Edilmesi”

 

Hasan GEZER

Aydın Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü

Girne Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü

“ Şiddete Sürüklenen ve Şiddet Mağduru Çocukların Rehabilitasyon Süreci”

 

Büyük ilgi gören panele; Aydın Vali Yardımcısı Hayrettin Çiftçi, Aydın Belediye Başkan Yardımcısı Şefika Çoban, Rektör Vekili Prof. Dr. Cavit Bircan, Aydın İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilal Çenet, Aydın İl Müftüsü Ömer Kocaoğlu,  Aile Mahkemesi Hakimi B. Yeşim Özerol, Aydın İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürü Ali Köse, Aydın İl Emniyet Müdürlüğü Danışmanlık Büro Amirliği Pisikoloğu Kıvılcım, Aydın Polis Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Ramazan Erdoğan, Emekli Senatör Sadettin Demirayak, Aydın Kent Konseyi Genel Sekreteri Sibel Erbaş, Aydın Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi ve Belediye Meclis Üyesi Altan Güney,  Aydın Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi ve Türkiye Kuvayı Milliye ve Mücahitler Derneği Aydın Şubesi Başkanı Mustafa Yormaz, Aydın Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Türkan Selek, Adalet ve Kalkınma Partisi Aydın İl Kadın Kolları Başkanı Demet Pilevneli ve Yönetim Kurulu Üyeleri,  Milliyetçi Hareket Partisi Aydın İl Kadın Kolları Başkanı Serap Cambazoğlu ve Yönetim Kurulu Üyeleri,  birçok sivil toplum örgütünün başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okulların müdürleri ve rehber öğretmenleri, Aydın Polis Mesleki Eğitim Merkezi öğrencileri, Üniversitemiz öğretim üyeleri ve öğrencileriyle çok sayıda vatandaş katıldı.

Çocuk Hakları ve çocuklara yönelik şiddet, taciz ve tecavüzün önlenebilmesi için yapılması gereken çalışmaların yanı sıra, bu konularda mevcut durumun aktarıldığı panelde en değerli varlıklarımız olan çocuklarımızın gerek bedensel gerekse zihinsel olarak tam erginliğe ulaşmamış bireyler olmasından yola çıkarak, yetişkinlerden farklı haklara sahip olduğunu ve bu hakların kendilerine uluslararası sözleşmelerle verildiği aktarıldı. Birleşmiş Milletler’e üye 2 ülke hariç, 193 ülke tarafından kabul edilen ve Türkiye’nin 14 Eylül 1990 yılında imzalayarak, 1994 yılında da TBMM tarafından resmen onaylamış olduğu 20 Kasım 1989 tarihli 54 maddelik Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları’na dair sözleşme, çocuk hakları alanında en kapsamlı sözleşmedir.

Amerika Birleşik Devletleri ve Somali dışında ülkeler tarafından onaylanan bu sözleşmeye göre, çocuklar Sağlıklı Yaşama Hakkı, Yaşama hakkının yanı sıra, çocuğun bedensel, zihinsel, duygusal sosyal ve ahlak gelişimini sağlamaya yönelik eğitim hakkı, özellikle de kız çocukların da gereksinlerimini karşılayacak ve kendilerine yaşam becerisi kazandıracak nitelikli kesintisiz eğitim hakkı, tam olarak gelişme hakkı, zararlı etkilerden, istismar ve sömürüden korunma hakkı, ailesel, kültürel ve toplumsal yaşama eksiksiz katılma hakkına sahiptir.

Kadına karşı ve çocuklara karşı şiddetin her geçen gün arttığı, aile içi şiddetin önlenemediği günümüzde caydırıcı özelliği olan yasal çalışmalar yapılmaktadır. Üniversite olarak bu konudaki çalışmalarımız, Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okullarda yapacağımız “Farkındalık Eğitimi” ile sürecektir. Bunun yanı sıra Çocukların, kent yönetimine aktif olarak katılmalarını, kendileri ve kentle ilgili sorunlarının çözümünde rol almalarını sağlamak, çevre duyarlılığını arttırarak “sürdürülebilir kalkınma” hedefleri dâhilinde çalışmalar yapmak, çocukların insan hak ve özgürlüklerine saygılı, araştıran, üreten, girişimci, topluma, ülkesine ve dünyaya yararlı bireyler olmaları, demokratik platformlarda hoşgörü, saygı ve uzlaşmacı bir çerçevede fikir üretmeleri ve kendi eylem planlarını oluşturarak sosyal hayattaki rollerini güçlendirmelerini sağlamak amacıyla Aydın Kent Konseyi Çocuk Meclisi’nin kurulması çalışmalarına da başlanmıştır.

Çocuklarla ilgili çalışmalar yapan kurumların temsilcilerinin bilgilerini ve deneyimlerini aktardıkları panelde, Aydın ilinde artan çocuk suçlarına dikkat çekilirken bu konuda alınması gereken önlemler hususunda da yetkililer ciddi çözümler üretmeye davet edildi. Çocukların bir ülkenin geleceği olduğu ve bu konunun küçümsenmeden ele alınması gerektiği, bu nedenle; çocuklarda görülen şiddet eğiliminin bütün toplumun geleceğini doğrudan etkileyeceği, çocuklarda saldırganlık ve suç eğilimlerinin artmasının ekonomiyi, eğitimi, siyaseti, sosyal barışı, hukuk düzenini, can güvenliğini tehdit edeceği gerçeğinden yola çıkarak, şiddeti, ailede, okulda ve sosyal çevrede oluşmadan önlemek, şiddetle, suçla mücadelede etkin önlemler alınması amacıyla çalışmalar yapılması gereği üzerinde duruldu.

Panelistlerin sunumlarının ardından gerçekleşen soru- cevap bölümünden sonra, Rektör Vekilimiz Prof. Dr. Cavit Bircan katılımlarında dolayı panelistlere teşekkür belgeleriyle, çiçeklerini takdim etti. Düzenlenen kokteyl organizasyonuyla program sona erdi.


5.3.2012